Alerjik Hastalıklar

Alerjik Hastalıklar Bölümü

Alerjiyi başlatan mekanizmalar aynı olmakla birlikte etkilenen organa göre değişen klinik bulgular ortaya çıkar. Alerjik hastalıklar ortaya çıkan bulgu ile etkilenen doku ve organ sistemine göre adlandırılır.


    

Rinit Nedir?

Rinit, burun iç kısmını döşeyen mukozanın iltihabi reaksiyonudur. Rinitlerin yaklaşık yarısı alerjiye bağlıdır. Toplumun ortalama %8-10 unda alerjik rinit vardır ve bu oran her geçen yıl artmaktadır.
 

Rinit Belirtileri Nedir?

Hastada burun akıntısı, hapşırma, burunda kaşıntı ve tıkanıklık, koku almada azalma gibi yakınmalara rastlanır. 
 

Mevsimsel Alerjik Rinit (Saman Nezlesi) Nedir?

Ağaç, ot ve tahıl polenlerine karşı alerji gelişmesi sonucunda ortaya çıkar. Şikayetler bu alerjenin atmosferde yoğun olduğu dönemlerde belirgindir. Hastalığın yıl içindeki süresi yaşanan coğrafi bölge ile ilişkilidir. 
 

Sürekli Alerjik Rinit 

Sürekli alerjik rinit, alerjenlere temasın yıl boyu devam ettiği ve yakınmaların tüm yıla yayıldığı alerjik rinit türüdür.
 

Sürekli Alerjik Rinit Neden Olur?

Neden olan alerjenler;
  • Ev tozu akarları
  • Hamam böcekleri
  • Evcil hayvanlar
  • Küf mantarları
 

Mesleki Alerjik Rinit Nedir?

Çalışma ortamındaki alerjenlere veya tahriş edici maddelere bağlıdır. Alerjik rinit bulguları çalışma ortamına girdikten sonra ortaya çıkar. 
 

Alerjik Konjonktivit Nedir?

Gözün ön kısmını ve göz kapaklarının iç kısmını örten tabakanın alerjisidir.
 

Alerjik Konjonktivit Belirtileri Nedir?

Gözlerde kızarıklık, şişlik, batma, yanma ve gözyaşı salgısının artması gibi yakınmalara neden olur. 
 

Alerjik Astım Nedir?

Astım hava yollarının yani bronşların kronik inflamasyonu ile seyreden nefes darlığı, öksürük, hırıltılı ve hışıltılı solunum ile karakterize bir hastalıktır. Astımda hava yolları her türlü uyarana karşı (alerjenler, enfeksiyonlar, kokular vs.) duyarlı hale gelir. Astım nedeni ile daralmış olan hava yollarından geçen hava miktarı azalır bundan dolayı akciğerlere yetersiz hava gider ve hasta nefes darlığı hisseder. Daralmış hava yollarından güçlükle geçen hava hışıltıya ve hırıltılı solunuma neden olur. Aynı zamanda salgı bezlerinin de salgısı artmıştır ve bunlar da hava yollarını tıkarlar, bu da öksürük ve balgam yakınmalarını oluşturur.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde