liv sağlık köşesi

Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Oluşturma Tarihi: 14.06.2023 10:15 | Son Güncelleme: 14.07.2023 12:07

Yağ Bezesi Aldırma

Yağ bezesi her yaş grubunda görülebilen deri altındaki iyi huylu kitlelerdir ve yağ tümörleri olarak da bilinir. Yüzde yağ bezesi, memede yağ bezesi, sırtta yağ bezesi şeklinde vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilir. Yağ tümörü belirtileri arasında yumruların yumuşak, yuvarlak, hareketli ve ağrısız olması bulunur. Yağ tümörü normalde acı verici değildir ancak çevre dokulara baskı yaptığında veya bir cisme çarptığında ağrıya neden olabilir. “Lipom Nedir?”, “Yağ Bezesi Nasıl Geçer?”, “Yağ Bezesi Neden Olur?” gibi sorulara cevap arıyorsanız yazının devamını okuyabilirsiniz.

 

Yağ Bezesi Nedir?

Yağ bezesi yağ dokusundan oluşan iyi huylu bir deri altı tümörüdür ve tıpta lipom olarak adlandırılır. Sıklıkla 40-60 yaşları arasında görülür ve yavaş büyüme gösterir. Genellikle ağrısız, yuvarlak, yumuşak ve hareketli kitleler şeklindedir. En yaygın olarak boyun, omuzlar, sırt, göğüs, kol ve uyluklarda görülür. Kafadaki yağ bezesi ve boyunda yağ bezesi nadiren görülen durumlardır. Özellikle yüzdeki yağ bezeleri görünüşü ve sosyal hayatı doğrudan etkiler. Yüzde çıkan yağ bezesi göz altında yağ bezesi şeklinde görülebilir.
 

Yağ Bezesi Ameliyatı Nasıl Olur?

Yağ bezeleri nasıl geçer sorusunun cevabı cerrahidir. Yağ bezesi ameliyatı çoğunlukla basit bir prosedürdür ve lipomun tamamının çıkarılmasını sağlar. Yağ yumruları etrafına lokal anestezi uygulanır ve bölge uyuşturulur. Lipom üzerine kesi atılır ve lipom çıkarılır. Genellikle kesi lipomun genişliği kadar olur. Lipomun büyüklüğüne bağlı olarak genel anestezi de uygulanabilir.

Yağ Bezesi Ameliyatı
 

Yağ Bezesi Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?

Lipom tedavisi semptomlara bağlıdır. Lipom kişiyi rahatsız etmiyorsa çıkarılmasına gerek yoktur ancak lipom rahatsız edici ve ağrılıysa çıkarılabilir. Lipom tedavileri şunları içerir:
 • Ameliyatla alma: Lipomların cerrahi olarak kesilerek çıkarılmasıdır.
 • Liposuction: Yağ yumrularının iğne ve şırınga yardımıyla çıkarılmasıdır.
 • Steroid enjeksiyonları: Yağ bezelerini ne eritir sorusunun cevabı olup bu tür ilaçlar tümörü küçültmeye yardımcı olabilir.
Liposuction ve steroid tedavisi, ameliyatsız yağ bezesi tedavisi olarak kabul edilir.
 

Yağ Bezesi Ameliyat Süreci ve Adımları

Deri altındaki yağ bezesi nasıl geçer?” ise merak edilen diğer bir konu. Deri altındaki yağ bezesinin tamamen çıkarılması yağ bezesi ameliyatı ile sağlanır. Yağ bezesi ameliyatı genellikle basit bir prosedürdür ve hastanede yatış gerektirmez. Aşamaları şu şekildedir:
 • Lipomların yerini işaretlemek için taslak çizilir ve bölge lokal anestezik enjeksiyon yardımıyla uyuşturulur.
 • Bölgenin uyuşmasıyla lipomun genişliği kadar kesi yapılır ve kist dikkatlice çıkarılır.
 • Son olarak yara ince bir çizgi halinde dikilir ve kapatılır.
 • Lipom ameliyatı iyileşme süreci gerektirmez ve çoğunlukla hasta kısa sürede taburcu edilir.
 

İşlem Süresi ve İyileşme Süreci

İşlem genellikle yarım saat ila bir saat arası sürer. İşlem sonrasında kullanılan dikiş türüne göre dikişler kendiliğinden erir veya 7-10 gün sonra alınır. İyileşme sürecinde özellikle ilk birkaç gün boyunca operasyon bölgesinde rahatsızlık, ağrı veya iltihaplanma olasılığı bulunur. Doktorunuz tarafından verilen ilaçlar ile bu semptomlar yönetilebilir. İşlemden sonra kesi bölgesi pansumanla kapatılır ve bir süre ilgili bakım yapılır.

Yağ Bezesi Nedir?
 

Yağ Bezesi Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Kişiyi rahatsız etmediği sürece lipomun ameliyatla alınması gerekmez. Ancak bazı durumlarda oldukça rahatsız edici, büyük ve ağrılı olabilir. Özellikle yüzde bulunan lipom bireylerin yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir. Bu durumda “Yüzdeki yağ bezeleri nasıl geçer?”, “Göz altı yağ bezesi nasıl geçer?” sorularına yanıt olarak cerrahi iyi bir seçenektir. Dolayısıyla lipomların cerrahi olarak tamamen çıkarılması gerekir. Lipom ameliyatının avantajları başlıca:
 • Lipomun neden olduğu ağrı, rahatsızlık hissi veya iltihaptan arınabilirsiniz.
 • Vücudun görünür yerlerinde oluşan lipomların alınması ile estetik kaygıyı azaltabilirsiniz.
 • Lipomun kesin teşhisi ile birlikte iyi huylu olduklarından emin olabilirsiniz.
Yağ bezesi neden çıkar sorusunun yanıtı lipomun yönetilmesi ve tedavisinde önemli olabilir.
 

Yağ Bezesi Ameliyatının Dezavantajları Nelerdir?

Lipom ameliyatının dezavantajları lipomun çıkarılmasından sonra birtakım komplikasyonlar şeklinde olabilir. Genellikle bunlar kan damarlarında zedelenme ve kanama (hematom), enfeksiyon, cilt altında kanama (ekimoz), bitişik dokuların yaralanması ve aşırı yara dokusu oluşma, çeşitli anormal şekil bozuklukları (deformite) ve yağ embolisi şeklindedir.

Yağ Bezesi Tedavisi


Yağ Bezesi Ameliyatının Riskleri Nedir?

Lipom ameliyatının olası riskleri arasında enfeksiyon, kanama, ağrı, yara izi kalması ve lipomun tekrarlaması yer alabilir.
 

Kanserli Yağ Bezesi Belirtileri Nelerdir?

Genellikle iyi huylu tümör olan lipomlar nadiren kötü huylu yani kanserli olabilir. Ancak klinik olarak lipom şeklinde bir doku bozukluğu da olabilir. Özellikle hızlı büyüyen ve ağrılı bir kanser türü olan liposarkom vakaları benzer şekilde görünebilir.
 

Yağ Bezesi Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lipom ameliyatı öncesinde doktorunuz dikkat edilmesi gereken bazı adımlar hakkında bilgi verebilir:
 • Ameliyat günü kan sulandırıcı, hipertansiyon ilacı gibi ilaçları bırakmanız gerekebilir.
 • Düzenli olarak kullanılan diğer ilaçların kullanımına kısıtlama gerekebilir.
 • Ameliyat edilecek bölgenin tıraş edilmesi veya tahrişe neden olabilecek uygulamalardan uzak durulması gerekebilir.
 

Yağ Bezesi Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yağ bezesi ameliyatı sonrasında bölgede bir miktar şişlik ve rahatsızlık hissi olabilir. Bandajın üstünden buz uygulaması şişliğe iyi gelebilir. Doktorunuzun önerdiği ağrı kesici ilaçlar ile ağrılar kontrol altına alınabilir. Ameliyat sonrası günlük aktivitelere geri dönülebilir ancak ağır fiziksel aktivite ve ağırlık kaldırma gibi uygulamalardan kaçınmak gerekebilir.
 

Yağ Bezesi Ameliyatı Fiyatları Nedir?

Lipom ameliyatı fiyatları uygulanan yönteme göre değişkenlik gösterir. Bunun yanı sıra doktorunuz tercih ettiğiniz sağlık kuruluşu ve konumlar tedavi planını ve fiyatlarını etkiler. Lipom ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi için ilgili bir sağlık kuruluşu ile iletişime geçiniz.

Yağ Bezesi
 

“Yağ Bezesi Aldırma” Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yağ bezeleri hakkında en çok merak edilen “Yağ bezesi ağrı yapar mı?”, “Yağ bezesi nasıl alınır?” gibi soruların cevapları için yazının devamını okuyabilirsiniz.
 

Yağ Bezesi Alındıktan Sonra Tekrar Çıkar mı?

Deri altında yağ bezesi cerrahi olarak alındıktan sonra nadiren de olsa yeniden lipoma oluşabilir. Dolayısıyla ikinci bir ameliyat gerekebilir. Bazı durumlarda yağ bezesi kendiliğinden kayboldu şeklinde dönütler alınsa da tekrarlama olasılığı vardır.
 

Yağ Bezesi Ameliyatsız Alınır mı?

Genellikle lipomun tamamen çıkarılması için ameliyat gerekir ancak yağ yumrularının küçültülmesi amacıyla steroid enjeksiyonları uygulanabilir veya Liposuction tercih edilebilir.
 

Yağ Bezesi Sıkılır mı?

Peki yağ bezesi patlarsa ne olur? Yağ bezelerinin sıkılması, yumruların zorlanmasına, iz kalmasına ve enfeksiyona neden olabilir. Bu nedenle evde sıkılması veya patlatılması önerilmez.
 

Lipom Ameliyatı İz Kalır mı?

Ameliyat sonrası lipomun büyüklüğüne bağlı olarak yara izi büyük veya küçük ve daha az görünür olabilir. Genellikle yara izi zamanla kaybolur.
 

Yağ Bezesi Kistleri Nedir?

Lipoma görünümünde bazı yağ yumruları kist olabilir. Bu kistler genellikle cilt yüzeyine daha yakındır ve lipoma kıyasla daha sert bir dokudur.
 

Yağ Bezesi Enfeksiyonları Nedir?

Yağ bezesi tedavisi güvenli bir prosedürdür ancak her cerrahi gibi enfeksiyon geliştirme riski bulunur. Bölgenin kızarması, şiş ve ağrılı olması, irin, ateş ve titreme gibi belirtiler enfeksiyon habercisidir.
 

Yağ Bezesi Tahrişi ve Aşırı Büyüme Nedir?

Lipomlar vücudun herhangi bir yerinde bulunabilirler ve genellikle insanlar yalnızca 1 veya 2 lipom geliştirir. Ancak bazı durumlarda aşırı büyüme sebebi ile 10 cm`den büyük bir kitleye ulaştıklarında olası bir malignite (kötü huylu tümör) hakkında tetkik yapılmalıdır.
 

Yağ Bezesi Aldırma İşlemi Ağrılı mıdır?

Yağ bezesi aldırma işleminde kullanılan anestezi nedeniyle ağrı hissedilmez. İşlem sırasında lipom üzerinde baskı veya rahatsızlık hissi olabilir. Ameliyat sonrasında ağrı hissedebilirsiniz.
 

Yağ Bezesi Adırdıktan Sonra Tekrar Olabilir mi?

Yağ bezesinin tekrarlamaması için lipomun tamamen çıkarılması önemlidir ancak nadiren de olsa lipom tekrar oluşabilir.
 

Yağ Bezesi Aldırma İşlemi İçin Hangi Doktora Gitmeliyim?

Yağ bezesi teşhis ettiğiniz zaman dermatoloji veya genel cerrahi bölümüne başvurabilirsiniz.
 

Yağ Bezesi Aldırma İşlemi Sonrası İz Kalır mı?

Yağ bezesi aldırma işleminde kullanılan yönteme bağlı olarak iz kalma olasılığı değişebilir. Bazı durumlarda belirgin olmayan veya kalıcı ve belirgin bir yara izi olabilir.
 

Yağ Bezesi Aldırma İşlemi Sırasında Anestezi Kullanılıyor mu?

Yağ bezesi aldırma işlemi sırasında genellikle lokal anestezi kullanılsa da lipomun büyüklüğüne bağlı olarak genel anestezi de kullanılabilir.

Yağ bezesi aldırma hizmeti Liv Hospital`da verilmektedir. Yağ bezesi hakkında sorularınız için doktorunuza danışmayı ve kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde