Burun Estetiği

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Estetik burun ameliyatı veya burnu yeniden şekillendirme, estetik cerrahinin en yaygın uygulanan ameliyatlarıdır. Burun, yüz bölgesinin estetiğini belirleyen en önemli unsurdur ve doğal görünmesi gerekir. Liv Hospital Plastik, Estetik ve Rekonstriktüf Cerrahi Kliniği’nde buruna şekil vermek için uygulanan burun estetiği ameliyatlarıyla burun kemerinin veya burun ucunun şekli değiştirilebilir; burun küçültülebilir veya büyütülebilir; burun delikleri küçültülebilir. Ayrıca soluk almada sorun oluşturan polip, sinüzit, burun etleri ve deviye septum gibi problemler de giderilir.


 

Rinoplasti Nasıl Yapılır?

  • Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı kişisinin yüz ifadesinde önemli bir değişim sağlayacağı için öncelikle hastanın bu operasyona kendini hazır hissetmesi gerekir. Bu durum burun estetiği operasyonunda ilk aşamadır. Burun estetiği operasyonlarında altın kriter, hekimin tecrübesi ve yeteneğidir. Bu nedenle operasyonun belki de en önemli aşaması doğru hekimi bulmak ve tercih etmektir.
  • Burun estetiği operasyonlarında bir diğer dikkat edilecek nokta ise teknolojinin bütün avantajlarından yararlanma fırsatıdır. Günümüzde birçok klinikte görsel animasyon programları ile sahip olacağınız yeni burunu görebilme şansına sahipsiniz. Bu tekniklerle elde edilen görüntüler fikir vermek amaçlıdır. Burun estetiği operasyonlarında kullanılan malzemeler de oldukça önemlidir. Özellikle iyi hastane ve anestezi şartlarında ve en az travma ile gerçekleştirilen ameliyatlar ve sonrasında özel atellerin kullanılması daha hızlı ve sorunsuz bir iyileşme süreci konusunda hastaya yardımcı olur. 
  • Burun, çoğu zaman hastalar tarafından örnek burun profilleri talep edilse de hastaya en uygun burun yapısının kendi yüz hatlarıyla orantılı olarak saptanacağı ve bu süreç sonunda ideal noktaya ulaşılacağı anlatılmalıdır. Yine bu noktada, hekimin tecrübesi oldukça ön plana çıkar.
     

Rinoplasti Sonrası Nefes Bozuklukları Düzelir mi?

Burun estetiği konusunda bilinmesi gereken bir diğer önemli detay ise bu operasyonların sadece estetik amaçlı olmadığıdır. Burun, akciğerlere gönderilen havanın kalitesini ayarlayan bir organ olduğundan, nefes yolunda oluşan bozukluklar da burun estetiği ameliyatları ile birleştirilir. Böylece kişi sağlıklı ve işlevsel bir burun yapısına kavuşur. Ayrıca burun ameliyatları ile orta yüzü ilgilendiren göz çevresi, yanak ve dudakların da değişeceği bilinmelidir. 


Burun Estetiği Faydalı mı?

Estetik burun ameliyatı dış görünüşü güzelleştirirken kendine güveni de arttırır. Estetik burun ameliyatı için en uygun hastalar, mükemmellik arayanlar değil, dış görünümlerinde güzelleşme ve daha iyiye doğru bir gelişme bekleyenlerdir.
 

Rinoplasti Yaş Sınırı Nedir?

Birçok cerrah, buluğ çağındaki gençlerin gelişimlerini tamamlayana kadar ameliyatı ertelemeyi tercih eder. Bu bekleme süresi, genç kızlar için 14 -15 yaş civarı erkekler için ise biraz daha geçtir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde