Şah Damarı Tıkanıklığı

Ana nedeni damar sertliği olan şah damarı tıkanıklığı, özellikle 40 yaşından sonra görülür. Kimi zaman da damara alınan bir darbe sonucu bir travma sonrası damarda hasar oluşabilir.

Yüz felci olabilir

Şah damarındaki tıkanıklık; görme kaybı, konuşma bozukluğu, söyleneni anlayamama, kol-bacak veya her ikisini birden hareket ettirememe gibi felçlere neden olabilir. Tıkanıklık nedeniyle hastada yüz felci ortaya çıkabilir. Bütün bunlar baş dönmesi, bulantı, kusma gibi belirtilerle kendini gösterebilir.

İki türlü belirti ortaya çıkabilir:

Beynin tıkalı bölgesine yeterince kan gidemediği için o bölgenin faaliyetlerinin aksaması
Darlık yüzünden rahat kan geçemeyen yerde küçük bir pıhtı oluşması ya da darlığı yapan yağ birikintisinden kopan bir parçanın gidip beyindeki bir damarı tıkaması sonucu damarı tıkadığı bölgenin felç olması

Teşhis nasıl konulur?

Klinik muayene sonrasında teşhis için görüntüleme yöntemleri kullanılır. Doppler ile bakılması, MR anjiyo, BT anjiyo yapılması söz konusu olabilir. Ancak en doğru sonucu kateterle yapılan anjiyo gösterir.

Stent uygulaması nasıl yapılır?

Stent uygulaması kasıktan girilerek yapılır. Kateter ile şah damarına çıkılarak kateterin ucunda kapalı bir şekilde bulunan şemsiye darlığı geçtikten sonra açılarak kan geçişi sağlanır.
 

Avantajları Nelerdir?

Hastaya anestezi verilmesine gerek kalmadan hastanede 1 günlük yatış süresi ile günlük hayata dönüş mümkündür.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde