Anne Sırtıma Bir Bakar Mısın?

18.01.2023

“Anne Sırtıma Bir Bakar Mısın?” sosyal sorumluluk projesiyle
skolyoz erken tespit edilecek

Her 30 çocuktan 1’inde görülen skolyozu erken tanı ile kontrol altına almak mümkün. Liv Hospital “Anne Sırtıma Bir Bakar mısın?” sosyal sorumluluk projesi ile skolyozda erken tanının önemine dikkat çekmek amaçlıyor. Liv Hospital Omurga Cerrahisi Prof. Dr. Çağatay Öztürk ve Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Aynur Metin Terzibaşıoğlu’nun başlattığı proje kapsamında 10-15 yaş arası çocuklar skolyozla ilgili sağlık kontrolünden geçiriliyor. Çocuklar uzman doktor tarafından muayene edilecek ve omurga grafisi çekiliyor. Ayrıca uzman hekimler anne babaları erken tanı için bilgilendirerek mentorluk yapıyor.

Erken tanı çok önemli
Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan araştırmalara göre Türkiye’de 10-15 yaş grubunda, her 100 çocuktan 3'ü skolyoz (Omurga eğriliği) hastası. Tedavi edilmediği takdirde çocukların tüm yaşamını ciddi bir şekilde etkileyen skolyoz erken fark edilirse ameliyata gerek kalmadan tedavi edilebiliyor. Skolyoza özel egzersizler (3-D egzersiz) ile eğriliğin ilerlemesi durdurulabiliyor, eğrilik açısı azaltılabiliyor, fiziksel görünüm iyileştirilebiliyor ve korsenin yan etkilerinden korunma sağlanabiliyor. 

En sık 10-15 yaş aralığında görülüyor
Liv Hospital Omurga Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Çağatay Öztürk ve Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Aynur Metin Terzibaşıoğlu ebeveynlerde skolyozla ilgili farkındalık yaratmak üzere “Anne Sırtıma Bir Bakar mısın?” projesini başlatıyor. Sosyal sorumluluk projesi kapsamında skolyozun en sık görüldüğü 10-15 yaş aralığındaki çocuklar gerekli muayeneden geçiriliyor ve ebeveynler skolyozun erken teşhisi için bilgilendiriliyorlar. 

10 yaşta dikkatli olun
Skolyozun erken tanı ve tedavisinde ebeveyn farkındalığının önemine dikkat çeken Uzm. Dr. Aynur Metin Terzibaşıoğlu “Farkındalık ne kadar çok artırılırsa erken tanı da o kadar çok gerçekleştirilebilir. Ergenlik döneminde skolyoz olma riski artıyor, erken tanı ise tedaviyi hızlandırıyor” dedi. Ailelerin özellikle 10 yaş civarında daha dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Dr. Aynur Metin Terzibaşıoğlu “Çocukların hızlı büyüme dönemine girdiği 10 yaş civarında daha dikkatli olunması gerekiyor. Hormonal ve gelişimsel değişikliklerin gerçekleştiği bu dönede skolyozun belirtileri de fark edilebilir hale geliyor” şeklinde konuştu. 
Tedavi süreci hakkında da bilgi veren Uzm. Dr. Aynur Metin Terzibaşıoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Omurgada sağa veya sola doğru 10 derecenin üzerinde radyolojik olarak saptanan eğriliğine skolyoz diyoruz. 10 ile 20 derece aralığındaki eğrilikte hastaları aktif izleme ve egzersiz ile takiplerini yapıyoruz. 20-45 derece arasındaki eğriliklerde korse ve egzersiz tedavisini uyguluyoruz. 45 derece ve üzerindeki eğrilikte ise cerrahi müdahale gerekiyor.”

Çocuğunuzun sırtını inceleyin 
Liv Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Çağatay Öztürk nedeni kesin olarak bilinmeyen skolyozun en kuvvetli teorisinin genetik olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Skolyoz konusunda hem erkek hem kız çocukları için dikkatli olmak gerekiyor. Ancak kızlarda görülme oranının erkeklere oranla çok daha yüksek olduğunu unutmamak gerekir. Skolyoz, başlangıçta sadece kozmetik açıdan sıkıntı veriyor ancak ilerleyen dönemlerde eğrilik nedeniyle akciğer ve bağırsaklara baskı yapabiliyor. Bu nedenle erken teşhis önlemlerinin alınması çok önemli; anne babalar çocuklarının sırtlarını mutlaka incelemeliler. Çocuğun omuz hizası birbirine eşit değilse, bel ya da kalçalarda yan bir duruş varsa ve bacaklarda gövdeye göre orantısız bir kısalık bulunuyorsa, en kısa zamanda bir uzmana başvurulması gerekir.” Cilt anormallikleri, sırttaki tüylenme artışı, renk değişimleri ve gamzelerin de skolyoz belirtisi olabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Çağatay Öztürk, “Bu belirtilerle birlikte çocuğunuz, denge problemleri yaşıyor ya da öne eğildiğinde sırt çıkıntıları oluşuyorsa skolyoz olabilir” diyerek sözlerini tamamladı. 

Uzman hekimler anne-babalara mentorluk yapıyor
 “Anne Sırtıma Bir Bakar mısın?” sosyal sorumluluk projesi kapsamında başvuran çocuklar klinik muayeneden geçiriliyor ve omurga grafileri alınıyor. Bu süreçte anne-babalara hekimler mentorluk yapıyor. Çocukların ebeveynleri eşliğinde durum değerlendirmeleri yapılırken anne babalara çocuklarının omurgalarını skolyoz açısından nasıl kontrol edebileceklerini ve gözlemleyebilecekleri hakkında eğitim veriliyor.”