liv sağlık köşesi

Jinekomasti Nedir?

Oluşturma Tarihi: 11.07.2023 13:26 | Son Güncelleme: 21.07.2023 21:10

Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti her iki memeyi de etkileyen, östrojen ve testesteron hormonları arasındaki dengesizlikten kaynaklı erkeklerde meme dokusu miktarında artış görülmesidir.

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti, erkeklerde her yaş grubunda görülebilen genellikle hormonal dengesizliklerden kaynaklı gelişse de farklı sebepler nedeniyle de oluşabilen bir estetik problemdir. Günümüzde ilaç tedavisi veya ameliyat ile jinekomasti tedavisi sağlanabilir.

Jinekomasti Neden Olur?

“Jinekomasti neden olur?” sorusunun cevabı genellikle  östrojen seviyelerine kıyasla erkeğin testosteron hormonunda azalma görülmesi şeklindedir. Testosteron seviyelerinde düşme testosteronu azaltan veya östrojen seviyesini arttıran koşullardan kaynaklı gelişebilir.

Testosteron ve östrojen hormonları hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsiyet özelliklerini kontrol eden hormonlardır. Testosteron kas kütlesi ve vücut kılı gibi erkeksel özellikleri kontrol ederken östrojen ise göğüs büyümesi  gibi çeşitli kadın özelliklerini kontrol eder. Östrojen kadınlık hormonu olarak düşünülse de erkeklerde de belirli miktarda bulunur. Bu iki hormon arasındaki dengesizlikler ise her yaş grubunda farklı durumlardan kaynaklı gelişebilir. Jinekomasti nedenleri arasında doğal hormon değişiklikleri başta olmak üzere hormon seviyelerini tetikleyen ilaç kullanımı, uyuşturucu veya alkol kullanımı  yer alır. Bunun yanı sıra hipogonadizm,  yaşlanma ve vücutta tümör gelişimi gibi sağlık koşulları da hormonal dengesizlikler yaratarak yine jinekomasti gelişimine neden olabilmektedir.

Jinekomasti Tedavisi Nedir?

Bir erkekte jinekomasti gelişimi tespit edilmesi halinde iki ana tedavi yöntemine başvurulur. Kişilerde hormonal dengesizliklerden kaynaklı jinekomasti gelişmesi halinde başlangıçta ilaç tedavileri uygulanarak hormonal dengenin sağlanması hedeflenir. İleri seviye durumlarda ise  jinekomasti iyileşmemesi halinde jinekomasti ameliyatına başvurularak artmış olan meme dokusu vücuttan uzaklaştırılır.

Jinekomasti Nedir

Jinekomasti Nasıl Anlaşılır?

Jinekomasti genellikle gözle görülür bir şekilde fiziksel farklılık yaratması sebebiyle anlaşılır. Erkeklerin fazla kilosunun olmamasına rağmen meme dokusunda büyüme gözlemlenmesi bireyde jinekomasti gelişimini gösterebilir. Bazı kişilerde meme ucunda hassasiyet gibi belirtiler de jinekomastinin anlaşılmasını sağlayabilir.

Jinekomasti Nasıl Geçer?

Bebeklik ve ergenlik döneminde dönemsel olarak gelişen hormonal dengesizliklerden kaynaklı jinekomasti görülmesi halinde bu durum zaman içerisinde kendiliğinden geçer. Ancak yetişkinlerde genellikle jinekomasti ilacı  tedavisi veya  jinekomasti ameliyatına başvurularak  jinekomastinin geçmesi sağlanır.

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

Jinekomasti genellikle semptom göstermeyen fiziksel değişim ile anlaşılan bir durumdur. Ancak bazı kişilerde jinekomasti gelişimi beraberinde çeşitli belirtileri getirebilir. Jinekomasti belirtileri arasında aşağıdaki başlıklar yer alır.

  • Göğüs çevresinde ağrı
  • Meme dokusunda şişlik
  • Göğüslerde hassasiyet
  • Meme ucunun giysileri sürtünmesi sırasında rahatsızlık hissiyatı

Jinekomasti Kimlerde Olur?

Jinekomasti bir erkeğin her yaş grubunda etkilenebileceği bir  durumdur. Bebeklerde anneden gelen östrojen hormonunun etkisiyle büyümüş göğüsler ile doğma gözlemlenebilir. Ergenlik döneminde hormon değişikliğinden kaynaklı olarak yine ergenlikte meme büyümesi gelişebilir. Yetişkinlerde ise yaşlanma, kilo artışı veya kullanılan ilaçlara bağlı olarak jinekomasti görülebilmektedir.

Bu durumların yanı sıra atletik performansı artırmak için anabolik steroidlerin kullanılması da jinekomasti için bir risk faktörüdür. Karaciğer, böbrek, tiroid gibi hastalıklıra sahip olan bireylerde jinekomasti gelişimi gözlemlenebilir.

Jinekomasti Korsesi Nedir?

Jinekomasti korsesi genellikle  jinekomasti ameliyatı sonrasında kullanılan bir korsedir. Kompresyon korsesi olarak da adlandırılan  jinekomasti korsesi derinin geri çekilmesi ve ameliyat sonrası dokuda şişmeyi kontrol altına almak üzere  kullanılır. Ameliyat sonrasında ilk 4 hafta kadar jinekomasti korsesi takılması önerilir.

Jinekomasti Korse ile Düzelebilir Mi?

Jinekomasti korse ile düzelemez. Korsenin kullanım amacı ameliyat sonrasındaki iyileşme sürecini hızlandırmak ve istenilen sonuca ulaşmasını sağlamaktır.

Jinekomasti Tedavi

Jinekomasti Ameliyatı Riskli Midir?

Jinekomasti ameliyatı genel olarak güvenli kabul edilen bir ameliyattır. Ameliyat sonrasında çoğu hasta zahmetsiz bir şekilde kolayca iyileşir. Ancak ameliyat sonrasında bazı komplikasyonlar ile karşılaşmak mümkün olabilir. Meme dokusunda morarma, kanama, sıvı toplanması, meme ucu derisinin kaybı veya görünür yara izi gibi ameliyat  komplikasyonları ile karşılaşılabilir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Jinekomasti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenlerde ilk sırada doktorun önerdiği şekilde korse kullanımı yer alır. Ameliyat ardından gelen ilk 4 hafta içerisinde korse kullanımı son derece önemlidir. Ameliyat sonrasındaki ilk 1 veya 2 gün kişilerin dinlenmesi önerilir. İlk iki hafta boyunca yorucu aktivitelerden kaçınılmalıdır. Kardiyo ve alt vücut aktivitesini içeren egzersizler ilk iki haftadan sonra  yapılmaya başlanabilir. Göğüs egzersizleri ise ameliyat sonrasında gelen 4 hafta ardından uygulanmaya başlanabilir. Doktorun önermesi halinde bazı durumlarda meme dokusuna masaj uygulanabilir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Jinekomasti ameliyatı sonrasında kullanılan cerrahi tekniğin türü ve çıkarılan doku miktarına göre iyileşme süreci değişkenlik gösterir. Genel olarak ameliyat ardından gelen 4 veya 6 hafta içerisinde kişiler tamamıyla iyileşir.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatı

Jinekomasti ameliyatı fiyatı uygulama yapılacak olan hastaneye ve güncel fiyatlandırma listesine göre değişkenlik gösterir. Ameliyata yönelik fiyat bilgisi alınabilmesi için ilgili sağlık kuruluşunun hasta temsilcileri ile irtibata geçilmesi önerilir.

Jinekomasti SSS

Jinekomasti Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Jinekomasti Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Jinekomasti her iki memede de görülebilen ve meme dokusunda büyüme olarak tanımlanan bir durumdur. Gerçek bir jinekomasti de göğüs altında bir yumru hissedilebilir. Bu yumru gözle görülebilir olduğu gibi bölgeye bastırıldığında da hissedilebilir. Yumru meme dokusunda rahat bir şekilde hareket edebilir ve dokunulması halinde hassasiyet hissedilebilir.

Yalancı Jinekomasti Nedir?

Yalancı jinekomasti erkek meme bölgesinin meme uçlarının arkasında ve çevresinde aşırı yağ dokusu olması durumudur. Hormonal dengesizliklerden ziyade fazla kilodan kaynaklı gelişen bu durum kilo kaybı ile tedavi edilebilir.

Erkeklerde Meme Ucu Büyümesi Neden Olur?

Erkeklerde meme ucu büyümesi genellikle östrojen ve testosteron hormonları arasında dengesizlik meydana gelmesi durumunda gelişir. Testosteron seviyelerinin östrojen seviyesine kıyasla azalması halinde meme ucu büyümesi gözlemlenebilir.

Jinekomasti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Jinekomasti ameliyatı süresi tercih edilen ameliyat yöntemine göre değişiklik gösterir. Sadece liposuction uygulanması halinde ameliyat genellikle bir saat içerisinde tamamlanır. Cilt kesisi yapılması ve meme dokusu çıkarılması halinde ise uygulanacak cerrahi tekniğe göre ameliyat 2 veya 4 saat aralığında sürebilir.

Jinekomasti İçin Hangi Bölüme Ya Da Doktora Gitmeliyim?

Jinekomasti için plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi birimine başvurulması gerekir. Estetik cerrahı tarafından yapılacak olan inceleme ardından hasta endokrinoloji birimine sevk edilerek gerekli hormon tetkiklerine başvurulur.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekomasti ameliyatı kişinin jinekomasti gelişimine göre belirlenir. Genellikle ameliyat sırasında fazla yağ ve glandüler doku çıkarılır. Fazla meme dokusunun çıkarılması için genellikle liposuction yöntemine başvurulur. Fazla meme dokusunun ağırlığı memelerin sarkmasına ve areola olarak adlandırılan meme ucu bölgesinin gerilmesine neden olması halinde plastik cerrah, areolayı yeniden konumlandırır ve yeniden boyutlandırır. Jinekomasti ameliyatı genellikle genel anestezi altında uygulanır. Bazı durumlarda tek başına liposuction yapılması halinde de ameliyat başarılı bir sonuca ulaşabilir.

Jinekomastiye Sebep Olan İlaçlar Nelerdir?

Kullanılan bazı ilaçlar jinekomastiye neden olabilir. Prostat kanserini tedavi etmek üzere kullanılan antiandrojen ilaçlar jinekomastiye sebep olabilir. Bunun yanı sıra bazı antibiyotikler, anti anksiyete ilaçları, anabolik steroidler, kemoterapi, bazı kalp ilaçları ve amfetamin içeren ilaçlar jinekomasti gelişim riskini artırabilir.

Jinekomasti Ameliyatı Kalıcı Mıdır?

Jinekomasti ameliyatı, çıkarılan yağ dokunun tekrar büyümeyeceği anlamını taşıyan kalıcı bir kozmetik ameliyattır.

Jinekomasti ameliyatı olmayı planlayan kişilerin, plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi birimi olan sağlık kuruluşlarına başvurması gerekir. Liv Hospital bünyesinde estetik cerrahi alanında uzman doktorlar tarafından jinekomasti ameliyatları uygulanmaktadır.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde