liv sağlık köşesi

Bel Düzleşmesi Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Oluşturma Tarihi: 18.09.2023 15:55 | Son Güncelleme: 18.09.2023 16:46

Bel Düzleşmesi Nedir

İnsan vücuduna yandan bakınca omurga “S” harfine benzer şekilde hizalanır. Fakat duruş bozuklukları nedeniyle zamanla ideal şeklini kaybedebilir. Bu durum belirli omurlar üzerine baskı yaparak ağrıya, tedavi edilmediği zaman ise omuriliğe zarar vererek ilerleyici semptomlara neden olabilir. Tedavi için genellikle koruyucu uygulamalar, yaşam tarzı değişiklikleri ve cerrahi uygulamalar tercih edilir.

Bel Düzleşmesi Nedir?

Sağlıklı bireylerin beli kavisli bir yapıya sahiptir. Buradaki kavis zamanla birçok sebebe bağlı olarak azalabilir veya artabilir. Her iki durum da soruna yol açar. Bel eğrisinin azalması ile ortaya çıkan duruş bozukluğuna bel düzleşmesi, tıp literatüründeki adı ile hipolordoz adı verilir. Görünüm beldeki düzleşmenin şiddetine göre değişir. Bu bireyler, yürüme ve ağırlık kaldırma gibi eylemleri gerçekleştirirken zamanla ağrı hissetmeye başlayabilir. Bel düzleşmesi zamanla bel fıtığı (lomber disk hernisi) gibi hastalıklara da yol açabilir.

Bel Düzleşmesi Nasıl Meydana Gelir?

33 adet omurdan oluşan omurga, vücuda sağlamlık ve esneklik kazandırır. Bel ve karın bölgesinde yer alan kaslarının zayıflaması, bazı kazalar, düzenli olarak yanlış pozisyonda oturmak ve yatmak gibi sebeplerle “C” şeklindeki omurga eğrisi azalarak zamanla yerini daha düz bir görünüme bırakabilir. Bu durumda genellikle tüm omurların taşıması gereken ağırlığı belirli birkaç omur taşımak zorunda kalır. Bu da bel bölgesinde ağrıya ve zamanla fıtık gibi hastalıklara yol açabilir.

Bel Düzleşmesinin Risk Faktörleri Nelerdir?

Günümüzün yaşam koşulları, iskelet sisteminin düzenli olarak sağlıklı bir pozisyonda kalmasının önünde önemli bir engeldir. Bu nedenle uzun süre yanlış duruş gerektiren durumlar omurgadaki girinti ve çıkıntılarda kalıcı bozulmalar meydana getirebilir. Bel düzleşmesi oluşum riskini artıran birçok sebep vardır.

Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Yaşlılık,
 • Osteoporoz (Kemik erimesi),
 • Vücut yağ kazanımı ve obezite,
 • Sedanter yaşam (Hareketsizlik),
 • Kas oranı az fakat uzun boylu olmak,
 • Omurga tutulumuna sebep olan kronik hastalıklar.
Bel Düzleşmesi Belirtileri

Bel Düzleşmesi Neden Olur?

Bel düzleşmesinin en önemli nedenlerinden biri hareketsiz yaşam ve buna bağlı olarak artan kas kaybıdır. Sağlıklı bireylerde bel ve karın kasları sayesinde yandan bakınca “S” görünümüne sahip olan omurga, uzun süre yanlış pozisyonda durmak ve kasların esnekliğini kaybetmesi gibi nedenlerle zamanla daha düz bir görünüme kavuşabilir. Buna ek olarak, kilo almak ve obezite gibi nedenler omurlara fazla yük binmesine neden olabilir.

Aşağıdaki maddeler bel düzleşmesine yol açabilecek durumlardan bazılarıdır:

 • Sürekli oturmayı gerektiren veya masa başı iş yaşamı,
 • Düzenli olarak yamuk durmayı gerektiren işler yapmak,
 • Düzenli olarak ağırlık kaldırmak,
 • Düşmeye bağlı bel travması,
 • Bazı cerrahi operasyonlar.

Bel Düzleşmesi Belirtileri

Bel düzleşmesinin en önemli belirtisi bel ağrısıdır. Hastalar genellikle ağrı şikayeti ile hekime başvurur. Bunun yanında farklı belirtiler de ağrıya eşlik edebilir. Bozukluğun şiddetine göre belirtiler kişiden kişiye değişebilir.

Bel Düzleşmesi Ağrısı ve Diğer Belirtiler

Bel düzleşmesi ağrısı genellikle başta hafif bir şekilde, öne veya arkaya hareket sırasında görülür. Duruş bozukluğunun şiddeti arttıkça yürürken ve sabit dururken de ağrı oluşabilir. Buna ek olarak, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

 • Dik durmakta zorlanma,
 • Rahatlamak için öne eğilme isteği,
 • Zamanla kalça ve bacaklara doğru inen ağrılar ve güçsüzlük hissi,
 • Kas ağrıları,
 • Ayakta uyuşukluk,
 • Sırt üstü yatmakta zorlanma.
Bel Düzleşmesi Egzersizleri

Bel ve Boyun Düzleşmesi Arasındaki Farklar

Bel ve boyun düzleşmesi, omurgada meydana gelen duruş bozukluklarıdır. Boyun düzleşmesinde boyun bölgesinde yer alan omurların ideal şekli bozulur. Uzun süre başı ve omuzları düşürerek durmak, yanlış yastık kullanımı, hareket sırasında dik durmamak bu duruma sebep olabilir. Boyunda düzleşme meydana gelmesi ilerleyen zamanlarda kollarda uyuşmaya, sırt ve boyun ağrısına ve boyun fıtığına sebep olabilir. Bel düzleşmesinde ise belde bölgesindeki girinti, çeşitli sebeplere bağlı olarak azalır.

Bel Düzleşmesi Tedavisi Nedir?

Hekimin klinik muayenesinin yanında bilgisayarlı tomografi, MRI gibi görüntüleme yöntemleri kullanılarak tanı konur. Hasta, bel düzleşmesi tanısı aldıktan sonra tedavi için genellikle fizik tedavi egzersizleri ve rehabilitasyon uygulamaları yeterli olur. Hekim, ağrılar ve kas kasılmaları için ilaç tedavisi uygulayabilir. İlerlemiş ve omuriliğe zarar veren duruş bozukluklarında ameliyat önerebilir. Tedavi sürecinin tüm aşamaları multidisipliner bir şekilde yürütülmelidir.

Bel Düzleşmesi Ameliyatı

Omurilikte eğrilik bazı hastalarda fizik tedavi ile düzeltilemeyecek boyutta olabilir. Omurilikte bulunan sinirlerde sıkışma ile karakterize olabilir. Bu tarz bir ilerlemede cerrahi girişim tercih edilebilir. Sinir sıkışmalarının kalıcı hareket bozuklukları oluşturmaması için ameliyatla sinir köklerinin ve omuriliğin üzerindeki basıncın azaltılması hedeflenir.

Bel Düzleşmesi Nasıl Geçer?

Bel düzleşmesi tedavisi, öncelikli olarak fizik tedavi egzersizleri gibi koruyucu tedaviler ile gerçekleştirilir. Düzenli bir şekilde yapılan bel egzersizleriyle kısalan ve kasılmış kasların gevşetilmesi hedeflenir. Bu sayede postür zamanla düzelir. Kalıcı tedavi için hekimin veya fizyoterapistin önerdiği egzersizler düzenli olarak yapılmalıdır. Aynı zamanda, bel düzleşmesine neden olan pozisyon ve hareketlerden kaçınılmalıdır. Bunun için, sürekli oturan ve masa başı iş yapan kişiler ortopedik ürünler tercih edebilir ve daha hareketli bir yaşam düzeni benimseyebilir. Kişide bel düzleşmesi görülme nedeni fazla kilo kazanımı ise, diyet tedavisi ile sağlıklı kilo kaybı sağlanarak omurga üzerindeki yük azaltılır.

Bel Düzleşmesi İçin Önerilen Egzersizler

Bel düzleşmesi egzersizleri, hastadan hastaya değişiklik gösterebilir. Egzersiz programının içeriği bel ve karın kaslarının geliştirilmesi, arka bacak kaslarının esnetilmesi için bir dizi hareket içerir. Ayrıca, yüzme gibi karın, bel ve bacak kaslarını aktif olarak çalıştıran sporlar bel düzleşmesi yaşayan hastalar için ideal sporlardır.

Bel Düzleşmesi Nasıl Geçer

Sıkça Sorulan Sorular

Bel düzleşmesi, toplumda sıklıkla karşılaşılan bir duruş bozukluğudur. Bu tür duruş bozuklukları ve tedavi uygulamaları ile ilgili merak edilen birçok soru vardır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

Bel Düzleşmesi Geçer Mi?

Bel düzleşmesi, erken tanı ile tamamen tedavi edilebilir. İlerlemeden tedavi edilmesi yaşam kalitesini artırır ve başka hastalıkların ortaya çıkmasının önüne geçer. Kalıcı tedavi için bel düzleşmesine sebep olan etkenler tamamen ortadan kaldırılmalı ve fizik tedavi egzersizleri düzenli bir şekilde uygulanmalıdır.

Bel Düzleşmesi Tedavisi İçin Hangi Yöntemler Tercih Edilmelidir?

İlk olarak tercih edilmesi gereken yöntem konservativ uygulamalardır. Gelişen tıp teknolojisi sayesinde günümüzde bütüncül yaklaşımlar ortaya çıkmış ve birçok yöntem keşfedilmiştir. Manuel terapi (osteopati), terapatik nörobilim eğitimi, FootBalance analiz sistemi gibi fizyoterapi yöntemleri günümüzde birçok uzman hekim ve fizyoterapist tarafından tercih edilmektedir.

Bel düzleşmesi ve diğer duruş bozuklukları, yaşam kalitesini etkileyen sorunlardır. Siz de kendinizde ve yakınlarınızda bel düzleşmesi olduğunu düşünüyorsanız bir sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz. 

Bel Düzleşmesi İçin Korse Faydalı Mıdır?

Korse, omurgayı desteklemek ve düz bir duruşu teşvik etmek için tasarlanmış bir tür korsedir. Bu korselerin çoğu, bel ve sırt boyunca uzanan ve hafif bir basınç uygulayan sert bir malzemeden yapılır. Bazı korselerde, omurgayı daha fazla desteklemek için metal destekler bulunur. Bel düzleşmesi için korse kullanmadan önce, bir doktora danışmak önemlidir.

Bel düzleşmesi için korse kullanmanın bazı faydaları şunlardır:

 • Bel ağrısını ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olur.
 • Omurgayı destekler ve düz bir duruşu teşvik eder.
 • Bel kayması veya diğer omurga bozukluklarının ilerlemesini önlemeye yardımcı olabilir.
 • Ameliyat sonrası iyileşmeyi desteklemeye yardımcı olabilir.

Bel düzleşmesi için korse kullanmanın bazı dezavantajları şunlardır:

 • Rahatsız edici veya sınırlayıcı olabilir.
 • Ciltte tahrişe neden olabilir.
 • Doğru şekilde takılmazsa, bel ağrısını veya rahatsızlığı artırabilir.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde