liv sağlık köşesi

Göz Katarakt

Oluşturma Tarihi: 02.11.2021 08:42 | Son Güncelleme: 04.11.2021 14:20

Katarakt Cerrahisi ve 5N Nedir?  

Gözün doğal, saydam merceğinin bulanıklaşmasına katarakt adı verilir. Cerrahi tedavisi,  onyıllardır güvenle yapılan şeffaflığını kaybetmiş lensin alınarak yerine ileri teknoloji ile üretilmiş ve dizayn edilmiş  merceklerin yerleştirilmesidir.   

  

Katarakt Niçin Olur?

En sık görülen katarakt tipi ileri yaşa bağlı ortaya çıkan katarakttır. 75 yaşının üzerindeki kişilerin % 70'inde katarakt vardır. İleri yaş dışında; diyabet (şeker hastalığı), sigara kullanımı, göz travması ve göz iltihabı (üveit), uzun süre steroid kullanılması, uzun süre güneş ve ultraviyole ışınlarına maruz kalması kataraktın daha erken yaşlarda görülmesine neden olabilir.

Cerrahisi, sizin için daha konforlu bir görme sağlamak için yapılmaktadır. Tedavi, diğer göz hastalıklarına  neden olmaması için de yapılır.  Uzun süre tedavisi geciken kataraktlar,şişerek göz tansiyonu olarak bilinen glokom hastalığına, eriyerek üveit denilen göziçi iltihabına da neden olabilir.

Katarakt Nerede Meydana Gelir?

Gözümüzde mercek ya da lens  olarak bilinen görmemizi sağlayan en önemli dokuda meydana gelir. Cerrahi tedavinin göziçinde lense uygulanması, ileri teknoloji ile dizayn edilen ameliyathanelerde,  hekiminizin kullandığı cerrahi mikroskopla gerçekleşmektedir.  
 

Katarakt Nasıl Olur?

Yaşımız ilerledikçe lens saydamlığını kaybetmeye başlar.  Bu değişimi görme kalitesinde azalma, renkleri daha soluk görme, sisli bir perde arkasından bakıyormuş gibi hissetme şeklinde algılarız. Kataraktınız varsa, doktorunuz muayenesi sırasında gözlükle görme seviyenizin artmadığını tespit edecektir. Kataraktın seviyesinin daha iyi değerlendirilmesi ve görme azlığına neden olabilecek diğer hastalıkların (sarı nokta hastalığı, glokoma bağlı göz siniri hasarı gibi) tespiti için göz bebekleri damlayla büyütülerek oftalmoskopik muayene yapılır. Katarakt’ın en sık belirtisi görme bulanıklığıdır. Bulanıklık sisli görme şeklinde de olabilir. Katarakt nedeniyle ortaya çıkan görme bulanıklığı gözlük takmak veya varolan gözlük numaralarının değişmesiyle düzelmez.

Merceğin ultrason enerjisi ile alınmasını sağlayan FAKO (halk arasında lazerle katarakt ameliyatı, dikişsiz) yöntemi uygulanır. Bu yolla katarakt cerrahiler iğnesiz bir şekilde damla anestezi ile yapılmaktadır. Bu işlem ortalama 20-30 dakika sürmektedir. Katarakt ameliyatı sonrası hasta 2-3 gün içerisinde normal yaşamına dönebilmektedir. Cerrahi müdahalede geç kalındığı durumlarda cerrahi normal katarakta göre zorlaşsa da, aynı cerrahi ile tedavisi mümkündür.         

Katarakt Ne Zaman Olur?

Gözün durumuna göre her yaşta görülebilen katarakt genellikle 55 – 60 yaşından sonra başlar. Cerrahi tedavi için en uygun zaman her zaman kişiye özeldir. Katarakt ilerledikçe görme kaybı belirginleşir ve günlük işlerimizi yaparken ve çalışma hayatında zorlandığımızı hissettiğimizde ve artık gözlüklerin de pek fayda etmediği dönemde katarakt ameliyatı olmayı değerlendirilmesi gerekir.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde