liv sağlık köşesi

Kimler Obezite Ameliyatı Olabilir?

Oluşturma Tarihi: 15.10.2019 14:38 | Son Güncelleme: 16.12.2020 10:03

Obez birinin diyabet olma riski zayıf bir insana göre 90 kat daha yüksektir

Çağın en önemli hastalıklarından olan obezite, hem kronik hastalıklara hem de hem hayat konforunda kayıplara neden oluyor. Obez hastaların uzun süreli kilo kaybının sağlanmasında ve obeziteye bağlı yandaş hastalıkların giderilmesinde günümüzde etkili tedavi yöntemlerinden biri obezite cerrahisidir. Her yolu deneyip bir türlü zayıflayamayanlar için obezite cerrahisi önemli bir seçenek oluşturuyor.

Yandaş hastalıklar da düzeliyor


Obezite vücutta aşırı miktarda yağ dokusunun birikmesidir. Kişinin obezitesinin derecesi boy ve kiloya göre hesaplanan vücut kitle indeksine göre belirtilir. Sıklığı giderek artan obezite hastalığında ülkemiz Avrupa ülkeleri arasında üst sıralarda yer alıyor. Türkiye’de obezite kadınlarda yüzde 40, erkeklerde ise yüzde 20 oranında görülüyor. Obezite ve metabolizma cerrahisi, obezitenin tedavisindeki yüksek başarısıyla büyük önem kazanmış, obezitenin yandaş hastalıklarını da tedavi ettiğinden (Diyabet, hipertansiyon vs.) daha fazla kullanılmaya başlanmıştır.
 

Kilo verdikçe şeker kontrol altına alınıyor


Obezite, diyabet gelişiminde en önemli risk faktörüdür. Obez birinin diyabet olma riski zayıf bir insana göre 90 kat daha yüksektir. Diyabetik hastaların sadece %15’i zayıf hastalardır. Obez diyabetik hastalar, az da olsa kilo verdiklerinde bile şekerleri çok daha iyi kontrol edilebiliyor. Bütün bu sayılar diyabetik hastalarda kilo vermenin önemini gösteriyor. Obezite nedeniyle ameliyat edilen diyabetik hastaların diyabetlerinde ve obezite bağlı hipertansiyon, hiperlipidemi ve uyku apnesi gibi yandaş hastalıklarda da önemli düzelmeler oluyor.
 

Kimler obezite ameliyatı olabilir?

 • 18-65 yaş arası olanlar
 • Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olanlar
 • Vücut kitle indeksi 35-40 arası olup ek olarak kilolara bağlı yandaş hastalık olanlar (hipertansiyon, diyabet, uyku apnesi, kalp yetmezliği vs)
 • Kilo vermek için diğer tedavi yöntemlerini deneyip başarısız olanlar
 • Ameliyatı ve anesteziyi kaldırabilecek durumda olanlar
 • Vücut kitle indeksi 30-35 arasında olup tip 2 diyabeti olan hastalarda da obezite ameliyatı uygulanmaya başlanmıştır.

   

Kimler ameliyat olamaz?

 • Ciddi tedavi altında olmayan psikiyatrik hastalığı olanlar
 • Madde veya alkol bağımlılığı olanlar
 • Ameliyat sonrası diyet konusunda gerekli hayat stili değişikliği yapamayacak hastalar
 • Anestezi almaya engel olacak hastalığı olanlar
   

 

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde