liv sağlık köşesi

Deri Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Genel Bakış

Toplumda karşılaşılan kanser türleri arasında en yaygın görülen kanser türlerinden olan cilt kanserleri tedavisi tipine, büyüklüğüne ve geliştiği bölgeye göre veya hastanın ihtiyacına göre değişkenlik gösterir. Erken tanı ve hızla tedavi yapılmasının deri kanserlerinde tam iyileşme sağlayabildiğini söyleyen Liv Hospital Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Özlem Dicle renk ve yapı olarak değişiklik gösteren, düzensiz şekil alarak büyüyen benleriniz varsa hemen bir hekime başvurulması gerektiğini söylüyor. Prof. Dr. Özlem Dicle deri kanseriyle ilgili bilgi verdi.

Deri Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  • Cildinizde boyut olarak artış gösteren, incimsi, yarı saydam görünümlü ya da kahverengi, siyah, kırmızı, pembe veya çok renkli büyümeler kabarıklıklar
  • Renk ve yapı olarak değişiklik gösteren, düzensiz şekil alarak büyüyen benler
  • Kaşınan, acıyan, kabuklanan, yara olan ya da kanayan lekeler veya kabarıklıklar
  • Düzelir gibi olup tekrar açılan veya dört haftayı aşan süredir kapanmayan açık yaralar 
  • Ağrı ya da iğnelenme hissine neden olan kabuklu, boynuzumsu sert yüzeyli, kuru kabarıklar, yumrular
Deri kanseri ve kanser öncüsü bu işaretlerden herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuza başvurmalısınız.
 

Melanoma Nedir?

Deri kanserlerinin birçoğundan güneşten kaynaklanan ultraviyole ışınlarının sorumludur. Korumasız olarak güneşe ne kadar maruz kaldıysanız risk o kadar artar. Bazal hücreli kanser ve yassı hücreli kanser en sık görülen iki deri kanseri türüdür, melanoma isimli deri kanseri ise en ölümcül olan deri kanseridir.
 

Deri Kanseri Görüntüsü Nasıldır?

 

Melanoma

Kahverengi ve siyahın değişken tonları veya mavi, beyaz ve kırmızı gibi renkleri de içeren çok renkli, çevresi düzensiz, asimetrik ve genellikle 6 mm’den büyük leke ya da kabarıklıklar.
 

Bazal Hücreli Kanser

Kırmızı bir leke ya da parlak, inci benzeri, yarı geçirgen görünümlü pembe, kırmızı veya beyazımsı yumrular, sıklıkla ortasında iyileşmeyen bir açıklık, bir yara.
 

Yassı Hücreli Kanser

Ara ara kanayan veya kabuklanan üzeri kepekli kırmızı lekeler, iyileşmeyen açık yara veya kanama yapan siğil benzeri büyüyen yumrular.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde