liv sağlık köşesi

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Oluşturma Tarihi: 08.04.2023 11:45

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite
, son yıllarda giderek artan ciddi ve ilerleyici bir halk sağlığı sorunudur. Artan obezite popülasyonu beraberinde çeşitli tedavi yöntemleri getirmiştir. 20. yüzyılda obezite tedavisi için birçok farklı cerrahi yöntem ortaya çıkmıştır. Mide küçültme yöntemlerinden biri olan tüp mide, yüksek hayatta kalma oranlarının yanında güvenli, kalıcı ve etkili bir yöntemdir. Tüp mide cerrahisi, midenin yaklaşık %80`inin çıkarıldığı ve kalan kısmın zımba hattıyla kapatıldığı bir işlemdir. Minimal bir cerrahi yöntemidir ve Roux-en-Y gastric bypass ameliyatından daha az zorlayıcıdır. “Sleeve gastrektomi” olarak da bilinir ve günümüzde yaygın olarak tercih edilir.

 

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Tüp mide ameliyatı için prosedürler esas olarak tüm bariatrik cerrahi için gerekli prosedürleri içerir. Kişilerin bariatrik cerrahi adayı olması için gerekli kriterler şu şekildedir:
 • BKİ≥ 40 kg/m2 (morbid obezite durumu) veya BKİ≥35 ve obezite ile ilişkili en az bir komplikasyon varlığı (diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi, artrit gibi ciddi kas-iskelet sorunları)
 • Başarısız olan ameliyatsız kilo verme girişimleri
 • Ameliyat için tıbbi bir kontrendikasyon olmaması
Laparoskopik sleeve gastrektomi, vücut kütle indeksi (BKİ) baz alınarak obez veya morbid obezlere yönelik uygulanır. Morbid obezite özellikle kadınlar üzerinde birçok etki gösterir. Başta düzensiz adet döngüsü olmak üzere, kısırlık, gestasyonel diyabet, preeklampsi gibi komplikasyonlara neden olabilir.

 

Tüp Mide Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

Tüp mide ameliyatının çeşitli klinik parametreler üzerinde önemli ölçüde iyileştirme etkisi vardır. Cerrahinin sağladığı avantajlar şunları içerir:
 • Kilo kaybı: Tüp mide cerrahisinden sonra önemli oranda (%80) uzun vadeli kilo kaybı sağlar. Açlığın azalması, hızlı tokluk hissi, gıda tercihlerinde değişiklik gibi değişiklikler görülür.
 • Lipid bozukluklarının düzenlenmesi: Obezite, hiperlipidemi ve diğer lipid bozuklukları ile birlikte seyreder. Tüp mide cerrahisi sonrası kan trigliserit, toplam kolesterol, VLDL ve LDL kolesterol seviyelerinde azalma sağlanır.
 • Depresyonda azalma: Obezitenin depresyon ile ilişkisi nedeniyle bariatrik cerrahinin klinik depresyonda azalma ile ilişkili olduğu görülür. Cerrahi sonrası fiziksel, psikososyal ve cinsel olarak iyileşmeye yardımcı olur.
 • Kardiyovasküler riskin azalması: Morbid obezite ve pıhtılaşma mekanizmasındaki değişiklikler paralel ilerler. Pıhtılaşma sisteminde düzelmeler ile kalp-damar hastalıkları riskinde azalma söz konusudur.
Ek olarak tüp mide ameliyatından sonra hastalarda alkolsüz yağlı karaciğer kapsamında olası fibrozis, steatoz, balonlaşma dejenerasyonunda iyileşmeler gösterilmiştir.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

 

Tüp Mide Ameliyatının Zararları Var mıdır?

Bariatrik cerrahi uygulamalarının her birinin avantaj ve dezavantajları vardır. Hastaların fizyolojik durumu ve isteğine göre şekillenen tedavi biçiminin dezavantajları doktor yardımıyla yönetilebilir.
 • Cerrahi komplikasyonlar: Tüp mide cerrahisinden sonra kanama, sızıntı ve fistüller en sık görülen komplikasyonlardır.
 • Besin öğesi eksikliği: Tüp mide cerrahisinde vitamin ve mineral emilimini etkileyen büyük bir kısım çıkarıldığından dolayı besin eksikliği yaşanması kaçınılmazdır. En yaygın mikro besin eksiklikleri B12 vitamini, demir, kalsiyum, folat, D ve B1 vitamini eksikliğidir. Cerrahi sonrası izlem önemlidir ve besin eksikliklerinin kapatılması gerekir.
 • Erken komplikasyonlar: Cerrahi sonrasında hastalarda kanama, pıhtı, enfeksiyonlar, apse, reflü ve anatomik sızıntılar görülebilir. Ayrıca yemek yedikten yaklaşık bir iki saat sonra ortaya çıkan şişkinlik, ishal ve baş dönmesi şeklinde kendini gösteren Dumping Sendromu görülebilir.
 • Yetersiz kilo kaybı: Tüp mide cerrahisi ile önemli ölçüde kilo kaybı yaşanır. Ancak hastaların yaklaşık %23`ünde yetersiz kilo kaybı, ilerleyen kilo alımı veya eşlik eden hastalıklar görülebilir.
Yetersiz kilo kaybı olan hastalarda ikinci aşama bir operasyon önerilebilir. Bununla birlikte yetersiz kilo kaybı yaşayan vakaların sadece küçük bir kısmı (%2.5) ikinci bir ameliyata ihtiyaç duyar.
 

Tüp Mide Ameliyatı Faydaları Nelerdir?

Tüp mide ameliyatı, obezite ve obezitenin yol açtığı sağlık sorunlarına çözüm olabilir. Bu sebeple tüm mide ameliyatının faydaları azımsanmayacak ölçüdedir. Obezitenin ortadan kalkmasıyla genel sağlık durumunun düzelmesi beklenir.
 • Tip 2 diyabet: Tüp mide cerrahisi sonrasında HbA1c seviyelerinde azalma ve insülin duyarlılığında artma nedeniyle diyabet tedavisinde başarılıdır.
 • Obstrüktif uyku apnesi: Tüp mide cerrahisinden sonra solunum bozukluklarının iyileşmesiyle uyku apnesi tablosunda iyileşme sağlanır. Bu sayede ameliyattan sonra morbid obez kişilerde uyku bozukluğu sorunları ortadan kalkar.
 • Kalp-damar hastalıkları: Morbid obezite ve kalp-damar sağlığını etkileyen pıhtılaşma sistemi arasında bir ilişki vardır. Kilo kaybı ile kalp-damar hastalıkları, kalp krizi ve inme riski azalır.
 • Kas ve iskelet ağrıları: Morbid obez hastaların yürüme anormallikleri, kas ve eklem ağrıları yaygın bir şikâyettir. Ameliyat sonrası bazı yürüme zorlukları ve fiziksel kısıtlılıklarda iyileşmeler görülür ve fiziksel aktivite eşliğinde kas ve iskelet ağrıları azalır.
 • Yumurtalık hastalıkları: Obezite, kadınlarda gestasyonel diyabet, preeklampsi (gebelik zehirlenmesi), sezaryen doğum olasılığının artması, doğum süresinde uzama gibi durumları beraberinde getirir. Tüp mide ameliyatından sonra menopoz öncesi kadınlarda adet döngüleri düzelir. Kısırlığa neden olan polikistik over sendromunda iyileşmeler sağlayabilir.
Cerrahi işlemlerin yanı sıra uygun düzeyde egzersiz ve sağlıklı bir diyet düzeni ile çoğu hastalık tablosunda gerileme görülür.

Tüp Mide Faydaları
 

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Her ameliyatta belirli komplikasyonların görülmesi mümkün olduğu gibi tüm mide ameliyatında da bazı komplikasyonlar görülebilir. Birçok cerrahi operasyonda olduğu gibi komplikasyonlar erken veya geç olarak görülebilir.
 • Tüp mide ameliyatı sonrası kanama görülme sıklığı %1-6 arasındadır. Tipik olarak zımba hattı, dalak, karaciğer ve karın duvarından kaynaklanır.
 • Laparoskopik tüp mide ameliyatından sonra zımba hattında basıncın artmasıyla sızıntı görülebilir. Yüksek ateş, kalp çarpıntısı ve hızlı solunum ile kendini gösterse de her zaman semptom vermeyebilir.
 • Tüp mide ameliyatı olanlarda gastroözefageal reflü, göreceli bir komplikasyondur. Kesin olmamakla birlikte bazı çalışmalar reflü gelişmesini tüp mide cerrahisine bağlar.
 • Ameliyat sonrası midenin alt kısmında daralma ortaya çıkabilir. Yutma güçlüğü, bulantı ve kusma ile belirti verir ve hastaların yaklaşık %4`ünü etkiler.
 • Midenin büyük bir kısmının çıkarılması ile oluşan besin eksiklikleri, klinik belirtilerin dikkatli bir şekilde izlenmesi ve değerlendirilmesi ile iyileştirilebilir.
İlaçlar ve takviyeler mutlaka sağlık uzmanı önderliğinde kullanılmalıdır. İlaç ve takviyeleri rastgele bir zamanda bırakmak çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.
 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Cerrahiden sonra tüketilen besinlerin ince bağırsağa hızla geçmesi ile bir takım sorunlar yaşanabilir. Tüp mide sonrası beslenme, ilk günlerde tüketilmesi gereken açık sıvı diyet olarak adlandırılan berrak sıvılar ile başlar. Hastanede kalma süresine bağlı olarak ilerleyen günlerde koyu sıvı diyet ve püre halinde gıdalarla beslenilir. Tüp mide beslenme açısından önemli bir işlem olup dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar şu şekildedir:
 • Besinler iyice çiğnenmeli ve yavaş yavaş tüketilmelidir.
 • Yemek yerken sıvı tüketilmemelidir.
 • Sıvılar yemekten yarım saat sonra yavaş yavaş tüketilmelidir.
 • İşlenmiş, şekerli, yağlı besinler ile gazlı içecekler tüketilmemelidir.
İlk iki veya üç ay sonra tamamen normal beslenmeye geçilir. Size en uygun beslenme düzeni için diyetisyen ve doktorunuza danışınız.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme
 

Tüp Mide Ameliyatı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 

Tüp Mide Sağlıklı mı?

Tüp mide ameliyatı nispeten güvenilir ve prosedürlere uyulduğunda sağlıklı bir yöntemdir. İşlem öncesi ve sonrası diyet düzeni ve fiziksel aktivite durumunun iyileştirilmesi önemlidir.
 

Tüp Mide Kaç Yaş İçin Geçerlidir?

Morbid obezite sorunu olan ve yanında farklı hastalık tablosu barındıran vakalarda diyet ve fiziksel aktivite ile çözüme ulaşamayan yetişkinler için uygundur. Kesin bir yaş sınırı yoktur ama 17-65 yaş arası obezite ameliyatları tercih edebilir.
 

Tüp Mide Ameliyatına Nasıl Hazırlanılır?

Tüp mide ameliyatı öncesinde diyet planı ile bir miktar kilo vermek hem ameliyat sürecini hem de ameliyat sonrası dönemini kolay geçirmenizi sağlar. Fiziksel aktivite programına başlamanız ve tütün ürünlerini bırakmanız gerekebilir. Ameliyattan günler önce doktorunuz ilaçlarınızda değişiklik yapabilir.
 

Tüp Mide Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Tüp mide ameliyatı ortalama bir saat sürer. Karında birkaç küçük kesik sayesinde kameralı aletler olan laparoskop yardımıyla cerrahi işlem yapılır. Ek kesiklerden tıbbi aletler yerleştirilir ve midenin büyük bir kısmı çıkarılır.
 

Tüp Mide Sonrası Tekrar Kilo Alınır mı?

Genellikle hastalar ameliyattan yaklaşık 12-18 ay sonra kilo almaya başlar. Ancak ne hızla ve ne kadar kilo alacağınız yeme alışkanlıklarınıza, diyet düzeninize ve fiziksel aktivitenize bağlıdır. Kontrolsüz ve hızlı yemek, hareketsizlik, yanlış beslenme düzeni kilo alımından büyük ölçüde sorumludur.
 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Tüp mide cerrahisinde bir miktar iz kalması muhtemeldir. Ancak çoğu yara izi zamanla solar ve ciltteki renk değişimleri ile neredeyse görünmez hale gelir.


Tüp Mide Ameliyattan Sonra Mide Büyür mü?

Mide anatomik yapısı gereği esnektir ve genişleyebilir. Sürekli olarak tokluk seviyesinin üstünde beslenme ile midenin genişleyerek eski boyutuna dönebileceği unutulmamalıdır.
 

Tüp Mide Robotik Cerrahi Nedir?

Bu prosedür tipik olarak da Vinci Robotik Cerrahi sistemi kullanılarak gerçekleşir. Robotik gastrektomi sırasında cerrahlar küçük kesikler açar ve yardımcı olması için robotik bir platform kullanır. Robotik cerrahide daha gelişmiş görseller sağlar ve ameliyat süresini kısaltmaya yardımcıdır.
 

Mide Küçültme Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Cerrahi işlemlerden sonra enfeksiyon ve kanama olasılığı vardır. Bunun yanı sıra tüp mide cerrahisinden sonra nadiren de olsa sızıntı meydana gelebilir. Verilen takviyelere ve diyet düzenine uyulmadığı takdirde ciddi seyreden vitamin ve mineral eksikliği ortaya çıkar.
 

Tüp Mide Ameliyatı Fiyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı, uzmanlara, konuma ve hastanede yatış süresine göre değişkenlik gösterir. Cerrahi ve diyetisyen destekleri de fiyatı etkiler. Cerrahiden önce fiyat bilgisi için doktorunuza başvurunuz.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde