Rahim Kanseri

Rahim kanserine yakalanan hastaların yüzde 85’i bu hastalık nedeniyle sorun yaşamazlar. Genellikle sadece ameliyat yeterlidir. Az bir hasta grubunda radyoterapi (ışın tedavisi) veya kemoterapi gerekebilir. Ameliyatta rahim, yumurtalıklar, çevre lenf bezeleri ve karın yağ dokusu çıkarılır.  Liv Hospital Jinekolojik Onkoloji Kliniği’nde rahim kanseri cerrahileri karından açık veya endoskopik (laparoskopik veya robotik) yöntemlerin hepsiyle de yapılabilir. Rahim kanserinin, çok erken teşhis edildiğinde ve çocuk isteyen genç kadınlarda nadir de olsa ilaçla tedavisi mümkündür.


 

Neden olur?

Rahim kanseri, rahim iç zarının kanseridir. Rahim, alt kısımda vajinaya uzanan rahim ağzı ve üst kısımda gövde olarak adlandırılan iki kısımdan oluşur. Rahim kanserine neyin sebep olduğunu tam olarak bilemiyoruz ancak bu hastalıkla ilişkili bazı risk faktörleri vardır. Birçok rahim kanseri hormon bağımlıdır. Bir kadındaki hormon düzensizliği rahim kanserine sebep olabilir. Kadında yumurtalıklar tarafından salgılanan ve adeti düzenleyen östrojen ve progesteron adlı hormonlar vardır. Bu düzenli salınım her ay devam eder. Rahim kanserinde bilinen risk faktörleri erken yaşta başlayan adet, gecikmiş menopoz, infertilite (kısırlık), ve obezite (şişmanlık) gibi kadında östrojen miktarını artıran durumlardır.

Rahim kanseri risk faktörleri


Toplam adet sayısı: Erken başlayan ve geç yaşa kadar devam eden adet görmek.

İnfertilite ve doğum yapmamış olmak: Gebelikte rahimi koruyan progesteron hormonu artar.

Obezite: Obezite östrojen miktarını artırarak rahim kanseri riskini artırır.

Östrojen tedavisi: Menopozdaki kadınlarda menopozal yakınmaların tedavisi için kullanılır (kemik erimeleri, sıcak basmaları). Östrojenin bu etkisini azaltmak için progesteron kullanılabilir ancak bu durum meme kanseri riskini artırır.

Yumurtalık bölgesindeki hastalıklar: Östrojen miktarını artırarak etki edebilir.

Hayvani yağlardan zengin diyet: Bu durum birçok kanser riskini ve rahim kanseri riskini de artırmaktadır.
Aşırı enerji vermeleri obeziteye sebep olur, ayrıca östrojen düzeylerini artırmak gibi bir etkisi de vardır.

Şeker hastalığı 

Aile öyküsü: Küçük bir grup rahim kanseri vakaları ailevi kalıtsallık (genetik geçiş) gösterir. Aile üyelerinde bağırsak ve rahim kanseri hikayesi olan kadınların genetik yatkınlık açısından genetik danışmanlığa ihtiyacı vardır. Genetik incelemeler riski gösterebilir.

Meme ve yumurtalık kanseri: Meme ve yumurtalık kanseri olan kadınlar rahim kanseri açısından yüksek risklidir. 

Rahim kanseri nasıl tedavi edilir?

Rahim kanseri tanısı konulduktan sonra başlıca dört tedavi seçeneği vardır: Cerrahi, radyoterapi, hormonal tedavi ve kemoterapi. Cerrahi tedavi birçok rahim kanserinde ana tedavi yöntemidir. Ancak bazen bu tedavi yöntemlerinin kombinasyonu kullanılabilir. Tedavi seçimi kanserin evresine göre değişir.
Radyoterapi: Radyoterapi yüksek enerjili ışınlar sayesinde kanserli hücrelerin öldürülmesidir. Vücut dışında uygulanabileceği gibi, tümör dokusunun hemen yanında da uygulanabilir.

Kemoterapi: Kemoterapi kanser hücrelerini öldürmek için kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçlar kan dolaşımına girdiklerinde tüm vücudu etkiler, kanser hücrelerini öldürmelerinin yanında normal vücut hücrelerine de zarar verebilirler. Kullanılan ilacın tipine göre değişmekle birlikte bulantı, kusma, saç dökülmesi, enfeksiyonlara yatkınlık, kolay yorulma gibi yan etkileri vardır. Birçok yan etki tedavi sonrası geçer.

Hormonal tedavi: Hormonal tedavide progesteron benzeri ilaçlar kullanılır. Bu hastaların tedavisinde uygulanan yumurtalıkların alınması tedavisi veya radyoterapi sonrası yumurtalıkların baskılanması östrojen miktarını azaltır ve kanser hücrelerinin büyümesini azaltır.

Tedavi sonrası takip: Tedavi sonrası takipler çok önemlidir. İlk 3 yılda takipler 3-6 ayda bir yapılır. Tekrar ortaya çıkan hastalıkların yüzde 75’i ilk 3 yıllık takiplerde teşhis edilmektedir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde