Home Icon
Arrow
Arrow
Boy Uzatma Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Boy Uzatma Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?Boy uzatma ameliyatı 
ergenlik döneminden itibaren uygulanabilen bir tür estetik ve rekonstrüktif cerrahi operasyonudur. Bacak boyu uzatma, bacağın orantılı görünmesini sağlama, hastanın yürüyüşünü dengeleme ve estetik kaygıları giderme gibi amaçlarla yapılabilir. Boy uzatma işlemi sabır gerektirir ve uzun zaman alabilir. Ameliyatla boy uzatma ile ilgili detaylı bilgilere yazının devamından ulaşabilirsiniz.

Boy Uzatma Ameliyatı Nedir?

Boy uzatma yöntemleri arasında öne çıkan bu ameliyat bir tür uzuv uzatma ameliyatıdır. Peki, uzuv nedir? Uzuv kollar ve bacaklar için kullanılan genel isimdir. Boy uzatma ameliyatı spesifik olarak bacak kemiğinin daha uzun hale getirilmesini amaçlayan bir prosedürdür. Cerrahlar bacak uzatma ameliyatı için Femur (uyluk kemiği) ya da Tibia (kaval kemiği) denilen bacak kemikleri üzerinde çalışabilirler. Çok kısa boylu kişiler, estetik kaygı taşıyanlar bu ameliyatı yaptırabilirler.

Boy Uzatma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

“Boy uzatma ameliyatında boy nasıl uzatılır?” sorusunun yanıtı sıklıkla merak edilir. Ameliyatta rekonstrüktif cerrah ilk olarak uzatılması planlanan bacakta küçük kesiler yoluyla femur ve/veya tibia üzerinde cerrahi bir osteotomi (kemiğin kesilmesi) gerçekleştirir. Daha sonra kesi yapılan bölge özel bir çerçeveye sabitlenir. Peki bu çerçeve sayesinde boy nasıl uzar? Çerçeve desteğiyle bacak esneyerek kemiğin iki kesik ucu arasında yeni kemiğin oluşması sağlanır. Zaman içinde bu yeni oluşan kemik vücut ağırlığını destekleyebilecek duruma gelene kadar güçlenir. “Nasıl boy uzatılır?” sorusunun cevabı yapılan bu ameliyatta bulunabilir. Bu yöntem sayesinde kimi zaman boy uzama belirtileri görülebilir, ancak bu uzun süren zorlu bir tedavidir ve komplikasyon riskleri vardır.

Boy Uzatma Ameliyatı Neden Yapılır?

Boy uzatma ameliyatı olanlar yalnızca estetik kaygılar için bu ameliyatı yaptırmak durumunda değildirler. Ameliyat kol veya bacak uzunluğundaki eşitsizlikleri (farklılıkları) tedavi etmek için de yapılabilir bir operasyondur. Ayrıca kemik büyüme düzensizlikleri ya da daha kısa kemik uzunluğuna neden olan bazı durumlar sonucunda ortaya çıkan orantısızlıkların tedavisinde de tercih edilebilir. Boy uzatma ameliyatı riskleri olan bir tür uzuv uzatma ameliyatıdır. Estetik görünümü düzeltmenin yanı sıra şu durumlarda da ameliyat tercih edilebilir:

 • Bir büyüme plakası üzerinde iyi huylu kemik tümörü olduğu durumlarda,
 • Serebral palsi hastalığı varsa,
 • Konjenital femur (uyluk kemiği) eksikliğinde yani doğuştan bir femurun diğerinden daha kısa olmasına neden olan durumda,
 • Vücudun bir tarafının diğerinden daha fazla büyümesine neden olan nadir bir durum olan hemihipertrofi hastalığında,
 • İskelet displazisi, cücelik gibi kemik büyümesini sıkıntıya sokan kalıtsal durumlar olduğunda,
 • Büyüme plakası kırıklarında,
 • Osteomiyelit (kemik iltihabı) hastalığında.

Boy Uzatma Ameliyatı Türleri Nelerdir?

Boy uzatma ameliyatı olanlar yorumları incelendiğinde birbirinden farklı pek çok boy uzatma yöntemi olduğu görülebilir. Bu yöntemlerin birbirine kıyasla avantajlı ve dezavantajlı olduğu noktalar vardır. Kimisi boy uzatma ameliyatı fiyatı hakkında kaygılananlar için uygun olabilecek şekilde daha ekonomik, kimisi daha hızlı, kimisi ise daha güvenli ve net sonuç veriyor olabilir. Günümüzde kullanılan boy uzatma ameliyatı türleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Holyfix,
 • TSF çerçevesi,
 • LON,
 • Precice 2,
 • Precice Stryde,
 • İlizarov yöntemi.

Kozmetik olarak boy uzatma isteyen hastalar için etkin olarak uygulanan birinci seçenek boy uzatma ameliyatı yöntemi İlizarov yöntemidir.

İlizarov Yöntemi Nedir?

İlizarov yöntemi kemikleri (genellikle uzun kemikleri) yeniden yapılandırmak, yeniden şekillendirmek veya uzatmak için uzuvlara uygulanan ortopedik bir cihazı (eksternal fiksatörü) içeren bir cerrahidir. Eksternal fiksasyon yani dışarıdan sabitleme, çubukların etkilenen kemiğe bir kesi yoluyla vidalandığı ve vücudun dışındaki sabitleyici bir yapıya tutturulmak üzere vücuttan çıktığı cerrahi bir boy uzatma ameliyatı yöntemidir. İlizarov ameliyatı “İlizarov aparatı” veya “İlizarov fiksatörü” adı verilen özel bir cihazın kullanımını gerektirir.

Boy Uzatma Ameliyatı Süreci

Boy uzatma ameliyatı fiyat açısından olduğu kadar zaman açısından da maliyetli olabilen bir tür ameliyattır. Bu nedenle ameliyat süreci yorucu geçebilir. İyileşme sırasında yapılması gerekenler arttığında, boy uzama ağrısı belirtileri ortaya çıkmaya başladığında alınan sonuçların istendiği gibi olması adına uzman hekimin reçetesinin düzgün uygulanması çok önemlidir.