Liv Hospital Vadistanbul

Aromaterapi

Aromaterapi kokulu bitkilerden elde edilen esansiyel yağların kişinin ihtiyaç ve yaşam tarzıyla uyumlu olarak; iyileşme, iyi olma ve tedavi amaçlı kullanımıdır. 

Yağların etkili şekilde kullanımı uzmanlık gerektirir. Kullanılan bitkinin botanik kimliği, elde ediliş şekli kullanılış amacını tamamen değiştirebilmektedir. Kullanılan yağların kalitesi, saf olması ve uygun şartlarda üretilmiş olması çok önemlidir.

Modern aromaterapi sağlıklı bir yaşama giden yolda beden, zihnin ve ruhun şifası için önemli bir tamamlayıcı yöntem olarak görülmektedir.

Liv Hospital bünyesinde yapılacak aromaterapi uygulamaları, yaklaşık 20 yıldır Avrıpa ve Amerika'da ''Tamamlayıcı ve Alternatif Tedaviler'' bölümü altında lider hastanelerde uygulanmaktadır.

Aromaterapinin günümüz uygulamalarında üç alandan söz edilebilir:
 

Estetik Aromaterapi 

Estetik aromaterapide, aromanın kullanımı keyif, zevk, rahatlama ve estetik ile ilgilidir. İyileştirme ya da tedavi amaç değildir. Mis gibi kokan bir gül veya portakal çiçeğinin içimizi açıp, bizi derinden mutlu etmesi gibi kendimizi iyi hissettirir, yaşamı daha renkli hale getirir. Doğal kokular ile üretilen parfümler, cilt ve vücut ürünleri, kişisel bakım ürünleri, ortam kokulandırmaları bu grupta yer alır.
 

Klinik Aromaterapi

Klinik aromaterapi, örneğin enfeksiyon, uykusuzluk, bulantı, ağrı, stres gibi spesifik olarak bir klinik semptomları hedefler ve tedavi sonrası çıktıları ölçümler. Klinik aromaterapi; Medikal ve Hasta Bakım Aromaterapisi olmak üzere iki alt bölüme ayrılır.
 

Holistik Aromaterapi

Holistik teriminin Yunanca kökeni ‘Holos’tur. ‘Bütün’, ‘tek parça’ anlamına gelir. Bu nedenle holistik aromaterapide, hasta bedensel, zihinsel ve ruhsal yönleriyle bir bütün olarak ele alınır ve değerlendirir. Hazırlanan karışımlar kişinin ihtiyaç ve beklentileri ile uyumlu olmalıdır. Holistik aromaterapist, holistik ilkelere uygun olarak doğal beslenme, çeşitli rahatlama teknikleri, yoga, meditasyon ve diğer egzersizler konusunda da bilgi sahibi olmalıdır.

Tüm tedaviler için geçerli olduğu gibi, aromaterapi de her derde deva mucizevi bir yöntem olarak görülmemelidir. Kişinin kendisine gösterdiği özen kendi sorumluluğundadır, yaşam kalitesinde belirleyicidir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde