liv sağlık köşesi

Bebekle Seyahat

Dikkat Bebek Var!

Yaz çoğumuz için tatil demektir. Özellikle ebeveynler için bebekleri ya da çocukları ile çıkacakları tatil çok önemlidir. Çocukla tatil bir yandan heyecan yaratırken bir yandan da kafa karıştıran birçok soruyu da beraberinde getirir. Dikkat edeceğiniz püf notları ile tatilinizi ve yolculuğunuzu mükemmel geçirebilirsiniz. Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Gönen ebeveynlere bebekle tatil ve seyahat hakkında bilgilendiriyor.

Bebekle Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Yüzyılın getirdiği ulaşım olanakları sayesinde artık çocuk sahibi olmanız tatile çıkamayacağınız ya da yol boyunca huzursuz olacağınız anlamına gelmiyor. Uzun bir seyahate çıkacaksanız çocuğunuzun sağlığının iyi olduğundan emin olmak gerekiyor.

 • Son bir ay içinde muayene olmadıysa tatile çıkmadan önce doktorunuz ile mutlaka görüşmelisiniz.
 • Seyahat öncesinde ani değişiklikler yapmayın; örneğin memeden kesme, tuvalet eğitimi vs.
 • Seyahatiniz toplu taşımacılıkla ise yolcu sayısının az olduğu, otomobilleyse de trafiğin yoğun olmadığı saatlerde olmasına dikkat edin. Eğer bebeğinizde arabada uyuma alışkanlığı varsa yola çıkışı onun uyku saatlerine getirin, eğer araçlarda uyuyamıyorsa o zaman onu uyutup sonra yola çıkmalısınız.
 • Çocuğunuzu yaşına ve kilosuna göre bebek koltuğuna yüzü arkaya veya öne bakacak şekilde yerleştirin. Bir yaşına kadar ya da kilosu 10 kilogramın altında olan tüm bebeklerin yüzü arabanın arkasına dönük şekilde oturtulması gerekir. Koltuğu da otomobile emniyet kemeriyle gergin olarak bağlamak unutulmamalı.
 • Bebeğinizi yola çıkmadan 15-20 dakika öncesinde besleyebilirsiniz. Ancak yolculuk esnasında beslemek ve bebeğinize bir şeyler içirmek sakıncalı olabilir.
 • Arabanızda yan hava yastığı varsa ve çocukların oturduğu tarafa yakınsa tehlikeli olabilir.
 • Sıcak havalarda yapılan uzun seyahatlerde her iki saatte bir mola verilmelisiniz.
 • Bebeğin koltuğuna oyuncakları yapıştırmalı veya 10 santimden uzun olmayan bağlarla bağlamalısınız.
 • Bebeği sıcak veya ılık havalarda asla park ettiğiniz araçta yalnız bırakmayın, pencereler açık bile olsa arabada ısı tehlikeli boyutlara yükselebilir.
 • Uçak yolculuğunda çocuğunuza özgü menü siparişini 24 saat önceden verebilirsiniz. Bununla birlikte yanınıza bir miktar yiyecek alırsanız, uzun süren gecikmeli yolculuklarda size yardımcı olacaktır.
 • Uçakla seyahatte ön koltuklardan veya koridor tarafından yer ayarlayın. Eğer uçak tamamen dolu değil ve bütçenize uygun ise yanı boş olan bir koltuktan yer ayırtmayı deneyebilirsiniz. 
 • Bebeğiniz uçak inip kalkarken basınç değişikliği nedeniyle rahatsız olabilir, bu nedenle bu sıralarda emzirmek veya yiyecek vermek kulakta basınç artışını engellemeye yardımcı olur.
 • Uçak yolculuğunda uçağı en son terk edin. Bagaj için erken giderseniz bu süre zarfında beklemenizin bebeğinizi rahatsız edeceğini unutmayın.

Deniz ve Havuzdan Sonra Mayolar Çıkarılmalı

Yaz boyunca yoğun olarak kullanılan havuzlarda insanların burun floralarında, cilt üzerindeki bakteriler, idrar ve genital akıntılara bulaşmış tüm mikroplar havuz suyuna geçiyor. Çocuklar tüm bu bakterilere karşı erişkinlere göre çok daha duyarlıdır. Deniz ve havuzdan sonra sadece havluyla kurulanmak işe yaramaz. Bakterilerin üremeleri için uygun ortam oluşturan nemli mayoların çıkarılması gerekir. Denizden ya da havuzdan çıktıktan sonra mutlaka duşta yıkanmalı ve sonrasında kuru elbiseler giyilmelidir. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarından korunmak için genel önlem olarak, bol miktarda sıvı alınmalı ve özellikle de şeker içeriği düşük meyve suları bolca tüketilmelidir.  Sıvı alımı idrar yola enfeksiyonlarından korunmak için çok önemlidir.

İshalde Yazın Neden Daha Dikkatli Olmak Gerekir?

İshal, yılın her mevsimi olabilir. Ancak yazın yiyeceklerin daha çabuk bozulması, tatil yerlerinde hijyenik kuralların tam uygulanamaması ve beslenme alışkanlıklarının değişmesi nedeniyle daha sık görülür. Yazın ortaya çıkan ishallerin önemli bir bölümü turist ishali diye  tanımlanan ziyaretçilerin seyahat ettiği bölgeye ve sezona göre değişen birçok bağırsak patojeni nedeniyle ortaya çıkar.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

 • Dışarıda yiyecek bulundurmamaya çalışın.
 • Hijyen koşullarından emin olmadığınız yerlerde yemeyin.
 • El hijyenine dikkat edin, çocuklarınızın da ellerini hijyenik bir şekilde yıkamasını sağlayın.
 • Pişmiş yiyecekleri tekrar tekrar ısıtmayın.
 • Meyve ve sebzeleri bol suyla yıkayın.
 • Etleri iyice pişirin.
 • Alışveriş sırasında ürünlerin üretim ve son kullanma tarihine dikkat edin. Özellikle süt ve süt ürünlerinde çok daha dikkatli davranın. Saklama koşullarına bakın.

Hangi Besinlere Dikkat Etmeli?

En çok dondurma, pasta gibi süt ürünleriyle yapılan kremalı yiyecekler, taze olmayan balık, dışarıda bırakılmış ve iyi pişmemiş etler, tavuk ve pilavdan zehirlenenler sık görülüyor.
 

Nasıl Hazırlamalı?

Öncelikle yiyecekler iyice yıkanmalı mümkünse pişirilerek yenen yiyecekler tercih edilmelidir. Açık su tüketilmemeli, şişelenmiş sular içilmeli ya da kaynatılarak soğutulmuş su tüketilmelidir. Restoranlarda yenen çiğ veya az pişmiş deniz ürünleri  büyük bir risk oluşturur.  Ayrıca bağırsak patojenleriyle tames etmiş yüzme havuzları da önemli risk taşır.
 

Ne Kadar Nasıl Saklanmalı?

Eğer yolunuz bir saatten fazla ise soğuk gıdalar 10 C’a dek ısınabilir. Bu nedenle özellikle yaz aylarında arabanızın bagajına içinde buz olan bir soğutucu koymayı ihmal etmeyin.

Balıketini kolay bozulabilmesi nedeniyle, uygun koşullarda muhafazası gereklidir. Muhafaza amacıyla çoğunlukla soğuk ve/veya donmuş muhafaza yöntemleri kullanılır. Soğuk uygulamada genellikle buz kullanılır ancak bu şekilde birkaç gün muhafaza sağlanabilir. Buzdolabı sıcaklığında da yine balıketinin özellikleri, ambalajlı olup olmaması gibi faktörlere göre 3-5 günlük bir saklama süresi belirtilir.

Bazı gıda maddelerini difrizden çözerken, bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Dondurulmuş gıdaları çabuk çözülmeleri için sıcak bir yere koymayın. Çok soğuk ortamdan, birdenbire çok sıcak ortama konan yiyecekler,  bakterilerin kolay üreyebileceği ortam haline gelebilir. Bu nedenle, dondurulmuş yiyecekleri çözmek için, buzdolabının alt rafında bekletin. 

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde