liv sağlık köşesi

Güçlü Bağışıklık İçin 10 Altın Kural

Oluşturma Tarihi: 27.06.2022 13:31 | Son Güncelleme: 17.01.2024 15:03

Güçlü Bağışıklık Sistemi İçin Öneriler

Hastalıklarla savaşta bağışıklık sisteminin güçlü olması çok önemli. Doğuştan gelen birtakım hastalıklar, enfeksiyonlar dışında yaşam şekli ve beslenme alışkanlıklarındaki hatalar da bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir. Liv Hospital İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Yeliz Aydemir bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirmek önerilerde bulundu.


 

Bağışıklı Güçlendiren Uygulamalar

  • Yeterli ve dengeli beslenin: Her gıda farklı besin ögesi yönünden zengindir. 5 temel besin grubunda yer alan besinlerin yeterli düzeyde alımı önemlidir. Sebze, meyve, ekmek ve diğer tahıllar, et, balık, probiyotikler (Süt, yoğurt, kefir), yumurta, kuru baklagiller gibi besinlerden belirli miktarlarda ve belirli sıklıkta tüketmek gerekir. 
  • Taze meyve ve sebze yiyin: Yetişkinler gün içinde ara öğünlerde taze sebze ve meyveleri tüketerek günlük beslenmede vitamin içeriğini artırılabilir. 
  • Mineral, vitamin ve yağdan zengin beslenin: Özellikle çinko, magnezyum ve selenyum bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynar. Kabuklu deniz ürünleri, kırmızı et, tam tahıllı ekmekler veya sert kabuklu kuru yemişler çinko bakımından zengindir. Selenyum ise ay çekirdeği, pekmez, balıklar, tavuk, hindi, yumurta, süt ve ürünleri gibi besinlerde bulunur. Ceviz, balık, avokado, fındık, badem gibi besinlerin içinde bulunan Omega-3 ve benzeri yağların vücut direncini artırdığı ve bağışıklığı güçlendirdiği biliniyor. En önemli kaynağı güneş ışığı olmasının yanında hamsi, istavrit, somon ve ton balığı da D vitamini içeren önemli besin kaynaklarıdır.
  • Bol sıvı tüketin: Günlük en az 2 litre sıvı tüketilmelidir. Şeker eklenmiş hazır meyve suları ve gazlı içeceklerden kaçınılmalıdır. 
  • Yeterli uyuyun: Yeterli ve kaliteli uyku, bağışıklık sistemini olumlu yönde etkileyerek virüslerden korunmada ve hastalık varsa iyileşme aşamasında etkili olabiliyor. 
  • Ellerinizi sık sık yıkayın: Hastalıklardan korunma yollarının başında bireysel hijyen geliyor. Elleri gün içinde sık sık en az 20 saniye boyunca tercihen sabunla yıkamak önemli.
  • Düzenli egzersiz yapın: Fiziksel aktivite tipi/süresi/sıklığı ve yoğunluğu, kişinin yaşı, cinsiyeti, kondisyon seviyesi, tercihleri, yaşam koşulları ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak bireysel bazda değerlendirilir. Genel sağlık önerisi olarak tüm bireylerde haftada 150 dakika orta yoğunluklu aerobik fiziksel aktivite ile birlikte haftada 2-3 defa kas güçlendirici aneaerobik direnç egzersizleri yapılmasını öneririz. 
  • Fazla kilolardan kurtulun: Bireyin olması gereken ideal ağırlığına inmesi ve bunu koruması hastalıklara karşı mücadele etmesinde önemli. 
  • Stresten kaçının.
  • Sigara ve alkolden uzak durun.
Güçlü Bağışıklık

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde