AORT Damar Hastalığı

Aort Nedir?

Aort, kalpten çıkan ana atardamarın adıdır.


 

Aort Anevrizması Nedir?

Aortun en sık görülen hastalığı anevrizma (baloncuklaşma) oluşumu olup bu da en sık karın bölgesinde (abdominal aort anevrizması) ortaya çıkar. Anevrizmanın en büyük tehlikesi ise zayıflayan duvarında yırtılma oluşabilmesidir ki bu dakikalar içerisinde kişinin hayatını tehdit eder.
 

Aort Anevrizması Nedenleri Nedir?

Anevrizma oluşması genetik yatkınlık ile doğrudan ilişkili olmakla beraber kontrolsüz hipertansiyon, sigara kullanımı ve kolesterol yüksekliği gibi damar sertliğine neden olan bileşenlerin de rolü vardır.
 

Aort Anevrizması Belirtileri Nedir?

Belirti vermeyen bu hastalıkta erken tanı ve doğru tedavi çok önemli rol oynamaktadır. 
 

Aort Anevrizması Tedavisi Nasıldır?

Aort Anevrizmasının tedavisinde halen açık cerrahi önemli bir rol oynasa da günümüzde anjiyografik olarak yapılan tedaviler (Endovasküler tedaviler) hastaların çoğunda hızlı ve etkili bir çözüm yolu olarak kullanılmaktadır. 

Açık yöntemde aortanın zayıflayan kısmı çıkartılarak yerine uygun ebatlarda yapay damar yerleştirilir. Önemli bir ameliyat olan bu yöntemde hastalar 5-7 günde taburcu olmaktadır. 

Endovasküler denilen kapalı yöntemde ise hastanın batın bölgesi açılmadan anjiyografik olarak kasıklardan gönderilen yapay damarlar uygun pozisyona yerleştirilir. Bu sayede dolaşım dışı bırakılan anevrizma kesesinin yırtılma riski ortadan kaldırılarak hastaların hayatını tehdit edemez hale getirilir. Bu işlem sonrasında hastalar 3-4 gün içinde taburcu edilir.