Baş Dönmesi ve Vertigo

Pek çok nedeni olabilir

Baş dönmesi ve dengesizliğe yol açabilecek pek çok farklı hastalık olabilir. İç kulak hastalıkları, nörolojik hastalıklar ve psikiyatrik rahatsızlıklar en sık nedenlerdir. Baş dönmesine yol açabilen pek çok kulak hastalığı olabilir. Bunlardan en sık görüleni “Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo” adı verilen iç kulaktaki denge kristallerinin yarım daire kanalına kaçması nedeniyle olan ve baş hareketleri ile ortaya çıkan kısa süreli baş dönmesidir. Diğer bir neden ise iç kulak sıvısının artması sonucu ortaya çıkan, ataklar halinde gelen ve saatler boyu süren şiddetli baş dönmesi ile karakterize bir hastalık olan Meniere Hastalığı’dır.


 

Baş dönmesi ve denge kaybı  nasıl ayırt edilir?

Baş dönmesi (vertigo) hareket illüzyonudur; yani hasta kendisinin ya da çevrenin hareket ettiği hissine kapılır. Bulantı ve kusma eşlik edebilir. Denge kaybı ise kişinin dengeyi sağlayan 3 sistemden (iç kulak, dokunma ve görme) biri ya da birden fazlasında ya da bu sistemleri koordine eden beyincikle ilgili bir sorun olduğunda ortaya çıkar. Hasta dengesini sağlamakta zorluk çeker ve düşmeler olabilir.
 

Ne zaman doktora başvurmalı?

Baş dönmesinin pek çok nedeni vardır. Liv Hospital Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniği'nde bu hastalıklardan bir kısmı ilaç tedavileri ile bir kısmı ise bazı döndürme manevraları ile tedavi edilebilir. Bazen tansiyon düşüklüğü baş dönmesine neden olabilirken bazen de baş dönmesi kafa içindeki bir tümörün ilk belirtisi olabilir.

Başı dönen herkes mutlaka doktora başvurmalı

Dolayısıyla, baş dönmeli hasta mutlaka hekime başvurmalıdır. Baş dönmesinin en sık nedeni iç kulak hastalıklarıdır. Bu yüzden genellikle baş dönme problemi yaşayan hastalar ilk olarak Kulak Burun Boğaz Bölümü’ne başvurur. İç kulakla ilgili bir sorun olmadığında hasta nöroloji veya psikiyatri bölümlerine yönlendirilir. Hastada eğer baş dönmesi ile birlikte kuvvet kaybı veya his kaybı gibi şikayetler varsa direkt olarak nörolojiye başvurmalıdır.
 

Baş dönmesi nasıl tedavi edilir?

Baş dönmesinin pek çok farklı sebebi olduğu için her birinin tedavisi birbirinden farklıdır. En sık neden olan Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo’nun tedavisinde döndürme manevraları kullanılır.

Cerrahi müdahale gerekebilir

Meniere hastalığının tedavisinde ilaçlar ve ilaçların yeterli olmadığı durumlarda cerrahi müdahale uygulanır. Bunun yanında baş dönmesinin nedeni kafa içindeki tümöral bir oluşum ise cerrahi bir müdahale veya ışın tedavisi gerekebilir. Baş dönmesi ile gelen hastalarımıza öncelikle komple bir kulak burun boğaz muayenesi yapılır. Gerekli durumlarda kulak mikroskop altında değerlendirilir.

İşitme testi de gerekebilir

Pozisyonel baş dönmesinden şüphelenilen vakalarda “Dix-Hallpike” adı verilen bir manevra uygulanır. İşitme testi, başta Meniere hastalığı olmak üzere iç kulak kaynaklı baş dönmelerinin teşhisinde çok yardımcı bir tetkiktir. Nistagmus adı verilen istemsiz göz hareketlerinin değerlendirilmesinde ise “Videoelektronistagmografi” adı verilen cihazlar kullanılır.
 

Baş dönmesi depresyon sebebi

Baş dönmesi insanlarda çok fazla rahatsızlık hissi yaratan bir şikayettir. Özellikle şiddetli ve uzun süren baş dönmeleri hastalarda çaresizlik hissi, korku ve depresyon yaratır. Bunun yanında baş dönmesi yüzünden düşüp yaralanma ya da araba kullanırken kaza yapma gibi riskleri bulunur.
 

Avukatlar ve borsacılar risk altında

Stres, direkt olarak baş dönmesine neden olmasa da özellikle Meniere hastalığında, iç kulak sıvısını arttırmak suretiyle baş dönmesi ataklarını tetiklediği biliniyor. Yaşam kalitesini bozan baş dönmesi atakları, yoğun ve stresli iş yaşamından da kaynaklanır. Baş dönmesi şikayetine bağlı olarak Meniere hastalığı teşhisi konulan kişiler genellikle, yoğun stresle çalışan borsacı, bankacı, avukat ya da üst düzey şirket yöneticiler olur.
 

Tuz tüketimi kısıtlanmalı!

Meniere hastalığında aşırı tuz tüketiminin atak riskini arttırdığı biliniyor. Bunun dışında beslenme bozukluğu da kansızlığa yol açmışsa baş dönmesine neden olabiliyor.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde