Böbrek Nakline Kesin Engel Teşkil Eden Durumlar

Kimler Böbrek Veremez?

• Kanser hastalığı
• Aktif enfeksiyonlar
• Aktif hepatit (sarılık) veya siroz
• Ciddi damar hastalıkları
• Aktif intravenöz ilaç bağımlılığı
• Yeni geçirilmiş kalp krizi (miyokard infarktüsü)
• Ciddi düzeyde ve iyileşmesi beklenmeyen kalp, akciğer ve karaciğer yetmezliği olan kişiler.

Bunun yanında kesin engel teşkil etmemekle birlikte aşırı zayıf veya şişman hastalarda ve sigara içicilerinde böbrek nakli sonrasında hem cerrahi hem tıbbi sorunlarla karşılaşılabilir.


 

Kimler Böbrek Vericisi Olabilir?

Böbrek naklinde canlı verici veya yoğun bakımda beyin ölümü gerçekleşmiş verici (kadavra verici) kullanılır. Hastanın dördüncü dereceye kadar akrabası olan, sağlık problemi bulunmayan erişkin bireyler canlı verici olabilir. 
Bir kadavra mevcut olduğunda Sağlık Bakanlığı hangi hastaneye böbreğin verileceğini belirler ve hastaneye yapılacak olan bu nakile en uygun beş hastadan oluşan sıralı bir liste gönderir.
 

Ulusal Böbrek Bekleme Listesi Nedir?

Canlı vericisi olmayan hastalar için Sağlık Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu, beyin ölümü gerçekleşen ve ailesinden organ bağışı için onay alınan kişilerden temin edilen organların dağıtıldığı sisteme ulusal böbrek bekleme listesi denir. Her nakil merkezi hastalarını kendi merkezi adına bu sisteme kaydettiği için ancak tek bir nakil merkezinde kaydınız bulunabilir. Ülkemizde organ bağış sayılarının az olması sebebiyle bekleme süresinde geçen zaman uzun yıllar sürebilmektedir.
Ulusal bekleme listesine kayıt öncesi hastalara, canlı nakile hazırlanan hastalarla aynı süreçler uygulanır. Nakil olmasında engel durum saptanmayan hastaların ulusal bekleme listesine kaydı yapılır ve  kayıttan sonra böbrek çıkana kadar 6 ay ara ile bu tetkiklerin bazıları yenilenir.
 

Kadavradan Böbrek Çıktığında Nasıl Bir Yol İzlenir?

Sağlık Bakanlığı’ndan gelen listede adınız olması durumunda nakil koordinatörü tarafından aranacak ve hastaneye çağırılacaksınız. Bu sebeple ilk başvuruda size ulaşabilecek yakınlarınızın da iletişim bilgilerini vermeniz, ayrıca ulaşılabilirlik açısından telefon numaranızın güncel ve açık olması önem taşımaktadır. Hastaneye çağırılmanız durumunda arandığınız saatten sonra hiçbir şey yiyip içmemelisiniz. Mümkün olan en kısa sürede hastaneye gelmeniz gerekmektedir. Hastaneye geldiğinizde gerekli tetkikleriniz yapılacak, o gün eğer diyalize girmediyseniz diyaliz işlemi uygulanacaktır.
Kadavradan çıkan böbreğin size takılması kararı verilir ise; hastaneye yatışınız yapılacak ve ameliyat hazırlıklarınız tamamlanarak böbrek nakli ameliyatına alınacaksınız.
 

Böbrek Vericisinin Seçimi

18 yaşından büyük, akli dengesi yerinde olan ve böbrek vermeye engel sağlık sorunu bulunmayan herkes böbrek vericisi olabilir. Bu kişilerin böbrek naklinin amacını anlamaları ve ameliyat konusunda bilgi sahibi olarak onay vermeleri, evli iseler mutlak suretle eşlerinin de böbrek vericisi olmalarına onay vermeleri beklenir. 
Organ nakli yasalarına göre; dördüncü dereceye kadar olan akrabalar böbrek vericisi olabilir. Alıcı ve verici arasında dördüncü dereceden daha uzak akrabalık var ya da akrabalık yok ise İl Sağlık Müdürlüklerinde bulunan Organ Nakli Etik Kurullarına başvurmak ve buradan nakil için uygunluk almak gerekmektedir.
Gerekli incelemeler neticesinde ameliyatın böbrek vericisine en küçük bir olumsuzluk getireceği öngörülürse bu kişi verici olarak kabul edilmez.
 

Böbrek Naklinde Kan Grubu Önemli Mi?

Böbrek naklinde kan grubu uyumu önemlidir. Rh uyumunun böbrek naklinde önemi yoktur. Tüm kan grupları kendi kan gruplarına böbrek verebilirler. 0 Kan grubu her kan grubuna böbrek verebilirken, AB kan grubu tüm gruplardan böbrek alabilmektedir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde