liv sağlık köşesi

Hareketsiz Kalmayın

Oluşturma Tarihi: 05.08.2019 16:18 | Son Güncelleme: 18.12.2021 08:48

Egzersizin her hücremize faydası var. Kalp-damar hastalıklarında koruyucu etkisi ise çok büyük. Kiloyu kontrol altına almak, daha iyi bir vücuda sahip olmak ve güçlenmek için spor yapmaya ihtiyaç var. Genç yaşlardan itibaren yapılan düzenli fiziksel aktivitenin, kalp damar hastalığını önleyici etkisi olduğu biliniyor. Liv Hospital İstanbul Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Yelda Tayyareci ile Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Alp Burak Çatakoğlu kalp sağlığı için egzersizin önemini vurgulayarak spor yaparken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi veriyor.

Kalbi güçlendiriyor

Sporun küçük yaşlardan itibaren düzenli olarak yapılması, kalbin güçlenmesine, tansiyon ve şeker kontrolünde iyileşmeye ve kolesterol düzeylerinde azalmaya neden oluyor. Düzenli yapılan spor, kalp kaslarında kalınlaşmaya ve kalp odacıklarında genişlemeye yol açıyor. Hacmi artan kalp, daha çok kanı içine aldığından, vücuda pompaladığı kan miktarı da artıyor. Düzenli spor yapan kişilerde kalp istirahatte daha düşük hızda çalışır, bu da kalbin ekonomik çalışmasını sağlıyor. Kalp kaslarındaki damarlarda daha rahat ve daha hacimli bir kan dolaşımı sağlayarak, dokulara daha çok oksijen taşınmasına neden oluyor.

En güvenlisi yürüyüş

Yapılan araştırmalar, özellikle kalp hastalarının haftada en az 3 gün, ideali 5 gün, 30 dakika ile 1 saat (saatte 5-6 km/hızla) arasında yaptığı normal tempodaki yürüyüşün en faydalı ve güvenli egzersiz olduğunu gösteriyor. Düşük hızda ve 30 dakikanın altındaki yürüyüşler aynı ölçüde fayda sağlamaz.

Spor yaparken konuşamıyorsanız dikkat!

Yavaş başlayın: Amerikan ve Avrupa Kalp Cemiyetleri haftanın çoğu günü egzersiz yapmayı tavsiye ediyor, imkan varsa her gün yapılmalı. Ancak yeni başlıyorsanız haftada üç gün ile başlayıp kademe kademe sıklaştırın.   

Zorluk derecesini adım adım artırın: Spora yeni başladığınızda en ağır egzersizle değil, en rahat yapabileceğiniz ve keyif aldığınız bir sporla başlayın. Süreyi ve zorluk derecesini kondisyonunuz güçlendikçe, adım adım artırın. Egzersiz esnasında konuşabiliyor olmanız gerekir. Eğer konuşamıyorsanız yaptığınız egzersizin sizin için ağır olduğu anlamına geliyor.

Düzenli yapın: Egzersizin faydalı olması için düzenli yapılması önemli. Bir program dahilinde yapmak bu alışkanlığı kazanmanıza yardımcı olur. Haftada 3 günden az yapılan egzersizlerin faydalı olmadığı biliniyor. Bir spor arkadaşı edinmek motivasyonu artırıyor.

Sabah ya da akşamüstü saatlerini tercih edin

Kalp, tansiyon ve şeker hastaları hekimlerine danışarak egzersiz yapabilirler. Hatta bu tür sorunları olan hastalarda açık havada yapılan egzersizleri, özellikle yürüyüşün tedaviyi kolaylaştırdığı biliniyor. Egzersiz yapılacağı saatlerin öğle sıcağına rastlamamasına özen gösterin, sabah veya akşamüstü, güneşin etkisinin azaldığı saatleri tercih edin. Kış aylarında da yürüyüş ve egzersizlere devam edin, soğuktan korunmak ve vücut ısısını muhafaza etmek için birkaç kat, ancak ince kıyafetler seçin. Mutlaka şapka ve eldiven kullanın. Mümkünse ağız ve burnunuzu koruyun.

SAĞLIKLI BİR EGZERSİZ İÇİN BUNLARI UNUTMAYIN

Yemekten sonra en az 1 saat geçmesini bekleyin.

Isının: Kalp hızının daha kontrollü artmasını sağlar.

Egzersizi ani sonlandırmayın. Yürüyüş veya egzersiz temposunu yavaşlatarak bitirin. Bu kalbiniz için daha sağlıklıdır.

Egzersiz öncesi, egzersiz esnasında ve sonrasında yeterli miktarda su tüketin. Terleme ile kaybedilecek sıvının telafi edilmesi kalp sağlığınız için önemlidir.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde