liv sağlık köşesi

Diş Eti Çekilmesi

Oluşturma Tarihi: 07.08.2023 15:25 | Son Güncelleme: 07.08.2023 15:48

Diş Eti Çekilmesi Nedir

Dişler, ağızda çene kemiğine yapışık halde duran pembe diş eti dokusuna tutunur. Diş etleri, dişlerin sabit bir şekilde durmasını sağlamaya ve diş köklerini korumaya yardımcıdır. Diş etleri diş köklerinin sabitlenmesinde ve dişlerin korunmasında önemli bir yere sahiptir. Çünkü diş etlerinde meydana gelen problemler sıklıkla ağız ve diş sağlığını olumsuz etkileyebilir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak diş etlerinin geri çekilmesi sonucu dişlerin normalden daha fazla açığa çıkması durumuna diş eti çekilmesi denir. Diş eti çekilmeleri diş köklerini ortaya çıkarabilecek kadar ciddi olabilir. Bunun sonucunda istenmeyen diş kayıpları görülebilir. Diş eti çekilmeleri yavaş yavaş gerçekleşir. Bu nedenle her zaman fark edilmeyebilir veya ciddiye alınmayabilir. Dişlerin daha fazla ortaya çıkması ile dişlerin daha uzun görünmesi ve diş hassasiyeti genellikle ilk belirtilerdendir. Diş eti çekilmesinin ilerlemesi bazı tedavilerle düzeltilebilir bir durumdur.

Diş Eti Çekilmesi Nedir?

Diş eti çekilmesi, diş etlerinin aşınması veya geri çekilmesi ile dişin daha fazla ortaya çıktığı diş eti hastalığıdır. Diş etlerinin aşınması veya boşluk oluşturması bu kısımlarda bakteri birikiminin artmasına neden olur. Bu durumda dişler bakterilere ve iltihaplanmaya daha savunmasız hale gelir. Diş çürükleri, diş kayıpları veya hassas dişler oluşabilir. Diş eti çekilmesi durumunda bir veya birden fazla diş etkilenebilir. Diş etlerinin geri çekilmesi dişlerin korunurluğunu azaltabilir ve günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyebilir. Diş fırçalamak, diş ipi kullanmak ve yemek yemek acı verici ve rahatsız edici bir hale gelebilir. Diş eti çekilmeleri hafif veya şiddetli olabilir ve tedavi edilmediğinde dişler, dişlerin destek dokuları ve çene kemiği zarar görebilir.

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

Diş et çekilmeleri ağız bakımı ve hijyeni, beslenme düzeni, genetik özellikler ve diş hastalıklarına bağlı olarak gelişebilir. Bazı bireylerde ağız bakımının doğru bir şekilde sağlanması durumunda dâhi diş eti çekilmeleri görülebilir. Diş eti çekilmesi nedenleri yaygın olarak şunlar olabilir:

 • Peridontal hastalıklar: Diş eti ve dişleri destekleyen dokuların iltihaplanmasıdır.
 • Diş fırçalama hataları: Dişlerin çok sert ve yanlış fırçalanması diş minesini ve diş etlerini olumsuz etkileyebilir.
 • Yetersiz diş bakımı: Dişlerin fırçalanmaması veya yetersiz fırçalanması, diş ipi ve antibakteriyel gargara kullanılmaması dişlerde diş plağı oluşmasına neden olabilir. Diş plakları diş etlerinin çekilmesine neden olabilir.
 • Genetik: Genetik faktörlerden dolayı bazı bireyler diş ve diş eti sorunlarına daha yatkın olabilir.
 • Hormonal değişiklikler: Hormonlarda dalgalanmaların yaşandığı ergenlik, menopoz ve hamilelikte diş eti çekilmesi görülebilir ve diş etleri daha hassas olabilir.
 • Tütün ürünleri kullanımı: Sigara ve diğer tütün ürünleri diş plaklarına ve dolaylı olarak diş eti çekilmelerine yol açabilir.
 • Dişlerin konumunda bozukluk: Çarpık ve yanlış hizalanmış dişler, diş etlerine olması gerekenden daha fazla baskı uygulayabilir ve sonucunda diş eti çekilmesi görülebilir.

Ayrıca dişleri sıkmak ve gıcırdatmak, dudak ve dilde piercing varlığı diş etlerine kuvvet uygulayabilir, diş eti dokusunu aşındırabilir ve diş eti çekilmelerine sebebiyet verebilir .

Diş Eti Çekilmesi Belirtileri

Diş Eti Çekilmesi Belirtileri Nelerdir?

Diş eti çekilmeleri genellikle fark edilebilir bir problemdir ancak bazı durumlarda geç teşhis edilebilir. Bu belirtiler hafif olabileceği gibi şiddetli de olabilir. Yaygın olarak görülen diş eti çekilmesi semptomları şu şekilde verilebilir:

 • Dişlerin olduğundan uzun görünmesi,
 • Açığa çıkan diş kökleri,
 • Diş temizliği esnasında hassasiyet,
 • Diş fırçalarken ve diş ipi kullanırken kanama,
 • Soğuk, sıcak ve şekere karşı hassasiyet,
 • Diş eti hattında ağrı veya gerginlik hissi,
 • Diş köklerinin gevşemesi.

Diş köklerinin ortaya çıkması ile dişlerin çürümeye başlaması ve plak oluşumunun gözlenmesi de diş eti çekilmesi belirtileri arasında sayılabilir .

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Anlaşılır?

Dişlerin ve diş etlerinin muayene edilmesi ile diş eti çekilmesi teşhis edilebilir. Diş eti çekilmesinin derecesini ölçmek amacıyla periodontal prob cihazı kullanılabilir. Diş eti çekilmesi olan bölgelerde dişler korunaksız ve açık bir hale gelebilir. Diş etleri boşluklar oluşturabilir ve kemik kayıplarına rastlanabilir. Dişlerin etrafındaki periodontal cepler ölçülerek diş eti kayıpları değerlendirilebilir. Sağlıklı periodontal cepler 1-3 mm boyutundadır. Diş eti iltihaplarında ceplerin boyutları 4 mm`ye ulaşabilir. Diş eti çekilmesi gibi diş eti hastalıklarında ise bu ceplerin boyutları en az 5 mm olarak ölçülür.

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti çekilmesi tedavilerinde ilaç ve kök düzeltme gibi yöntemlere başvurulabilir. Hafif diş eti çekilmelerinde ilaç ve kök düzeltme tedavilerinin yanı sıra diş teli gibi diş problemleri tedavileri tercih edilebilir.  Diş eti çekilmesinin ilerlemesi durumunda cerravi tedaviler uygulanabilir. Diş eti çekilmesi tedavisinde tercih edilebilecek yöntemler şunlar olabilir:

 • Antibiyotik tedavisi: Periodontal hastalıkların neden olduğu iltihaplanma ve bakteriyel yayılmanın kontrolünde antibiyotik ilaçlar tercih edilebilir.
 • Diş taşı temizliği ve kök düzeltme: Derin diş temizliği olarak bilinen kök düzeltme işlemi, dişlerde ve çekilmiş diş etlerinde oluşan plak ve tartarların temizlenmesidir. Diş taşı temizliği ve kök düzeltme ile temizlenen diş kökleri düzleştirilir ve diş köklerine bakteri girişi engellenir. Tedaviyi desteklemesi ve kalan bakterileri kontrol altına alması için diş etlerine antibiyotik yerleştirilebilir. Diş taşı temizliği sonrası diş eti çekilmesi semptomları hafifletilebilir.
 • Diş yapıştırma/ kaplama: Açıkta kalan diş köklerinin kapatılması ve estetik kaygılar için normal diş renginde hazırlanan kaplamanın yerleştirilmesi işlemidir.
 • Ortodonti: Çarpık, eğri ve yanlış dizilmiş dişlerin tedavisinde diş teli iyi bir seçenek olabilir. Dişlerin uygun hizalanması diş eti çekilmelerinin iyileştirilmesinde etkili olabilir.

Diş etlerinin çekilmesi zamanında tedavi edilmediğinde, kemik kaybına yol açtığında ve derin çukurlar oluşması durumunda diş eti ameliyatı gerekebilir .

Diş Eti Çekilmesi

Diş Eti Çekilmesi Ameliyatı

Şiddetli ve ilerlemiş diş eti çekilmelerinde tercih edilen tedavi prosedürü cerrahidir. Diş eti çekilmesi ameliyatı periodontist tarafından gerçekleştirilir ve basit bir uygulamadır. Bu işlem için diş eti grefti kullanılır. Diş eti grefti uygulamasının farklı yöntemleri olabilir. En yaygın olarak kullanılan yöntem damaktan doku alınmasıdır. Diş eti çekilmesinin oluşturduğu boşluklar damaktan alınan greftler ile doldurulur. Bunun yanı sıra greftler sterilize edilmiş insan donörlerinden veya doku bankasından temin edilebilir. Greftlerin yerleştirilmesinde birkaç farklı prosedür bulunur. En uygun yöntemi diş hekiminiz belirler. Cerrahi sonrası ağzın bir veya birkaç bölgesinde dikişler bulunabilir. Diş etleri yaralarının iyileşmesi ile normal diş eti görünümü sağlanabilir ve böylece diş kökleri korunmuş olur.

Diş Eti Çekilmesi Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Diş eti çekilmesinde bakteriyel yerleşmeyi önleyen bazı uygulamalar vardır. Diş eti ameliyatı öncesinde ve sonrasında beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ile diş ve diş eti problemleri riski azaltılabilir. Ameliyattan önce çok sıcak ve soğuk, asitli ve tahriş edici, sert ve baharatlı yiyecek ve içeceklerin tüketilmemesi diş köklerinin zarar görmesini engellemeye yardımcı olabilir. Ameliyattan önce bir süre boyunca yemek yemekten kaçınmak gerekir.

Diş eti ameliyatından sonra beslenmede yumuşak kıvamda gıdalar tercih edilir. Diş kökleri ve diş etlerinin hassasiyeti nedeniyle asitli, baharatlı, sert, sıcak ve soğuk besinlerin kısıtlanması gerekebilir. Bu sayede iyileşme döneminde oluşabilen ağrı, sızı ve iltihaplanmaların hafifletilmesi mümkün olabilir.

Sık Sorulan Sorular

Diş eti çekilmesi ilerleyebilen ve ciddi sonuçlara neden olabilen bir sorundur. Diş etlerinde çekilmenin teşhisi ve tedavisi hakkında en çok merak edilen “Diş eti çekilmesi nasıl düzelir?”, “Diş eti çekilmesi nasıl geçer?” gibi sorulara cevap arıyorsanız yazının devamını okuyabilirsiniz.

Diş Eti Çekilmesi Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur?

Diş eti bütünlüğünün korunmasında vitamin türleri etkili olabilir. A, C, D, K ve B grubu vitaminlerin eksik tüketilmesi diş eti problemlerine yol açabilir. Diş eti dokusunda koruyucu rol alan A vitaminine tükürük üretimi için ihtiyaç duyulur. Yara iyileşmesi, bağışıklık sistemi ve kolajen üretiminde aktif rolleri olan B grubu vitaminlerin yeterli miktarda alımı diş eti çekilmesini önlemeye yardımcı olabilir. Sağlıklı diş eti yapısının sürdürülmesi için C vitamini alınması da önemlidir. D vitamini alımı, kronik iltihaplanma, kemik kayıpları ve diş eti çekilmelerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Kemik gelişimi ve yoğunluğunun sağlanmasına katkıda bulunan diğer bir vitamin ise K vitaminidir. K vitamini eksikliğinde kemik kaybı ve diş eti çekilmeleri görülebilir.

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş eti çekilmesi, erken safhalarda fark edildiğinde daha büyük müdahalelere gerek kalmadan kontrol edilebilir. Diş eti çekilmesini yavaşlatmak veya durdurmak amacıyla uygulanabilecek yöntemler şunlar olabilir:

 • Yumuşak diş fırçası kullanmak,
 • Ağız hijyeninde aşırılıktan kaçınmak,
 • Diş fırçasının sık sık değiştirilmesi,
 • Düzenli diş ipi kullanımı.

Erken teşhis edilemeyen diş eti çekilmesi tedavisinde antibiyotik ilaçlar, ortodonti uygulamaları, diş taşı temizliği, kök düzeltme ve kaplama uygulamaları tercih edilebilir.

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Önlenir?

Genetik yatkınlıklar diş ve diş eti problemlerinin görülme sıklığını artırabilir. Diş etinin hassas ve ince dokuda olması gibi nedenlerden dolayı diş eti çekilmesi bazı durumlarda önlenemeyebilir. Fakat diş eti bakımının sağlanması ile çekilme riski azaltılabilir. Her gün dişlerin fırçalanması, diş ipi kullanılması, antibakteriyel gargara kullanılması, sigaranın kısıtlanması veya bırakılması diş eti çekilme olasılığını düşürmeye yardımcı olabilir.

Diş Eti Çekilmesi Ağrı Yapar Mı?

Diş eti çekilmesi, ağrı, sızı, kanama, hassasiyet, diş çürükleri gibi semptomları beraberinde getirebilir. Ağrının şiddeti ve süresi kişiden kişiye değişebilir. Bununla birlikte diş eti tedavisinden sonra da ağrı görülmesi de mümkündür. Uygun ağız bakımı ve beslenme düzeni ile ağrı ve sızılar hafifletilebilir.

Diş Eti Çekilmesine Ne İyi Gelir?

Diş eti çekilmesi semptomlarının hafifletilmesi amacıyla evde bazı uygulamalara başvurulabilir. Ağız ve boğaz için kullanılan gargaralar antibakteriyel etki gösterebilir. Tuzlu su gargarasının 30 saniye kadar ağızda çalkalanması yoluyla diş etlerinde biriken madde ve organizmaların ağızdan uzaklaştırılmasına destek olunabilir.

Diş Eti Çekilmesi Düzelir Mi?

Diş eti çekilmesi erken teşhis edildiğinde düzeltilebilen bir sağlık sorunudur. Çekilen diş etleri yeniden eski haline dönemez, ancak diş eti çekilmesi durdurulabilir. Ek olarak damaktan alınan doku ile diş eti boşlukları doldurulabilir.

Diş Eti Çekilmesi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tedavi edilmeyen diş eti çekilmeleri diş ve çene kemiğinde zayıflıklara ve kayıplara neden olabilir. Diş etlerinde oluşabilen iltihaplanma kan yoluyla diğer doku ve organlara yayılabilir. Diş ve diş eti sağlığınız için kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyiniz. Liv Hospital'da diş eti çekilmesine yönelik hizmetler verilmektedir.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde