liv sağlık köşesi

Rinoplasti Operasyonu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genel Bakış

Rinoplasti günümüzde en sık yapılan estetik operasyonlardan birisidir. Bu operasyon hem görünüşü değiştiren hem de daha kaliteli nefes almanızı sağlayan müthiş bir aracıdır.


 

Rinoplasti Operasyonu Sırasında Yapılan İşlemler

 • Burun çatısındaki hörgücün alınarak konveks ya da düz bir burun çatısı oluşturmak 
 • Burun ucunu şekillendirmek 
 • Burun deliklerini şekillendirip, yeniden boyutlandırmak 
 • Burun çatısındaki eğrilikleri düzeltmek 
 • Burnun büyüklüğünü değiştirmek 
 • Hava pasajını açarak nefes yollarını düzeltmek olarak sıralanabilir. 

İyileşme Süreci 

Her ne kadar botoks-dolgu gibi bazı kozmetik amaçlı uygulamalar sonuçlarını çok çabuk gösterse de, rinoplasti sonuçlarını görmek sabır isteyen bir süreçtir. Rinoplasti sonrasını değerlendirecek ve tanımlayacak olursak şu şekilde sıralayabiliriz;

1.Hafta 
İlk hafta burun üzerindeki ateliniz ve dikişleriniz alınır. Burnunuzun ucunun çok kalkık görünmesine ya da çok şiş görünmesine hazır olmalısınız. Eğer ameliyat öncesi burun çatınızda hörgüç dediğimiz büyük bir konkav görünümü varsa, profilden baktığınızdaki görünümünüzdeki istediğiniz değişikliği genellikle fark edebilirsiniz. Önden aynaya baktığınızda ise burun ucunuz, yanaklarınız, üst dudağınız şiş görünebilir. Ufak bir inceleme ve ayna kontrolü sonrası burun üzerine bantlamalar yapılır. Doktorunuz tarafından özel masajlar size gösterilir ve yapmanız tavsiye edilir. 3 hafta boyunca kornea ödemi ihtimali nedeniyle lens kullanmamanız ve 3 ay boyunca da şekilde bozukluğa neden olma ihtimalinden dolayı gözlük takmamanız tavsiye edilir. 

4-6. Hafta 
Diğer randevumuz yaklaşık 1 ay sonra olacak yani ameilayattan 4-6 hafta sonra. Çoğu hasta bu zamanlarda burnunun şekli konusunda heyecanlı olurlar ve haftalık olark burun ucunun pozisyonu ve şeklinde gözle görülür gelişmeler farkeder. Çoğu hasta bu dönemde her ne kadar kendini iyi hissetse de , revizyon dediğimiz daha önce operasyon geçmişi olan hastalarda veya kalın ciltli hastalarda ödemin gerilemesi zaman lır ve şiş görünebilir. 1.ayda kontroldeki burnumuz kesinlikle final sonucumuz değildir. Yani hala daha çok ödemimiz ve daha şekillenecek çok dokumuz vardır. 

3-4. Ay 
Bu randevuda, burun ucunuz kendi sınırlarını gittikçe daha belirginleştirmeye ve rinoplasti operasyonu sonuçlarını tatmin edici şekilde göstermeye başlar. Her ne kadar burunun final görünüşü 1 yıl içerisinde oturacak olsa da, çoğu insan düğün fotoğraflarında, selfie çekimlerinde günlük fotoğraflarda daha özgüvenli daha konforlu hissetmeye başlar.

6 Ay-1.Yıl-2.Yıl 
Bu aşamalardaki kontrol randevuları basit kontrollerdir ve çoğu hasta aslında bu kısmı gereksiz olarak nitelendirir. Bu aşamalara kadar final görüntü oturmuş ve rinoplasti sonucundan gerçekten mutlu olmaya ve “iyi ki yaptırmışım” sözlerini çoktan söylemeye başlamış olursunuz. Burnunuz yüzünüzün bir parçası olmuştur ve eski burnunuzu fotoğraflarda gördüğünüzde sizin için yabancı kalmaktadır.
 

İyileşme Sürecini Hızlandırmak için Neler Yapabiliriz? 

Sonuçları görmek zaman alsa da belki bu süreci hızlandırmada bizim de katkımız olabilir. 
 • Belki de en önemlisi doktorunuzun ameliyat sonrasındaki tüm talimatlarına uyun. Siz ne kadar güzel sonuçlar istiyorsanız, inanın o da o kadar sonuçların kendisini ve sizi tatmin etmesini istiyor olacaktır. 
 • Sağlıklı bir diyet ve bol sıvı tüketmek: Bol tuzlu gıdalar tüketmek, vücudun su tutmasına ve ödemin daha fazla kalmasına neden olacaktır. 
 • Soğuk kompres uygulayın: operasyondan hemen sonraki ilk 24 -48 saatlik süreçte soğuk kompres uygulamak ödemin daha fazla artmasını engelleyecektir. 
 • Kafanız hafif yüksekte yatmalısınız. Böylece uyurken bile ödemin azalmasına katkıda bulunabilirsiniz. 
 • Burnunuza zarar verebilecek aktivitelerden ve kalabalıklardan uzak durun. :Unutmayın yanlışlıkla burnunuza aldığınız travmalar iyileşme sürecini bozabilir, eğriliklere ve istenmeyen sonuçlara neden olabilir. 
 • Ağır egzersizlerden uzak durun. En azından ilk 3-4 hafta uzak durmakta fayda var. 
Rinoplasti ameliyatı nefes almanızda da fayda sağlayarak hem sizi mutlu eden hem de hayat kalitenizi de artıran bir operasyondur. Süreci atlatmak zaman alır. Sabırlı olun, çünkü muhteşem sonuçlar zaman alır.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde