liv sağlık köşesi

Lenfoma Kanserinden Korkma!

Halk arasında lenf kanseri olarak bilinen lenfoma, lenf düğümü kanseridir. Lenf düğümlerinin büyümesiyle kendini gösterir. Vücutta zararlı uyaran olmadığı sürece ele gelmez, büyüdüğü fark edilmez. Lenf düğümleri, boynu, koltuk altını, kasıkları ve damarların etrafını saran bir sistemdir.

 

‘’Bekle İzle Taktiği’’

Lenfoma, 30 alt tipe ayrılır. Bir grupta tedaviye ihtiyaç duyulmadan, hastalık yıllarca takip edilir. Diğer grupta ise hastalık hızlı seyreder. 40 yıl önce lenfoma tedavisinde hastaların anca %40’ı kurtulurken günümüzde %85 hatta %100 oranında bile kurtulan oluyor. Lenfoma hastalığı, lenf düğümleri dışında bademcikler,dalak, karaciğer, bağırsaklarda da görülebiliyor. Lenfoma, düşük,orta ve hızlı seyreden olarak sınıflandırılıyor.Hızlı seyreden lenfomalar, lenf büyümesi dışında, terleme, zayıflama, ateş ve halsizlik gibi bulgular ile ortaya çıkıyor. Düşük seyirli lenfomada, lenf düğümlerinin organa baskısı olmadığı sürece senelerce ilaç vermeden takip ediliyor. Buna ‘’bekle izle taktiği’’ deniyor. 
 

Lenfoma Tedavisi Yüz Güldürücü

Lenfomanın sebebi kesin olarak belirli değildir. Lenfoma, tarım ve böcek ilaçlarıyla temas sonucu, radyasyon ve çevre şartlarının da etkili olduğu, ayrıca AIDS ile de direkt eğilim yaratan bir hastalıktır. Lenfoma tedavisi günümüzde yüz güldürücü. Hasta uygun zamanda uygun merkezlere gittiğinde, tedaviye erken başlıyor. Yavaş ve hızlı seyreden lenfomalar için kemoterapi şemaları belirli. Hedefe yönelik akıllı ilaç tedavi sayesinde de iyileşme şansı giderek artıyor. 

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde