Kansız Kalp Ameliyatı

Kansız Bypass Nedir?

Liv Hospital Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'nde özellikle bypass ve kalp kapakçığı ameliyatlarında kullanılan kansız bypass yöntemi sayesinde hastaya, dışarıdan ek bir kan transferi yapılmadan, yalnızca kendi kanıyla ameliyat yapılabiliyor. Bu yöntemle dışarıdan bir kan transfüzyonu gerçekleşmediği için, enfeksiyon riski ciddi oranda azalıyor ve kanla bulaşan birtakım hastalık riski de azalıyor.


 

Kansız Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Klasik bypass ameliyatı öncesi hastaya normalde 4-5 ünite kan bulmak ve kan transfüzyonu yapmak gerekiyordu. Ancak bir süredir dünyada ve ülkemizde de yaygın olarak kullanılan bu yöntem sayesinde, bypass ameliyatlarında hastanın kendi kanıyla, dışarıdan ek kana ihtiyaç duyulmadan ameliyat edilebiliyor.

Kansız Kalp Ameliyatı Prosedürleri Uygulanıyor

Dünyada yaklaşık 190 hastane ile birlikte Liv Hospital’da kan nakli yapılmadan “Kansız Kalp Ameliyatı Prosedürleri” uygulanıyor. Kalp ameliyatı olan hastaların yüzde 88’ine kan ve kan ürünleri (TDP, trombosit vb.) kullanılmıyor. Bazı hastanelerde 2 ünite kan nakli uygulaması “kansız ameliyat” olarak nitelendirilse de; Liv Hospital 0 transfüzyon “kansız ameliyat” olarak tanımlanıyor.

Kansız Ameliyat ile Hastanın İyileşme Süresi Kısalıyor

Kansız ameliyat, hastanın iyileşme süresini kısaltıyor ve uzun vadede kan transferine bağlı olarak gelişebilen akciğer ve böbrek yetmezliği, enfeksiyon ve kan transfüzyonuna bağlı olarak görülebilen HIV, hepatit tarzı hastalıklardan kişiyi koruyor. Ayrıca ameliyat sonrası hasta çok daha çabuk iyileştiği için, hastanede kalım süresi de azalıyor. Yapılan araştırmalar, kalp ameliyatlarında kan ve kan ürünleri transfüzyonunun kullanılmamasının hayatta kalma oranını arttırdığına dikkat çekiyor.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde