Obezite ve Metabolik Hastalıklar Cerrahisi

Obezite cerrahisinde, ilgili hekimlerin yeterliliği belgelendirilerek, gerçekleştirilen ameliyatların sayısı, komplikasyon oranları, sağ kalım oranları, enfeksiyon oranları uluslararası standartlarda veya daha iyi olmak zorundadır.


Obezite Nedir?

Obezite, vücutta aşırı yağ dokusunun birikmesidir ve çağımızın en önemli hastalıklarındandır. Obezite, hem kronik hastalıklara hem de hem hayat konforunda kayıplara neden olan önemli bir halk sağlığı problemidir.

Obezite Cerrahisi Nedir?

Her yolu deneyip bir türlü zayıflayamayan kişiler için obezite cerrahisi önemli bir seçenektir. Obezite cerrahisi günümüzde obezitenin tedavisinde en etkili yöntemdir ve uzun dönemde sonuçları çok başarılıdır. Liv Hospital'da uygulanan obezite cerrahisi ile hasta konforu ve komplikasyon açısından son derece yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır.

Obezite Ameliyatı Kimlere Yapılır?

  • 18-65 yaş arası olanlar
  • Vücut kitle indeksi 40'ın üzerinde olanlar
  • Vücut kitle indeksi 35-40 arası olup ek olarak kilolara bağlı yandaş hastalığı olanlar (hipertansiyon, diyabet, uyku apnesi, kalp yetmezliği vs.)
  • Kilo vermek için diğer tedavi yöntemlerini deneyip başarısız olanlar
  • Ameliyatı ve anesteziyi kaldırabilecek durumda olanlar

Kimler Obezite Ameliyatı Olamaz?

  • Ciddi tedavi altında olmayan psikiyatrik sorunu olanlar
  • Madde veya alkol bağımlılığı olanlar
  • Ameliyat sonrası diyet konusunda gerekli hayat stili değişikliği yapamayacak hastalar
  • Anestezi almaya engel olacak hastalığı olanlar

Vücut Kitle İndeksi Kategorileri

18.5-25....... Normal kilolu
25-30.........  Aşırı kilolu
30-35......... Obez (klas 1)
35-40......... Obez (klas 2)
40-50......... Morbid obez
>50............ Süper obez
 

Obezite Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bütün obezite ameliyatları laparoskopik yöntemle yani karın açılmadan karna açılan ufak deliklerden yerleştirilen aletlerle yapılır.

Obezite Ameliyatları Nelerdir?

Obezite ameliyatları etki mekanizmasına göre 2 gruba ayrılır:
 

Kısıtlayıcı Ameliyatlar

            a. Laparoskopik ayarlanabilir mide bandı
            b. Tüp mide (sleeve gastrektomi) ameliyatı
 

Emilim Bozucu Ameliyatlar

            a. Gastrik bypass, mini gastrik bypass
            b. Duodenal switch, SADI-S

Mide Bandı ile Tedavi Yöntemi

Bu yöntemde midenin üst kısmına bir kelepçe şeklinde silikon bir mide bandı yerleştirilir. Band cilt altında bir porta bağlanır ve ihtiyaca göre bu port yardımı ile bandın genişliği ayarlanır. Teknik olarak daha basit olup yan etkisi azdır. Fakat kilo verdirmesi diğer yöntemlere göre daha azdır. Diğer ameliyatlara çevrilebilir.

Tüp Mide (Sleeve Gastrektomi) Ameliyatı

Bu yöntemde midenin yüzde 75'i çıkarılır ve geride tüp şeklinde bir mide kısmı kalır. Kilo verdirmesi mide bandına göre daha iyidir. Anatomi bozulmadığı için vitamin ve mineral eksikliği nadiren gelişir ve hayat boyu vitamin-mineral takviyesine gerek kalmaz.

Gastrik Bypass Ne Demek?

Yemeyi kısıtlayıcı ve aynı zamanda emilimi engelleyici bir ameliyattır. Kilo verdirme etkisi ve obezitenin yandaş hastalıklarından kurtarma etkisi diğer yöntemlere göre daha iyidir. Tip 2 diyabetik hastalar diyabetlerinden yüzde 85-90 oranında kurtulurlar. Yan etki oranı diğer yöntemlerden daha fazladır. Hayat boyu vitamin-mineral takviyesi gerekebilir.

Mini Gastrik Bypass Nedir?

Mini gastrik bypass, gastrik bypass ameliyatının basitleştirilmiş şeklidir. Uygulaması daha kolaydır ve gastrik bypass kadar etkili olduğu gösterilmiştir.

Duodenal Switch Ameliyatı Nasıl Olur?

Duodenal switch ameliyatında emilim bozukluğu daha fazladır. Tüp mide ameliyatı yapılır ve ince bağırsağın son 75-100 cm’i kullanılacak şekilde yer değişikliği yapılır. Obeziteye bağlı yandaş hastalıkları en iyi düzelten ameliyattır. Ama yan etki diğer ameliyatlara göre daha yüksektir. Hayat boyu vitamin ve mineral takviyesi gerekebilir. Hastalarda ishal, protein eksikliği görülebilir. SADI-S ameliyatı duodenal switch ameliyatının basitleştirilmiş şeklidir. Ameliyat süresi daha kısadır.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde