liv sağlık köşesi

Ağız Kokusu

Oluşturma Tarihi: 17.07.2023 11:59 | Son Güncelleme: 21.07.2023 21:12

Ağız Kokusu

Ağız kokusu problemi toplum genelinde sıkça karşılaşılan şikayetlerden biridir. Her yaş döneminde açığa çıkabilen bu olumsuz durumun temelinde çeşitli nedenler yer alabilir. Ağız kokusu problemi günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen, bazı durumlarda özgüven eksikliği yaratacak kadar yaşamı etkileyen bir hale dönüşebilir. Bu tür durumlarda bireyler “ağız kokusu neden olur nasıl geçer?” sorusu üzerine yoğunlaşır. Ağız kokusu temelinde yatan nedene bağlı olarak tedavi planlaması yapılabilir ve bu problem ortadan kaldırılabilir.

Ağız Kokusu Neden Olur?

Gitmeyen kötü kokulu bir nefes ağız kokusu olarak tanımlanır. Bazı kişiler bu kokuyu kendileri fark ederken bazı durumlarda ağız kokusu diğer insanlar tarafından fark edilecek şekilde güçlü olabilir. Ağız kokusu tıpta halitoz olarak adlandırılır. Halitozun en yaygın nedeni ise kötü ağız hijyenidir. Düzenli ve doğru bir şekilde diş fırçalamama, diş ipi kullanmama ve rutin ağız kontrollerinin yapılmaması halinde ağızdaki zararlı bakteri miktarı artabilir. Bakterilerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması halinde ağız kokusu, diş eti hastalıkları, diş çürümeleri ve diş kayıpları gelişebilir.

“Neden ağız kokusu olur?” sorusunun farklı cevapları da olabilir. Ağız kuruluğu, gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH), bademcik taşları, baş ve boyun kanserleri nedeniyle de ağız kokusu gelişebilir. Boğazda veya akciğerde gelişen enfeksiyonlar, sinüzit,  diş eti hastalıkları, diyabet, karaciğer ve böbrek hastalıkları sonucunda da ağız kokusu problemi yaşanabilir.

Sürekli Ağız Kokusu Neden Olur?

Sürekli ağız kokusu diş eti hastalıklarının, diş çürüklerinin bir habercisi olabilir. Bu nedenle ağız kokusu problemi yaşanması halinde öncelikle bir diş hekimine danışılması önerilir. Diş hekimi tarafından yapılacak muayenede herhangi bir diş veya diş eti problemine rastlanmaması halinde ağız kokusuna neden olabilecek diğer faktörlerin incelenmesi gerekir. Sürekli ağız kokusunun temelinde sindirim sistemi hastalıkları, beslenme şekli veya diyabet yer alıyor olabilir.

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur?

“Ağız kokusu neden olur ve nasıl geçer?” sorusu bebekler için de sorulabilen sorulardan biridir. Bebeklik döneminde de ağız kokusu problemi ile karşılaşılabilir. Bu durumun temelinde kötü ağız hijyeni ve dildeki bakteriler yer alabilir. Kokuya neden olabilecek bakterilerin birçoğu dildedir. Bebeğin dilinin üzerinde bakteri oluşumunun artması halinde ağız kokusu meydana gelebilir. Bebeğin ağız kuruluğu problemi olması halinde ağız kokusu görülebilir. Diş çürüğü, plak oluşumu, ağız yaraları veya geçirilen bir ağız cerrahisi nedeniyle ağızda enfeksiyon gelişebilir ve bu durum nefeste kötü bir koku ile sonuçlanabilir.

Bebeklerde nadir de olsa yabancı bir cisim yutması nedeniyle ağız kokusu geliştiği gözlemlenebilir. Burna kaçan yabancı bir cisim tıkanıklıklara neden olarak bebeklerde ağız kokusuna neden olabilir. Bebeğin kullandığı bazı ilaçlar nedeniyle de ağız kokusu gelişebilir. Alerji, sinüs enfeksiyonu, bademcik iltihabı veya başka bir sağlık durumundan kaynaklı da yine ağız kokusu problemi görülebilir.

Ağız Kokusu Çocuk

Çocuklarda Ağız Kokusu Neden Olur?

Küçük çocuklarda da ağız kokusu problemiyle karşılaşılabilir. Çocukların yeni yürümeye başladığı çağdan itibaren ağız kokusu gelişmesi yaygın bir durumdur. Bu durumun temelinde de yine yetişkinlik dönemine benzer bir şekilde kötü ağız hijyeni yer alır. Çocukların diş fırçalama alışkanlığına sahip olmaması veya ebeveynlerin doğru fırçalama teknikleriyle dişlerini fırçalamaması halinde ağız içi hijyeni olumsuz yönde etkilenebilir ve bu diş etlerine zarar verme ve dişlerde plak oluşumu gibi olumsuz durumlara neden olabilir. Diş sağlığının olumsuz etkilenmesi nedeniyle ise ağız kokusu gelişebilir. Çocuğun beslenme şekli de yine ağız kokusuna neden olabilir. Çocuğun sarımsak veya soğan gibi kokulu yiyecekler yemesi halinde ağız kokusu problemi yaşanabilir. Bir farklı noktadan bakılması gerektiğinde ise şekerli yiyecek ve içecekler dişlere zarar verdiğinden dolayı diş çürüklerine neden olabilir. Bu tür dişlere zarar verecek besinlerin fazla tüketilmesi halinde diş çürükleri artabilir ve bu durum beraberinde ağız kokusu yaratabilir. Çocuklarda görülen ağız kuruluğu da nefesin kötü kokmasıyla sonuçlanabilir. Ağızdaki bakterilerin temizlenmesinde kullanılan tükürük olmaması halinde ağız kokusu artabilir.

Mideden Gelen Ağız Kokusu Neden Olur?

Sindirim sistemiyle ağız sağlığının yakından bir ilişkisi bulunur. Ciddi bir ağız kokusuyla karşılaşılması halinde bu problemin temelinde ağız sağlığı kadar sindirim sistemi sağlığı da etkili olabilir. Belirli yiyeceklere karşı hassas olunduğunun bilinmesi halinde ağız kokusu mide asidiyle ilişkili olabilir. Nefeste amonyak gibi bir koku oluşması halinde bu durum böbrek hastalıkları nedeniyle meydana gelebilir. Mideden gelen ağız kokusunun temelinde GÖRH veya reflü, böbrek hastalıkları, ülser, midede H.pylori bakterisinin varlığı gibi nedenleri yer alabilir.

“Sabah ağız kokusu neden olur?” sorusunun cevabı da mide sağlığını etkileyen reflü veya ülser gibi hastalıkların varlığı olabilir. Gece sindirim sistemi dinlendiğinden boş mide nedeniyle sabah meydana gelen koku daha şiddetli olabilir.

Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Ağız kokusunun temelinde yatan ana nedene göre önleme şekli de değişkenlik gösterebilir. Ağız kokusu probleminin yetersiz ağız hijyeninden kaynaklanması hâlinde alınması gereken ilk önlem ağız hijyenini sağlamaktır. Günde 2 kez her seferinde en az 2 dakika olacak şekilde diş fırçalanması ile ağız hijyenini iyileştirmeye başlanabilir. Alkol içermeyen antibakteriyel gargara ile tüm ağız içinde bir ferahlık sağlanabilir. Düzenli diş hekimi kontrollerine gidilmeli olası bir diş eti hastalığı veya çürük problemi var olması durumunda hastalığın tedavisi sağlanmalıdır. Ağız kuruluğu olması halinde ağız kuruluğunu önlemek adına bolca su içilmelidir. Şekersiz sakız kullanılarak tükürük bezleri tükürük salgılaması desteklenebilir. Ağız kurulunun ciddi olması halinde tükürük üretilmesine katkıda bulunacak farklı ürünlere de başvurulabilir. Ağız kokusunun farklı bir hastalıktan veya reflüden gelişmesi halinde hastalığın tedavisine aksatmadan uygulamak büyük bir öneme sahiptir.

Ağzı kurutabilecek etkiye sahip alkol, kafein ve tütün ürünlerinin tüketiminden kaçınılmalıdır. Bu mevcuttaki ağız kuruluğunun daha ciddi bir boyuta ulaşmasına neden olabilir veya mevcuttaki ağız içi hijyeninin olumsuz yönde etkilenmesi ile sonuçlanabilir.

Ağız Kokusu Tedavi

Ağız Kokusu Tedavisi

Ağız kokusu tedavisi sorunun temel nedenine göre değişkenlik gösterir. Ağız kokusu kötü ağız hijyenden kaynaklı gelişiyorsa evde diş temizliği ve iyileştirmiş ağız hijyeni ile ağız kokusunun geçmesi sağlanabilir. Kişinin mevcut diş sağlığını olumsuz yönde etkileyen çürük diş, diş eti hastalıkları veya ağız içi enfeksiyonları olması halinde bu problemlerin tedavisi sağlanmalıdır. Ancak ağız kokusu başka bir nedenden kaynaklı gelişiyorsa bu ana duruma yönelik bir tedavi planlaması yapılmalıdır. Örneğin reflüden kaynaklı bir ağız kokusu gelişmesi halinde mide asit değerini düzenlemede etkili olacak ilaçlar veya yaşamsal değişiklikler ile ağız kokusunun ciddiyeti azaltılabilir. Farklı bir sağlık problemi olması halinde ağız kokusu şiddetini hafifletmeye yönelik tamamlayıcı müdahalelerde bulunulabilir.

Ağız kokusu şikayetine sahip bireyler Liv Hospital hastanelerine başvurarak bu problemin temel nedenini öğrenebilir. Doğru değerlendirme ve tedavi süreci ardından ağız kokusu problemini geçmişte bırakabilir.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde