Jinekolojik Onkoloji

Rahim Kanseri


Rahim kanserine yakalanan hastaların yüzde 85’i bu hastalık nedeniyle sorun yaşamazlar. Genellikle sadece ameliyat yeterlidir. Az bir hasta grubunda radyoterapi (ışın tedavisi) veya kemoterapi gerekebilir. Ameliyatta rahim, yumurtalıklar, çevre lenf bezeleri ve karın yağ dokusu çıkarılır. Rahim kanseri cerrahileri karından açık veya endoskopik (laparoskopik veya robotik) yöntemlerin hepsiyle de yapılabilir. Rahim kanserinin, çok erken teşhis edildiğinde ve çocuk isteyen genç kadınlarda nadir de olsa ilaçla tedavisi mümkündür.



 

Yumurtalık (Over) Kanseri


Yumurtalık kanseri tedavisinde altın standart, bu konuda eğitim almış jinekolog onkolog tarafından yapılacak ve geride görülür tümör bırakılmayacak ilk ameliyattır. Bu cerrahide rahim, her iki yumurtalık, fallop tüpleri, çevredeki lenf düğümleri, karın yağ dokusu ve yumurtalık kanserinin yayıldığı organların bir kısmının da alınmasını içeren kapsamlı bir işlem söz konusudur.
Eğer tümör erken evredeyse, küçükse ve yumurtalıkta sınırlı kalmışsa, laparoskopi veya robotik cerrahi ile rahim, yumurtalıklar, karın yağ dokusu ve lenf bezlerinin çıkartılması operasyonları yapılabilir.
Yumurtalık kanseri çok erken evrede tespit edildiyse veya genç yaşlarda görülen bazı yumurtalık kanseri türlerinde ise operasyonda, diğer yumurtalık ve rahim bırakılarak; daha çocuk doğurmamış kadınlar veya genç kızlarda, çocuk sahibi olma yeteneği ve hormon üretimi korunur.

Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri


Mikroskopik düzeydeki rahim ağzı kanserinde sadece rahim ağzının çıkartılmasıyla tedavi mümkündür. Çocuk sahibi olmak isteyen genç kadınlarda da 4 cm’den küçük, etrafa yayılmamış tümörlerde vajinal veya karından açık veya endoskopik (laparoskopik veya robotik) yöntemlerle rahmin gövdesi korunarak ameliyat yapılabilir.
Yanlara doğru yayılmamış rahim ağzı kanserinde ameliyatla yüksek başarı seviyeleriyle ameliyat mümkündür. Bu ameliyatlar oldukça radikal ameliyatlar olup yine açık veya endoskopik yapılabilir. Ayrıca karın içi sinirler korunarak erken dönem idrar şikayetlerinden korunulabilir.
 

Senede Bir Kere Smear Testi

Jinekolojik kanserlerde başarı oranı erken müdahale edildiği takdirde oldukça yüksektir. Böylece kişiler anne olma şanslarını kaybetmeden de tedavi olurlar. Jinekolojik kanserler; rahim, rahim ağzı, yumurtalık, vulva ve vajina olmak üzere tüm kadın üreme organlarını kapsar. Anatomik olarak vücudumuzun en ücra köşesinde bulunan organlar oldukları için, rahim ağzı kanseri dışında bu organlardaki kanserleri erken evrede tespit etmek ise çok kolay değildir. İnsan vücudunda belli kanserlere karşı tarama testi uygulanır. Bu bağlamda erken tanın en mümkün olduğu jinekolojik kanser türü ise rahim ağzı kanseridir. Rahim ağzı kanserine karşı yıllık yapılan pap smear testi, son derece aydınlatıcı sonuçlar verir.
 

Rutin Kontrolle Gitmek Çok Önemli

Cinsel olarak aktif olmaya başladıktan sonra kadınlar, senede bir defa rutin olarak jinekolojik muayene olmalıdır. Yine bunu takiben pap smear testlerini yaptırmalarında fayda görülür. Düzenli kontrol ve testlerin yapılması halinde, kanserlerin ileri aşamaya geçmeden önce tanınması ve buna bağlı olarak da tedavinin planlanması, hastanın hayatta kalış ömrünün uzatılması gibi konular paralellik gösterir. Bu nedenle kanserin organda sınırlıyken, uzak dokulara yayılmadan önce teşhis edilmesi büyük önem taşır.
 
Jinekolojik kanserler kadın kanserleri arasında dördüncü sırada yer alıyor. Her yıl 70 bin kadına kanser tanısı konuluyor. Bu oranın yaklaşık üçte biri ise ölümle sonuçlanıyor.
 

Tedavi Kanser Türüne Göre Değişiyor

Tedavi her kanser türüne göre değişmekle beraber, cerrahi, öncelikli olarak tercih edilen tedavi yöntemlerinin başında gelir. Erken tanıda, cerrahi müdahale tek başına yeterli bir tedavi olabilir. Başlangıç aşamasındaki rahim ağzı kanserlerinde basit bir operasyonla rahim ağzı alınabilir. Bunun dışında hastalığın yayılma durumu varsa kemoterapi ve radyoterapi de alternatif tedaviler arasında yer alır. Bazı ileri evre rahim ağzı kanserlerinde ise radyoterapi cerrahinin önüne geçer. Kısacası tedavi, hasta ve hastalığın durumuna göre belirlenir.
 

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde