Lenfödem Tedavi ve Önleme 

Lenfödem Tedavisi ve Önlenmesi Nedir?

Lenfödem, vücudun herhangi bir bölgesinde çok fazla lenf birikmesi ve buna bağlı şişlik olmasıdır. Meme kanseri tedavisinde; genellikle kol ve ellerde, bazen meme, koltukaltı, göğüs, gövde ve/veya karın bölgesinde lenfödem gelişebilir.

Lenfödem tedavisi ve önlenmesi, lenfatik sistemdeki sıvı birikiminin azaltılmasını ve kontrol altına alınmasını amaçlayan bir dizi yaklaşım içerir. Fizik tedavi, lenfatik drenaj masajı, kompresyon terapisi ve egzersiz, lenfödem semptomlarını hafifletmeye yardımcı olan önemli tedavi yöntemleridir. Ayrıca, hastalığın ilerlemesini engellemek ve lenfödemi önlemek için uygun cilt bakımı, uygun vücut ağırlığına sahip olmak ve enfeksiyon riskini azaltmak da önemli önleyici stratejiler arasında yer alır.


Liv Hospital'de Lenfödem Tedavisi ve Önlenmesi

Lenfödem yakınmaları ile hastanemize müracaat eden hastalara meme hastalıkları konusunda uzmanlaşmış Genel Cerrahi Uzmanları tarafından öncelikle bir fizik muayene yapılmaktadır. Hastanın detaylı öyküsü alındıktan sonra gerekirse radyolojik tetkikler de yapılmaktadır. Daha sonra hasta ileri değerlendirme ve tedavi amacıyla Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği, Lenfödem Ünitesine yönlendirilmektedir. 

Hangi hekim ve kliniklerle iş birliği içinde çalışılıyor?

Meme hastalıkları konusunda uzmanlaşmış Genel Cerrahi Uzmanları ile Radyoloji, Fizik Tedavi ve Fizyoterapi Uzmanları iş birliği içinde çalışmaktadır.