liv sağlık köşesi

Beyin Tümörlerinde Nokta Atışı: Nöronavigasyon

Oluşturma Tarihi: 30.09.2019 15:06 | Son Güncelleme: 21.12.2021 09:49

Genel Bakış

Beyin ameliyatlarında en önemli amaç normal beyin dokusunu koruyarak tümörün mümkün olduğunca fazla veya tam olarak çıkartılmasıdır. Bu sebeple uzun süredir nöronavigasyon adı verilen yöntemi kullanıyoruz.

Nöronavigasyon Nedir?

Nöronavigasyon ​​​​​​yönteminde, hastanın ameliyat öncesi çekilen nöroradyolojik görüntüleri özel bir cihaza yüklenerek, kafatasının gerçek anatomik yapısı ile MR görüntülemede elde edilen sanal anatomik yapıların birbiri ile çakıştırılması yardımıyla ameliyat esnasında beynin içinde hangi alanlarda olduğumuzu görebiliyoruz. Ancak kafatası açıldıktan sonra dokularda belli bir oranda yer değişimi oluyor ve nöronavigasyonun doğruluğu etkilenebiliyor. Bunu engellemek için intraoperatif MR, intraoperatif BT veya intraoperatif ultrason gibi yöntemler eklenerek gerçek zamanlı görüntüler elde etmek mümkün. Bu yöntemler arasında intraoperatif ultrason en pratik kullanımı olan yöntem, hastanın ameliyat sırasında MR veya BT cihazına transferi gerekmiyor, kolaylıkla uygulanıyor. Son dönemde nöronavigasyon ile intraoperatif ultrasonu kombine ederek kullanıyoruz ve tümör çıkartılmasında ciddi yararlarını gördük.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde