liv sağlık köşesi

Göz Lazer Ameliyatı

Oluşturma Tarihi: 14.05.2022 09:01

Genel Bakış

Refraktif ve göz lazer cerrahisi olarak da adlandırılan görme düzeltme cerrahisi, miyop, hipermetrop, astigmat ve presbiyopi (yaşa bağlı yakını görememe) gibi görme problemlerini düzeltmek için kullanılan herhangi bir cerrahi prosedürü ifade eder. Son yıllarda bu alanda büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Refraktif ve lazer göz cerrahisi, birçok hastanın hayatlarının herhangi bir döneminden daha iyi görmelerini sağlar. Çoğu görme düzeltme ameliyatı türü, gözünüzün berrak ve renksiz ön kısmı olan korneanızı yeniden şekillendirir. Bu, ışığın içinden geçmesine ve gözünüzün arkasına veya retinaya düzgün şekilde odaklanmasına izin verir. Diğer prosedürler, gözünüzün doğal merceğinin yerini alır. Lazer cerrahisinde seçenekler kişinin yaşı, kornea tabakasının kalınlığı ve yapısı, gözlük numarası olarak bilinen refraktif değerinin düzeyine göre karar verilir. Lazer ışını farklı dalga boylarında bir ışık türü olup , işlem esnasında korneanın belirlenmiş yüzeyine lazer ışını gönderilerek yapılmaktadır. Yaş: 18 yaş üstüne yapılmaktadır. Bu yaş sınırı belirlenmesinde gözlük numarasının durması ve gözün gelişiminin tamamlanması esastır.  Ayrıca 18 yaş üstünde olsa bile gözlük numarasının ilerlemesinin  durması gereklidir. 
Gözün Yapısı: Gözün yapısının ve dokularının uygunluğu hekiminiz tarafından değerlendirilmelidir. Kornea denilen şeffaf ve berrak olan gözün ön kısmına, işlem uygulandığı için bu dokunun kalınlığı çok önemlidir. Düzeltme lazer ile yapılırken bu doku inceltilmekte ve ne kadar inceleceği de bilgisayarlı ölçüm sistmeleri tarafından hesaplanarak kalacak doku miktarı da hesaplanmaktadır. LASIK ve iLASIK tekniği ile yapılan ameliyatlarda daha fazla doku kalınlığına ihtiyaç duyulurken, kornea kalınlığı yeterli olmayanlarda “no touch” olarak adlandırılan lazer uygulaması yapılabilmektedir. 
Yüksek Astigmatlı ve hipermetrop hastalara da lazer cerrahisi uygulanabilmekte , yine benzer kriterler incelenerek karar verilmektedir. 
Sınırlarımız: 
  • 18 yaşından küçük iseniz
  • Hamile veya emziren
  • Gözlük reçetenizde son 1 yıl içinde değişiklik 
  • İnce veya düzensiz kornealara sahip iseniz 
  • Glokom veya aşırı kuru göz gibi göz rahatsızlıklarınız varsa
  • Kontrolsüz diyabet, lupus veya romatoid artrit gibi başka sağlık sorunlarınız varsa, hekiminzle durumunuzu tekrar değerlendirin. 
Lazer cerrahileri 30 yılı aşkın süredir vardır ve hastaların yaklaşık %97'si görme hedeflerine ulaşır. Herhangi bir bandaj veya dikiş yoktur. Vizyonunuz yaşlandıkça değişirse, doktorunuz bunu ayarlayabilir. Lazer cerrahisinde sonra muhtemelen gözlük veya kontakt lens kullanmanıza çok veya hiç ihtiyacınız olmayacaktır.
 

Lazer Göz Ameliyatına Nasıl Hazırlanmalıyım?

Lazer cerrahisi öncesi, işlem sırasında ve sonrasında neler bekleyeceğinizi  hekiminiz ile görüşeceksiniz. Tıbbi geçmişiniz sorgulanarak, tam bir göz muayenesi yapılacaktır. Bu, korneanızın kalınlığını, kırılmasını ve göz basıncını ölçüldüğü , kornealarınızı haritalanarak, gözbebeklerinizin genişletildiği testleri de içermelidir. Sert gaz geçirgen kontakt lens kullanıyorsanız, değerlendirmenizden en az 3 hafta önce bunları takmayın. Değerlendirmeden en az 3 gün önce yumuşak kontakt lens takmayın. Cerrahın reçetenizi gözden geçirebilmesi için gözlüklerinizi getirdiğinizden emin olun. Ameliyatınızın olduğu gün, içeri girmeden önce hafif bir yemek yiyin ve reçeteli tüm ilaçlarınızı alın. Saçınıza başınızın pozisyonunu etkileyebilecek göz makyajı veya hacimli aksesuarlar takmayın. O sabah kendinizi iyi hissetmiyorsanız, ne yapmanız gerektiğini hekiminizle iletişime geçin. 
Lazer Cerrahileri; Tüm lazer işlemlerinde göze anestezik damla damlatılarak başlar.
 

LASIK ve iLASIK (intralase LASIK)

LASIK veya lazer yerinde keratomileusis, miyop, ileri görüşlü veya astigmatı olan kişilerde uygulanır. LASIK yöntemi, yıllardır uygulanan son derece güvenilir bir yöntemdir.  Hekiminiz, alttaki dokuya ulaşmak için mikrokeratom ile  korneanın dış tabakasında bir flep yaparken iLASIK yöntemi wavefront teknolojisi ve intralase yani bıçaksız yöntem kullanılarak yapılmaktadır. LASIK için gerekli olan kesi, bilgisayar sistemi eşliğinde, dijital kontrollü olarak femtosaniye ışınlar ile yapılmaktadır. iLASIK yönteminde wavefront teknolojisi olup, kornea haritasını çıkartılarak kişiye özel tedavi uygulanabilmektedir. Daha sonra korneanızın altındaki dokuyu yeniden şekillendirmek için bir lazer kullanırlar, böylece ışığı düzgün bir şekilde odaklayabilir. Flep, LASIK'i diğer prosedürlerden farklı kılan şeydir. Hekim, korneanızın ayrıntılı bir görüntüsünü oluşturmak için wavefront teknolojisi adı verilen bir tür bilgisayar görüntüleme de kullanabilir. İyileşme süresi kısadır ve daha ağrısızdır.
 

Trans PRK (no touch lazer) ve PRK

PRK veya fotorefraktif keratektomi, hafif ila orta derecede myopi veya astigmatizmayı düzeltmek için kullanılır. LASIK gibi, bir cerrah da korneanızı yeniden şekillendirmek için bir lazer kullanır. Ancak altındaki dokuyu değil, yalnızca korneanın yüzeyine uygulanır. başlatılan işlem 50 saniye ile 1 dakika arasında sürmektedir. No touch lazerde göze herhangi bir temas söz konusu değildir. Korneası ince ve açısı dik olan hastalara da uygulamak mümkündür.  İyileşme süresi LASIK yöntemine göre daha uzun ve daha ağrılıdır.
 

LASIK Göz Ameliyatından Sonra Ne Beklemeliyim?

Öyle hissetmeseler bile gözleriniz kuru olacaktır. Hekiminiz enfeksiyon ve iltihaplanmayı önlemek için reçeteli göz damlalarının yanı sıra gözlerinizi nemli tutmak için suni gözyaşı damlalar verecektir. Bunları kullandığınızda kısa, hafif bir yanma hissi veya bulanık bir görüşünüz olabilir. Doktorunuza sormadan herhangi bir göz damlası kullanmayınız. Ameliyatta gözünüze takılna kontakt lensler iLASIK te ertesi gün , no touch lazerde 5. gün hekiminiz tarafından çıkarılır. Çoğu hasta birkaç gün içinde daha iyi görmeyi algılar. Herhangi bir sorununuz veya olağandışı yan etkileriniz varsa doktorunuzu arayın. Ameliyattan sonra 2 hafta boyunca yüzmeyin, bazı durumlarda birkaç gün uyurken gözlerinizi korumak için plastik bir kalkan kullanmanız gerekebilir.
Doktorunuz size takip ziyaretleri için ne zaman geri gelmeniz gerektiğini söyleyecektir. İlki muhtemelen işlemden bir gün sonra olacaktır. LASIK sonrasında da vizyonunuz değişebilir. Yaşlandıkça okuma gözlüğü kullanmanız gerekebilir. Etkileri eski haline getirmek için insanların %10'undan fazlasının bir süre sonra ikinci bir LASIK prosedürüne ihtiyacı vardır. Ancak genel olarak, hastaların %90'ı, LASIK ameliyatından sonra 20/20 ile 20/40 arasında bir görüşe sahiptir.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde