liv sağlık köşesi

Yaz Mevsimi Yaklaşırken Varislerinizden Kurtulun

Özellikle kadınların kabusu olan varis, bacaklardan dışarıya fırlayan damarlar nedeniyle son derece rahatsızlık veren bir görüntü oluşturmaktadır. Yaz mevsiminin yaklaştığı bu dönemde varislerinizden kolayca kurtulabilirsiniz.

Varis Nasıl Oluşuyor?

Esasında varis bir hastalık değil aksine, en sık olarak toplardamar yetersizliği olmak üzere bir takım nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir deformasyon halidir.

Varis genellikle toplardamarların kapakçıklarında ortaya çıkan sorunlar yüzünden ortaya çıkmaktadır. Kapakçıklar işlevlerini yeterince kan yerçekimininde etkisi ile bacaklardaki damarlarda birikiyor ve bu nedenle damar içinde oluşan basınç artışı kronik hale dönüştüğünde de toplardamarlar elastikiyetlerini kaybederek genişliyor ve dışarıdan gözle görülür hale geliyor.

Ne Tür Belirti Veriyor?

Damarlarda gözle görülen belirginleşme, kıvrımlaşma, bacaklarda ortaya çıkan şişlik, günün ilerleyen saatlerinde artan ağrı, ağırlık dolgunluk hissi ve kramp, kaşıntı, ayak tabanlarında yanma ve ilerlemiş dönemlerde ödem, ciltte renk değişimi ve yaralar ile ortaya çıkıyor.

Kimler Varis Oluşumunda Risk Altında?

Ailesinde varis hikayesi olanlar, aşırı kilolular, sabit pozisyonda çalışanlar, östrojen hormonu içeren ilaçlar kullananlar, zorlu veya sık hamilelik dönemi geçirenler, günlük hayatında sık sık 5 santimden yüksek topuklu ayakkabı giyenler, risk grubundaki mesleklerde çalışanlar (öğretmen, bankacı, hostes, satış personeli gibi) risk altındalar.

Varis Oluşumunu Önlemek İçin Neler Yapmalı?

Yürüyüş, yüzme ve bisiklet gibi spor türleri yapılmalı. Bir saatten uzun süre oturmaktan kaçınılmalı. Sabit pozisyonlarda yada ayakta çalışılıyorsa hareket etmeye özen gösterilmeli. Dinlenirken ayaklar yüksekte tutulmalı.

Varis İçin Tedavi Yöntemleri Neler?

Bazı hastalarda sorun sadece kılcal damarlarda sınırlı kalırken, bazılarında ise damarlar kıvrımlaşıp kalınlaşabiliyor. Dolayısıyla tedavinin şekli de varisin evresine göre ve hastaya verdiği şikayetler, yaşam kalitesinin etkilenmesine göre belirleniyor. Tedavi sadece cilt üzerindeki yüzeysel damara, daha derinden seyreden ana sistemlere veya her ikisine birden uygulanan kombine tedaviler şeklinde olabiliyor.

Cilt Üzerinden Dışarıdan Yapılan Tedaviler Nedir?

Radyofrekans dalgaları ve lazer ışınları kullanılarak veya varisli damarların içine bir ilacın zerk edilmesi olarak bilinen “skleroterapi” ile yapılabiliyor. Varisi oluşturan nedene yönelik bir araştırma veya tedavi yapılmadan  uygulanan bu yüzeysel tedaviler ilk başta başarılı oluyor gibi gözüküyor. Ancak hasta işlemlerden 6 ay 1 yıl gibi kısa bir sürenin sonunda benzer varislere sahip olabiliyor.

Bu nedenle varis tedavisinde ana prensip; öncelikle varise yol açan nedenin tespiti ve ortadan kaldırılması akabinde de aynı veya farklı seansta mevcut varislere yönelik tedavilerin uygulanmasıdır.

Endovenöz Cerrahi Müdahaleler Nedir?

Teknolojik ilerlemeler sonucunda, klasik cerrahi ile yapılan varis ameliyatları, artık çok daha az yan etki ve çok yüksek başarı ile VNUS Radyofrekans ve benzeri teknolojiler kullanılarak yapılıyor.

Cild üzerinden uygulanan bir iğne ve kateter sistemi ile hastalıklı safen toplardamarlarının içine giriliyor. Ardından kasık bölgesine kadar ilerletilen VNUS radyofrekans kateterleri yardımı ile klasik operasyonda vücut dışına çıkarılan damarlar bacakta doğal pozisyonunda bırakılarak radyofrekans dalgaları ile yakılıyor .

Bu Yöntem Ne Tür Avantajlar İçeriyor?

Cerrahide karşılaşılan enfeksiyon, kanama ve morarma gibi yan etkiler ile hemen hemen hiç karşılaşılmıyor. Lokal anestezi altında yapılabiliyor. Klasik ameliyatta yapılması gereken cilt kesilerinin %90’ını yapmaya gerek kalmadığından daha kozmetik sonuçlara ulaşılıyor. İşlem sonrasında hastalar 1-2 gün içinde işine dönebiliyor. Hastaların varis oluşumundaki en önemli nedeni bu yöntem ile ortadan kaldırılmış olduğundan yüksek başarılı, kalıcı bir çözüm üretilmiş oluyor.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde