liv sağlık köşesi

Zirkonyum Diş Kaplama İşlemi Nedir?

Oluşturma Tarihi: 28.04.2023 16:25

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum diş kaplama, estetik bir ağız yapısına ve beyaz dişlere sahip olmak isteyen kişiler için uygulanan bir kaplama yöntemidir. Liv Hospital bünyesinde, alanında uzman diş hekimleri eşliğinde zirkonyum kaplama ve diğer diş tedavileri yapılır. Zirkonyum diş kaplama ile ilgili detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Zirkonyum diş kaplama diş estetiği ve restorasyonu için kullanılan bir kaplama yöntemidir. “Zirkonyum diş nedir?” sorusunun cevabı: zirkonyum adı verilen beyaz renkli bir seramik malzeme kullanılarak kaplanan diştir şeklinde verilebilir. Zirkonyum diş kaplama işlemi dayanıklı, uzun ömürlü ve renk stabilitesi yüksek bir sonuç verir. Zirkonyum malzeme insan vücudu ile uyumlu olması nedeniyle, alerji riski oldukça düşüktür.
 

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Zirkonyum kaplama, diş kaplama kalıbının hazırlanması ve diş yüzeyine yapıştırılması olarak iki temel aşamadan oluşur. İlk aşamada öncelikle gerek varsa lokal anestezi eşliğinde dişlerde düzenlemeler yapılır. Yapılan ufak müdahalelerle dişler şekillendirildikten sonra ölçüsü alınır ve ölçüye göre kalıp hazırlanır. Yaklaşık 3-4 gün sonra işlemin ikinci aşamasında hazırlanan zirkonyum kaplama denenir. Dişlerin uyumlu olduğundan ve doğal bir görünüm yaklandığından emin olunca özel yapıştırıcılarla kaplama, diş yüzeyine yapıştırılır.

Zirkonyum Kaplama Fiyatları
 

Zirkonyum Diş Kaplama Zararı Var mıdır?

Zirkonyum diş kaplama genellikle güvenli ve etkili bir diş restorasyonu yöntemi olarak kabul edilir. Zirkonyum güvenli, dayanıklı ve doğal bir görünüme sahip olduğu için diş hekimleri tarafından sıkça tercih edilir. Zirkonyum diş kaplama uygulaması doğru şekilde uygulandığında ve takip edildiğinde genellikle herhangi bir zararı yoktur. Ama bazı nadir durumlarda zirkonyum diş kaplama uygulamasında diş hassasiyeti, ağız yaraları, kaplamada çatlak ve alerjik reaksiyon gibi yan etkiler görülebilir.

Zirkonyum
 

Zirkonyum Diş Kaplama Sonrası Nelere Dikkat Etmeli?

Zirkonyum diş kaplama uygulaması sonrasında bazı önlemler alarak kaplamanın daha uzun süre dayanmasına ve diş sağlığınızın korunmasına katkı sağlayabilirsiniz. Zirkonyum diş kaplama sonrasında dikkat etmeniz gerekenler şöyle sıralanabilir:
 • Düzenli diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak: Dişlerinizi düzenli olarak fırçalayarak ve diş ipi kullanarak, zirkonyum kaplamalarınızın temiz kalmasını ve uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Sert yiyeceklerden kaçınmak: Zirkonyum diş kaplamaları oldukça dayanıklı olsa da sert yiyecekler ve bazı içecekler kaplamalara zarar verebilir. Bu sebeple sert şekerlemeler ve kabuklu çerezler gibi sert yiyeceklerden ve asitli içeceklerden kaçınmanız önerilir.
 • Düzenli doktor kontrolü: Düzenli olarak diş hekiminize kontrole giderseniz, dişlerinizdeki olası sorunlar erken tespit ve tedavi edebilir.
 • Gargara yapmak: Ağzınızı suyla veya çeşitli gargara ve ağız bakım sularıyla çalkalarsanız, diş kaplamanızdaki yiyecek artıkları temizlenir ve böylelikle daha uzun ömürlü olmasını desteklemiş olursunuz.
 • Çene ve ağzı korumak: Eğer zirkonyum diş kaplamalarınızın üzerine darbe gelirse kaplamalar zarar görebilir. Bu yüzden spor yaparken, bisiklete binerken, paten kayarken veya herhangi bir aktivite sırasında ağzınızı koruyucu bir önlem almanız önerilir.
 • Diş beyazlatma ürünlerinden kaçınmak: Bazı diş beyazlatma ürünleri zirkonyum kaplamaların rengini değiştirebilir veya zarar verebilir. Zaten zirkonyum kaplama sizin istediğiniz beyaz renkte yapıldığı için ek bir beyazlatma ürününe ihtiyaç yoktur.

Zirkonyum Modelleri
 

Zirkonyum Diş Kaplama Ne Kadar Kalıcı?

Zirkonyum diş kaplama uzun süre dayanabilen bir kaplama türü olduğundan doğru bir şekilde bakıldığında yıllarca dayanabilir. Zirkonyum diş kaplamalarının ömrü kişinin diş hijyeni, ağız sağlığı ve düzenli diş hekimi kontrollerine gitmesine bağlıdır. Düzenli olarak diş fırçalama, ağız bakım suyu ve diş ipi kullanımı ve diş hekimi kontrolleri ile diş kaplamalarının ömrü uzatılabilir. Zirkonyum diş kaplamaları çatlama veya kırılmalara karşı dayanıklıdır ve ömrü 10 yıla kadar sürebilir.
 

Zirkonyum Diş Kaplama Modelleri

Zirkonyum diş kaplamaları, hastanın ihtiyacına ve beklentilerine göre seçilebilen farklı modellere sahiptir. Bazı zirkonyum diş modelleri şöyle listelenebilir:
 • Tam kaplama
 • Bölgesel kaplama
 • Ön diş kaplama
 • Lamine kaplama
 • Eğimli kaplama

Zirkonyum Diş Nedir?
 

Zirkonyum Diş Kaplama Kaç Seans Sürer?

Zirkonyum diş kaplama işlemi genellikle 2-3 seansta tamamlansa da hastanın dişlerinin duruma ve taleplerine bağlı olarak daha uzun sürebilir. Dişlerin istenilen duruma getirilmesi ve sonrasında kaplamanın tam uyumlu ve doğal bir şekilde yapılması bazı durumlarda 5-6 seans gerektirebilir.
 

Zirkonyum Diş Kaplama Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Kaplama dişin temizliği aslında normal diş temizliğinden çok da farklı değildir, aynı şekilde düzenli diş fırçalama, diş ipi ve gargara kullanımı, düzenli doktor kontrolünü kapsar. Kaplamada normal dişe göre biraz daha hassasiyet gerektiren durum ise kaplamanın zarar göreceği sert yiyecekler çiğnemek gibi işlemler yapmamaktır.

Zirkonyum Kaplama
 

Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları Nedir?

Zirkonyum diş kaplama işleminde ölçünün alınması, kalıbın çıkarılması, kaplamanın başarılı şekilde yerleştirilmesi gibi hassasiyet isteyen aşamalar olduğundan fiyatlandırmada işlemin yapılacağı klinik ve işlemi yapacak doktor önemlidir. Elbette işlemin yapılacağı klinim, kullanılacak malzemenin kalitesi ve doktorun deneyimine göre zirkonyum kaplama fiyatları değişiklik gösterecektir.
 

Zirkonyum Diş Kaplama Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Zirkonyum kaplama yaygın kullanılan diş kaplama yöntemlerinden biri olsa da kaplama işlemiyle ilgili ve sonrasında dikkat edilmesi gereken konular ve yapılması gereken bakımlarla ilgili akıllarda sorular oluşabilir. Zirkonyum diş kaplamayla ilgili sıkça merak edilen sorulardan bazıları aşağıda detaylandırılmıştır.
 

Zirkonyum Diş Kaplama Yaşı Var mıdır?

Normalde zirkonyum diş kaplama yapılabilmesi için belli bir yaş sınırı yoktur. Ama çocukların henüz çene yapısı ve dişleri tam gelişmemiş olduğu için zirkonyum diş kaplama önerilmez. Diş hekimleri genellikle dişlerin tam olarak gelişmesini bekler, böylece çene kemiğindeki büyümeyle birlikte ortaya çıkacak olası boşluklar önlenmiş olur.
 

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Beyazlatılır?

Zirkonyum diş kaplamanın rengi yapım aşamasında seçilir ve kararlaştırılır. Karar verilen renkte  diş kaplama yapıldıktan sonra ekstra bir beyazlatma işlemine ihtiyaç duyulmaz. Zaten klasik diş beyazlatma yöntemleri dayanıklı yapıdaki zirkonyum maddesinin rengini değiştiremez. Eğer renginden memnun değilseniz diş hekiminize danışarak özel beyazlatma yöntemlerini deneyebilirsiniz.
 

Zirkonyum Diş Kaplama Ömrü Ne Kadardır?

Başarılı bir zirkonyum diş kaplama tedavisi ve sonrasında gerekli bakımların yapılmasıyla zirkonyum dişler yıllarca dayanabilir. Zirkonyum kaplamanın ömrü 10 yılı bulabilir.
 

Zirkonyum Diş Kaplama Kırılırsa Ne Olur?

Zirkonyum diş kaplamasının kırılma ihtimali oldukça düşük olsa da bazı talihsiz durumlarda çatlayabilir veya kırılabilir. Böyle bir durumda yapılacak olan çatlağın veya kırığın düzeltilebilir durumda olup olmadığını kontrol etmektir. Çatlak durumunda kaplama onarılabilirken kırık durumunda ise genellikle yeni kaplama yapılması gerekir.
 

Zirkonyum Diş Ölçüsü Nasıl Alınır?

Kaplama yapmak için diş ölçüsü alınırken genelde aljinat adı verilen madde içeren malzeme yardımıyla dişlerin kalıbı çıkarılır. Kıvamlı bir madde olan aljinattan yapılan bu malzeme dişin üzerine tam olarak oturtulur ve düzgün şekilde göründüğünden emin olunur. Böylece zirkonyum kaplamanın hazırlanması için diş ölçüsü doğru alınmış olur.
 

Zirkonyum Diş Kesimi Nasıl Alınır?

Zirkonyum kaplamada diş kesimi yaparak dişlere istenen görüntü ve boyutun kazandırılması yaygın bir uygulamadır. Zirkonyum kaplama öncesi dişlerde düzeltilecek kusurlar olmasa da genellikle diş kesimi gereklidir. Çünkü kaplama yapıştırılmadan önce lokal anestezi eşliğinde diş yüzeyinden ince bir tabakanın uzaklaştırılması ve dişin kaplama yapıştırmaya uygun hale getirilmesi gerekir.
 

Zirkonyum Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Zirkonyum diş kaplama başarılı şekilde gerçekleştiğinde ağrı oluşmaz ama bir süre hassasiyet görülebilir. Bazı durumlarda ise işlem sırasında yapılan yanlış uygulamalar zirkonyum diş ağrısına neden olabilir. Bu durumda kaplamanın açılarak dişlerin durumuna bakılması, varsa enfeksiyona veya sinir uçlarına müdahale edilmesi söz konusu olabilir.
 

Zirkonyum Diş Çözülürken Acır mı?

Zirkonyum dişin nadiren de olsa bazı olağandışı durumlarda çözülme ihtimali vardır. Çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak gerçekleşirken kaplamadaki gevşeme ve düşme nedeniyle dişlerde hassasiyet ve hafif bir acı hissedilebilir.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde