liv sağlık köşesi

Karın Germe ve Liposuction Arasındaki Farklar 

Genel Bakış

Yıllar geçtikçe, yağ vücudun diğer bölgelerinde olduğundan çok daha fazla "göbek" çevresinde birikme eğilimi gösterir ve ondan kurtulmamız giderek daha zor hale gelir. Diyet ve egzersiz ikilisi üstünlüğü tartışılmaz olsa da bazen bu savaşı kazanmamıza yardımcı olacak cerrahi işlemler de vardır. Karın germe ameliyatı gibi liposuction da cerrahi müdahalelerden biridir. Her ikisi de vücudumuzun konturunda bir iyileşme sağlamak için gerçekleştirilir. İkisi arasındaki en büyük fark, onları uygulamanın yolu ve nedenidir. 
Liposuction ile sadece yağlar alınır, diğer yandan karın germe ile liposuction yapmanın yanı sıra, örneğin hamilelikten veya aşırı kilo kaybı sonrası esneyen karın kasları sıkılaştırılarak fazla deri alınır. 
Bu nedenle liposuction ile aslında sadece yağlar tedavi edilir, karın germede ise deri, yağ ve kaslar tedavi edilir. Liposuction ile alabildiğimiz tek yağ cilt altında biriken yağı almak olacaktır ve asla karın ve bağırsak çevresi yağlara müdahale edemeyiz. Eğer karın içi bölgede yağlanmamız varsa, egzersiz yapmak ve uygun bir diyet protokolünü izlemek gerekecektir.


 

Karın Germe Nedir? 

Abdominoplasti olarak da bilinen karın estetiği ameliyatı, fazla yağ ve derinin alındığı ve kas duvarının güçlendirildiği karın bölgesinin tamamen yeniden şekillendirildiği bir operasyondur. 
Bikini bölgesinden yapılan bir kesi ile gevşemiş olan karın kasları tabakası sıkılaştırılır, fazla olan karın cildi ve yağ dokusu çıkarılarak operasyon sonlandırılır. Elde edilen sonuç, iz veya sarkma olmadan düz ve fit görünümde bir karındır. 
Ayrıca mini karın germe dedğimiz bir operasyon da var. Aslında yapılan işlem benzer olmakla birlikte kesi izi ve müdahale edilen bölge daha sınırlıdır. 


Liposuction Nedir? 

Liposuction ise vücudun farklı bölgelerinde lokalize yağ birikimlerini gidermeye odaklanan bir işlemdir. İşlem yapılacak bölgeye mikro kesilerden ince kanüller sokularak gerçekleştirilir. Bu tüpler, çevredeki dokuların geri kalanına saygı gösterirken istenmeyen yağları emen bir vakum makinesine bağlanır. İşlemden sonra küçük kesiler görünür iz bırakmadan dikilir.
 

Abdominoplasti ve Liposuction Farkları 

Her iki operasyon da yağın yok edilmesini paylaşsa da, farklı amaçlar peşindeler. Abdominoplasti; aşırı yağ, aşırı deri kıvrımları ve karın kasları dahil olmak üzere göbeği yeniden şekillendirmeyi amaçlayan kapsamlı bir prosedürdür. Bu arada karın bölgesine uygulanan liposuction, daha fazla miktarda yağ almamızı sağlar, diğer elementlere katkı sağlamaz. Ayrıca liposuction karın bölgesi dışında jinekomasti diye adlandırılan erkekte meme büyümesi durumunda da, uyluk bel ve kol gibi yağ birikimine müsait bölgelerde de kullanılan bir yöntemdir. 
O halde, liposuction'ın daha genel bir tedavi olduğu söylenebilir; abdominoplasti ise göbeği mükemmelleştirmeyi amaçlayan çok daha spesifik bir tekniktir. 
Unutulmamalıdır ki; her iki yöntem de kesinlikle kilo verme yöntemi değildir bir vücut şekillendirme yöntemidir. Yağların alınmasıyla kilolar azaltılır evet fakat zayıflama tedavisi değildir. Diyet ve egzersize dirençli lokalize yağlarla savaşmanın yollarıdır. İhtiyacımız olan kilo vermekse bunu başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra liposuction veya karın germe ile kalan kısımları şekillendirebiliriz. 
 

Hangi Teknik Daha Uygun? 

Sadece fazla miktarda yağı çıkarmanız gerekiyorsa, en iyi seçeneğiniz büyük olasılıkla liposuctiondır. Öte yandan, daha az yağ birikiminiz varsa ve karın kaslarınızda ve karın cildinizde gevşeklik varsa, karın germe kesinlikle ihtiyaçlarınıza daha uygundur. 
Genellikle sonuçları en üst düzeye çıkarmak için her iki tekniği birleştirmek de oldukça yaygındır: ilk olarak, yağı çıkarmak için liposuction yöntemi kullanılır ve daha sonra karın duvarını yeniden yapılandırmak için abdominoplasti işlemi uygulanır. 
Her durumda, vücut yapınızı inceleyen ve isteklerinizi en iyi şekilde karşılayacak tedaviyi önerecek bir uzman fikri almak en önemlisidir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde