liv sağlık köşesi

Dikişsiz Kornea Nakliyle Hayata Bambaşka Gözlerle Bakın

Oluşturma Tarihi: 02.08.2019 15:38 | Son Güncelleme: 27.08.2022 15:52

Gözün dışarıya açılan penceresi olan kornea gözün önünde bulunan saydam bir tabaka olup, gözün en önemli merceğidir. Temel görevi ışık ve görüntünün gözün merceğine oradan da içeride retina tabakasına aktarılmasına yardımcı olmaktır. Bu merceğin görevini yapmasına engel olan gerek koyulaşma ve lekelenme gerekse de deformasyona yol açan hastalık durumlarında kornea nakli yapılır. Kornea nakli, kornea dokusunun değiştirilmesidir.  Bu doku aynı zamanda mercek özelliği olduğundan sadece saydam olması değil, optik özellikleri de gözün net görmesinde çok önemlidir. Ödemlenmesi (bulanıklaşması), deformasyonu, çeşitli hastalıklar sonucu lekeler oluşması gibi nedenlerle görmeyi olumsuz etkilediğinde kornea nakli gerekir.


Hastanın Sağlıklı Kornea Dokusu Korunuyor

Kornea nakli ameliyatında, korneanın tüm katmanları veya sadece bir katı değiştirilmektedir.  Son yıllarda, kornea tabakalarının tüm katı değil; sadece bozulmuş olan tabakanın değişmesi anlamına gelen “lameller kornea nakli” ya da “lameller keratoplasti” teknikleri daha sık kullanılıyor. Çünkü hastanın kendi dokusu bozulmamışsa o dokuyu korumak temel gaye olarak nitelendiriliyor. Son yıllarda lazer kullanımı da arttı. Henüz çok yaygın olmamakla birlikte uygun vakalarda lazer kullanarak da ameliyat yapılabiliyor.  Ameliyat süresi, kullanılan tekniğe bağlı olarak değişmekle beraber ortalama bir ila bir buçuk saat sürüyor.
 

Sütürsüz (Dikişsiz) Lamellar Kornea Nakli

Dikişsiz ön lamellar kornea naklin planlandığında korneadaki hasarın derinliği ve çapı hassas cihazlarla hesaplanır. Hasarlı doku femto lazer kullanılarak istenen çap ve derinlikte kesilir. Verici doku da suni ön kamara kullanılarak istenen çap ve derinlikte kesilerek hasarlı korneanın olduğu yere yerleştirilir. Sütür(dikiş) veya doku yapıştırıcısına gerek olmadan damla anestezisi ile operasyon tamamlanabilmektedir. Dikiş kullanılmaması kornea nakli sonrası en sık komplikasyon olan astigmat miktarını düşürmekte (bazı vakalarda hiç astigmat oluşmamaktadır) rehabilitasyon dönemindeki reaksiyonları azaltmaktadır.

 
Dikişsiz Kornea Naklinin Farkı Nedir?

Liv Hospital Göz Kliniği’nde uyguladığımız sütürsüz kornea nakli'nin damla ile lazer ortamında uygulanması, astigmat değerlerinin düşük (veya hiç olmaması) operasyonun boyutlarını değiştirmektedir. Nakledilen dokunun da gerektiğinde değiştirilmesi-ilk operasyonda olduğu gibi- tam kat nakillere ve sütürlü ön lameller nakillere göre çok daha kolaylıkla olabilecektir. Kullanılan ilaçlar da klask veya sütürlü ön lamellar operasyonlara göre çok daha kısa süreli olmaktadır.
 

Hasta Ameliyattan Sonra Nelere Dikkat Etmeli?

İlk birkaç günde nakledilen korneanın ana korneaya yeterindece yapıştığını görmek gerekir. 1 ay süreyle gözlerin ovalanmaması önerilir.
 

Nakil İçin Kornea Dokusu Nereden Bulunur?

Kornea, kornea bankalarından temin ediliyor. Hem yasal açıdan hem de sağlık açısından bu bir zorunluluktur; çünkü dokuyu naklederken çeşitli hastalıkları ve riskleri de nakletmek mümkün. Kliniğimizde kullanılan korneaları mevcut yönetmelik ve yönergelere uygun olarak yasal ve sertifikalı kornea bakalarından temin etmekteyiz.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde