liv sağlık köşesi

Check-Up Nedir?

Oluşturma Tarihi: 06.08.2019 09:15 | Son Güncelleme: 30.03.2023 17:36

Check Up Nedir?

İnsanın en kıymetli serveti sağlığıdır. Sağlıklı bir yaşama sahip olmak ve bu serveti korumak için düzenli aralıklarla check-up yaptırmak gerekiyor. Sağlıklı yaşamı tehdit eden çevre kirliliği, stres, yanlış beslenme alışkanlıkları ve genetik riskler farklı hastalıklarla kendisini gösteriyor. Bütün bu riskler düzenli check-up taramaları sayesinde minimuma inerken erken teşhis hayat kurtarıyor.
 

Check Up Ne Demek?

Düzenli sağlık taramaları ve check-up merkezleri sayesinde, cinsiyetin ve hayat tarzının getirdiği olası risklerin ve ailesel kaynaklı hastalık risklerinin belirlenmesi ile erken tanı için Rejeneratif Tıp, Kök Hücre Araştırma ve Uygulama Kliniği ile işbirliği içinde, genetik haritanızın çıkarılacağı risk analizleri gerçekleştiriliyor. Böylelikle aile geçmişiniz detaylandırılarak riskli hastalıklar için erken tanı olanağı sağlanıyor. "Check Up ne demek?" diye merak eden kişilere verilecek en güzel yanıtlardan birini erken teşhis ve tanı olanağı sunması oluşturur.
 

Check Up Yaptıranlar Kimlerdir?

 • Uzun ve sağlıklı bir yaşam hedefi arayanlar
 • Bunun için yapılması gerekenleri öğrenmek istiyenler
 • Hissettiğiniz kadar sağlıklı olduğunuzu görmek isteyenler
 • Yoğun yaşam ritmi içinde sağlığa zaman ayırmak isteyenler
 • Genetik rahatsızlıklar için endişe duyanlar
 • Hastalıkları erken yakalayıp kolaylıkla tedavi olmak isteyenler

Kadın Check Up Paketlerinde Nelere Bakılır?

Düzenli sağlık kontrolleri, hastalık veya rahatsızlığın erken uyarı işaretlerinin belirlenmesine yardımcı olabilir. Kalp hastalığı, diyabet ve bazı kanserler genellikle tedavinin daha başarılı olabileceği erken aşamalarında tespit edilebilir. Kadın check up paketleri erken teşhis için gerekli tüm bu kronik hastalıklara yönelik tanı süreçlerinin yanı sıra, mamografi, rahim ve rahim ağzı taramaları da içermelidir. Kadın check up paketlerinde kadın hastalıklarına yönelik başta rahim ve meme kanseri erken taramaları olmak üzere çok sayıda seçenek yer alır.

Erkek Check Up

Erkek Check Up Paketlerinde Nelere Bakılır?

Düzenli check up kontrolü yaptırdığınızda doktorunuz sizinle tıbbi geçmişiniz, ailenizin hastalık geçmişi ve yaşam tarzınız hakkında konuşacaktır. Diyetiniz, kilonuz, ne kadar egzersiz yaptığınız ve sigara, alkol veya yasadışı uyuşturucu kullanıp kullanmadığınız da doktorun tedavi planı için öğrenmesi gereken aşamalar arasında yer alır. Erkek check up paketleri içerisinde diğer paketlerde bulunan hastalıkların yanı sıra ürolojik sorunlar ve prostat taramaları da bulunur. Erkek check up paketleri solunum, sindirim, kardiyoloji ve böbrek hastalıklarına yönelik erken tanı seçenekleri de içermektedir.

Check Up Faydaları Nelerdir?

 • Hastalanma riskinizi azaltır
 • Potansiyel olarak yaşamı tehdit eden sağlık durumlarını veya hastalıkları erken tespit etmek
 • Tedavi ve iyileştirme şansını artırır
 • Mevcut koşulları yakından izleyerek komplikasyon riskini sınırlayın
 • Yaşam süresini uzatır ve sağlığı iyileştirir
 • Maliyetli tıbbi hizmetlerden kaçınarak zaman içinde sağlık hizmeti maliyetlerini azaltın
 • Tedavinin daha verimli olabilmesi için doktorla iyi bir ortaklık kurun
 • Mevcut yeni tıbbi bilgi veya teknolojilerden haberdar olun

Check Up Ne Zaman Yapılmalı?

 • Genel olarak herhangi bir şikayetiniz yoksa yaşınıza göre önerdiğimiz check-up aralığı:
 • 20’li yaşlarda kolesterol, kan şekeri ve kan basıncı değerlerinizi 1 kez ölçtürebilirsiniz.
 • Değerler normal çıkarsa 30 yaşına kadar 5 yıllık aralıklarla,
 • 30-40 yaş aralığında 3 yılda bir,
 • 40 yaşından sonra ise her yıl,
 • Yaş ilerledikçe hastalanma riski arttığından check-up işleminin önemi artıyor.
Check Up Fiyatları
 

Check-Up İşlemleri Nelerdir?

Belirlenecek programa ve yapılacak testlere göre değişmekle birlikte temel olarak check-up sırasında aşağıdaki işlemler yapılır:

 • Hekim tarafından yapılacak detaylı fizik muayene ve son görüşme, uygulanacak testlere yön verme, gerekli konsültasyon kararlarını alma ve sonuçların değerlendirilip tavsiyelerin oluşturulması için yapılır.
 • Kan testleri ile kişinin metabolik, hormonal, hematolojik durumu ve organların nasıl çalıştığı belirlenir.
 • Radyoloji tetkiklerinin başında röntgen ve ultrasonografik incelemeler gelir. Organların görüntülenmesi amacıyla yapılan işlemlere, gerekli halde ileri teknolojinin kullanıldığı testler de eklenilir.
 • Fonksiyon testlerinde ise kalp ve solunum sisteminin nasıl olduğu çalışırken ölçülür.
 • Endoskopik görüntüleme işlemlerinde amaç, özellikle mide bağırsak sistemine doğrudan ulaşmak ve gerekirse örnek alabilmektir.
Check Up Öncesi
 

Check-Up Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Lütfen son 12 saat içinde bir şey yemeden gelin. Açlık lipit profili, kan şeker düzeyi ve diğer bazı tetkiklerin doğru sonuç vermesi için önemlidir. Bazı ilaçlar, bitkisel tedaviler ve vitamin C gibi antioksidanlar kan şekeri ve metabolik değerler üzerinde etkilidir.
 • Düzenli kullandığınız yaşamsal ilaçlar haricinde bir şey almadan gelin.
 • Alkol ve kafeini en az bir gün önceden kesin.
 • Son üç gün beslenmenize dikkat edin; daha çok sebze ağırlıklı yiyin. Hayvansal gıdalardan ve özellikle etten uzak durmak iyi olur.
 • Son bir gün içerisinde bedeninizi zorlayacak spor ve aktiviteleri yapmayın.
 • Kadın misafirlerimiz için hamilelik şüphesi varsa mutlaka bize iletilmelidir.
 • Efor testi yapılacak ise uygun bir ayakkabı ve rahat kıyafet yanınızda bulunursa iyi olur.
Check Up İşlemleri


Check Up Fiyatları 2023 

Pek çok genetik risk taşıyan ya da 40 yaş üstü bireyler check up fiyatları 2023 konusunda merak içindedir. Düzenli sağlık taraması için bakılması gereken; check up fiyatlarından çok paket içerikleri, check up’ın yapılacağı hastanenin deneyimi, radyoloji teknikleri ve daha pek çok unsurdur. Cinsiyete, yaşa, hastanın sağlık öyküsüne göre değişen kişiselleştirilmiş check up paketleri, check up fiyatları konusunda net bir bilgi vermeyi olanaklı kılmamaktadır.
Liv Hospital sunduğu check-up programlarıyla her yaşa ve cinsiyete özel hizmet vermektedir. Hastalıklardan korunmak, var olan hastalıkların tanısını erken koymak ve daha sağlıklı bir yaşama sahip olmak, Liv Hospital Sağlıklı Yaşam ve Check-Up Kliniği ile mümkündür.

Check Up Hakkında Sık Sorulan Sorular

Check Up ile ilgili 15 sık sorulan soru aşağıdaki gibidir:
 

Check Up Nasıl Yapılır?

Check up’ta kişinin öncelikle tansiyonu, ateşi, kalp ve solunum hızı ölçülür. Ardından kan alınır ve hastanın idrar örneği vermesi istenir. Sonrasında Check Up bölümünün multidisipliner bir biçimde birlikte çalıştığı branşların hekimleri ile görüşme sağlanır. Check Up’ın nasıl yapıldığı kişinin yaşına ve cinsiyetine göre değişkenlik gösterebilir.
 

Check Up Hangi Bölümleri Kapsar?

Check Up; kardiyoloji, göğüs hastalıkları, dahiliye, nöroloji, kulak burun boğaz, kadın hastalıkları ve doğum, üroloji gibi pek çok branş ile birlikte multidisipliner şekilde çalışan bir bölümdür.
 

Check Up İçeriği Nelerdir?

Pek çok kişi check up içeriğinin neleri kapsadığını merak etmektedir. Tam veya kapsamlı bir tıbbi check-up, hekim tarafından ve kronik rahatsızlıklar gözetilerek yapılan tam bir fiziksel muayenedir. Muayene, fiziksel muayene ve kan ve idrar analizi, elektrokardiyogram, kolonoskopi ve odyometri gibi testlerin yanı sıra kişiselleştirilmiş alternatif taramalar da içerir.
 

Check Up Öncesi Yapılacaklar Nelerdir?

Check Up öncesi gece saat 00:00’dan sonra herhangi bir yiyecek ve içecek tüketmemek gerekir. Check Up yaptırmadan 3 gün öncesinde alkolden mutlaka uzak durulmalıdır. Kişi, ekokardiyogram çektirecekse vücuduna herhangi bir krem sürmemelidir. Efor testi yaptıracak kişiler, spor kıyafetlerini ve spor ayakkabılarını yanlarında getirmelidir. Hamile olan veya hamilelik şüphesi olan kişiler işleme başlamadan önce mutlaka doktoru ile görüşmelidir. Kadınlar adet dönemlerini tamamladıktan sonra Check Up’a gelmelidir.
 

Check Up’ta Ne Tür Testler Yapılır?

Check Up’ta yapılan temel tetkikler arasında hemogram, açlık kan şekeri, karaciğer fonksiyon testi, böbrek fonksiyon testi, lipid profili, ürik asit, göğüs röntgeni ve EKG yapılmaktadır. Daha kapsamlı check up testleri arasında koşu değirmeni testi (TMT), Hepatit B testi, tiroid için TSH, karın ultrasonu yer almaktadır.
 

Mini Check Up Nedir?

Mini Check Up, vücuttaki hastalık ve enfeksiyonların varlığını kontrol etmek için kan örneği üzerinde yapılan bir grup testtir. Mini Check Up her yaştan ve cinsiyetten kişilere uygulanabilmektedir.
 

Check Up Ne Zaman Sonuçlanır?

Check Up sonuçları, yapılan tetkiklere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Sonuçlar aynı gün içerisinde çıkabileceği gibi ilerleyen günlerde de hazır olabilir.
 

Check Up’ta Hangi Hastalıklar Çıkar?

Check Up, kişilerin hastalıklarının teşhis edilmesine yardımcı olur. Check Up ile birlikte birçok hastalık tespit edilebileceği gibi; kalp hastalığı, diyabet ve bazı kanserler genellikle tedavinin daha başarılı olabileceği erken aşamalarında tespit edilebilir.
 

Check Up Aşamaları Nedir?

Check Up’ın; Check Up Öncesi, Check Up Esnası ve Check Up Sonrası olmak üzere üç aşaması bulunmaktadır. Tüm bu aşamalar için ne yapmanız gerektiği ile ilgili bilgi almak için doktorunuza danışmanız gerekmektedir.
 

Check Up’ta MR Çekilir mi?

Check Up’ta MR, kişilerin sağlık değerlendirmeleri için tarama amaçlı olarak kullanılır.
 

Check Up Ne İçin Yapılır?

“Check Up Ne İçin Yapılır” sorusu pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Düzenli check up sayesinde sağlık sorunları erkenden teşhis edilebilir. Sorunların erken tespit edilmesi ile birlikte kişilerin erken tedavi olması mümkün olur. Kişilerin yaşı, sağlığı, aile geçmişi ve yaşam tarzı gibi birçok faktör ne sıklıkla check up yaptırmaları gerektiğini etkiler.
 

Check Up Hangi Sıklıkla Yapılır?

Doktorlar, kişilerin yılda en az bir kez sağlık kontrolünden geçmesini önermektedir. Ancak bazı kişilerin sağlık durumlarına bağlı olarak check up’ın hangi sıklık ile yapılacağı değişkenlik gösterebilir.
 

40 Yaş Üstü Check Up Paketleri Nedir?

Bu paket kapsamında kemik erimesinden idrar kaçırma problemlerine kadar pek çok rahatsızlığın değerlendirmesi yer alır. Yaş ile birlikte hastalık riskleri de arttığı için 40 yaş üstü Check Up Paketleri unutkanlıktan denge problemlerine, göz rahatsızlıklarından kemik erimesine kadar birçok hastalığı kapsamaktadır.
 

Detaylı Sağlık Taraması Faydaları Nedir?

Detaylı sağlık taraması, risk altında olup olmadığınızı veya bilmediğiniz herhangi bir durumunuz veya hastalığınız olup olmadığını belirlemenize yardımcı olur. Hastalıkların erken teşhisi, hastalığın daha iyi yönetilmesini ve tedavi edilmesini sağlar ve etkin sağlık sonuçları elde etme şansını artırır.
 

Periyodik Sağlık Muayenesinde Nelere Bakılır?

Periyodik sağlık muayenesinde vücudunuza ve organlarınıza bakılır. Periyodik sağlık muayenesi bunların işleyişinin doktorunuz tarafından değerlendirileceği genel sağlık durumunuzun bir kontrolüdür.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde