Fonksiyonel Tıp

Fonksiyonel tıpla sağlığa ve gençliğe bütüncül yaklaşım

Fonksiyonel tıp sadece hastaların değil, sağlıklı kişilerin de daha sağlıklı olmaları için uygulanan bir tıp disiplinidir. Kişiyi daha sağlıklı hale getirdiği için ona gençlik ve dinamizm de sağlar. 
 

Fonksiyonel tıp sistemsel ve bütüncül olarak altı ana sistemi inceler

Hormon, bağışıklık, enerji, detoks, gastroentestinal ve kardiyometabolik sistem. Ardından kişinin zihinsel, ruhsal yapısıyla birlikte yaşam şeklinin ana nedenlerine inerek beslenmesini düzenleyip tedavi planını çıkarır.

Kişinin alışkanlıkları, kullandığı ilaçlar, stres durumu, uykusu, sosyal durumu, beslenmesi, sporla ilişkisi, günlük aktivitesini içeren hasta formunu doldurulduktan sonra ilk uzun hasta doktor görüşmesi yapılır. Hastalığa neden olabilecek fonksiyonel bozuklukları ileri laboratuvar testleri ile ölçümlenerek kişiye özel programlar yapılır.
 

Stres yönetimi de sağlar

Fonksiyonel tıp sağlıklı beslenme ve hayat tarzının yanında sağlıklı bir psikoloji ve stres yönetimini de sağlar. Sağlıklı beslenme, doğru besin takviyeleri seçimi, yaşam tarzı değişiklikleri, spor ve vücudun temel ritmini sağlayan yoga, qi gong, yaşam enerjisi sağlayan çalışmalar gibi kişinin ihtiyacı olan şeyler de tedaviye eklenir.
 

Tedavi planı ve hayat tarzı oluşturulur

Kişilerin genetik, biyokimyasal, hormonel ve yaşam tarzı farklılıklarıyla gelişmiş, kronikleşmiş hastalıklarıyla ilgili bilgileri hücresel düzeyde değerlendiren ileri tetkikler sonucunda, uzun vadede kronik hastalıklarından ve kullandığı ilaçlardan kurtulacağı bir tedavi planı ve hayat tarzı programı oluşturulur.
 

Multidisipliner çalışır

Fonksiyonel tıp diğer tıp disiplinleriyle beraber çalışır. Amaç, uzun vadede kişinin kendine özel doğru yaşam, doğru beslenme ve etkin besin takviyeleriyle kronikleşmiş hastalık ve ilaçlardan zaman içinde kurtulmasını sağlamaktır.
 

Kişiye özel beslenme ve beslenme takviyesi tanımlanır 

Vücudumuz, dış dünyayla derimiz ve ağız yoluyla aldığımız katı ve sıvı gıdalar ile ilişki kurar. Bu nedenle hastalıkların en büyük nedeni aldığımız yanlış gıdalar ve sıvılardır. Fonksiyonel tıp doğru beslenme yöntemi ile doğru besinleri bulmaya yardımcı olur. İleri teknolojik testlerle belirlenen eksik gıda takviyesi damar yoluyla klinik ortamda verilir. (Glutatyon, antioksidan ve oksitatif yüksek doz C vitamini, çinko, b kompleks vitaminler, alfa lipoik asit, kolin …). İhtiyaç halinde özellikle sporcu sağlığında ve kronik hastalıklarda, kanser tedavisinde kişiye özel protein tozu takviyesi verilir.
 

Kanserden korunma ve kanser tedavileri esnasında bütüncül yaklaşım

Tümüyle fonksiyonel tıp yaklaşımı kanserden korunmayı sağlayıcı bir disiplindir. Ayrıca kanser hastalarında radyoterapi ve kemoterapi öncesinde vücudun hazırlığı, terapi esnasında vücuda destek, terapi sorası vücudun detoks açısından etkindir. 
 

Fonsiyonel tıp ileri teknolojik tetkikleri kullanılır

  • Seks ve stres hormonları ve metabolikleri testi (İdrar ve tükürük örneği ile)
  • Bağırsak sağlığı panelleri ve dışkı mikrobiyata testi
  • Vücudumuzun ağır metal yüksük yükünün saç veya kanda analizi 
  • Hücre içi mineral analizleri
  • Aminoasit profili testi (Sporcu sağlığı ve kronik hastalıklarda kişiye özel yorum ve protein tozu desteği)
  • Kronik enflamasyon paneli 
  • Oksidatif stres paneli (Glutatyon analizi …)
  • Histaminik intoleransı DAO enzimi analizi 
  • Gıda intoleransı ve gıda alerjileri panelleri 

                                                            "Daha iyi olmaya çalışmayan, iyi olarak da kalamaz." Oliver Cromwell

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde