liv sağlık köşesi

Göz Kapağı Düşüklüğü Nedir?

Oluşturma Tarihi: 07.07.2023 10:25 | Son Güncelleme: 21.07.2023 22:38

Göz Kapağı Düşüklüğü Belirtileri

Tıp literatüründe pitozis olarak geçen ve sık rastlanılan göz kapağı hastalıklarından biri olan göz kapağı düşüklüğü doğuştan veya ilerleyen yaşla beraber ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Göz kapağı düşüklüğü aşırı ilerlemiş vakalar dışında genelde görmeye engel olmaz ve tedavisi de olan estetik bir problem olarak adlandırılabilir. Genellikle tek gözde görülse de her iki gözde birden görüldüğü vakalar da mevcuttur. Göz kapağı düşüklüğü egzersizi gibi alternatif yöntemlerin dışında cerrahi operasyonla da iyileşebilir olması tedavi ve iyileşme süreçleri için avantajlıdır. Pitozis yani göz kapağı düşüklüğü, belirtileri, ameliyatı ve daha pek çok konu ile ilgili detaylı bilgi için içeriğin devamına göz atabilirsiniz.

Göz Kapağı Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

Pitozisin en önemli ve birincil belirtisi göz kapağında meydana gelen sarkmalardır. Özellikle tek gözde meydana gelmesi sonucu oluşan sarkma gözlemlenerek fark edilebilir. Çok ilerlememiş vakalarda fark edilmeyen bu asimetrinin dışında bir diğer belirti ise kişinin görüşünü güçlendirmek için gözlerini çok sık açıp kapaması olarak gözlemlenebilir. Aynı zamanda kişinin görüş alanını artırmak için kafasını yukarı kaldırarak istemsiz bir refleks geliştirmesi de göz kapağı düşüklüğünde belirtiler arasında yer alabilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur?

Göz kapağı düşüklüğü yaşamın her döneminde farklı sebeplere bağlı olarak gelişebilir. Bu nedenler aşağıda şu şekilde sıralanmıştır:
 • Bebek ve çocuklarda hayatın ilk dönemlerinde göz kapağını kaldıran kasın gelişmemesine veya hasarlı olmasına bağlı olarak pitozis görülebilir.
 • Hem çocukluk hem de yetişkinlik döneminde ise yaralanma ve travmalara bağlı olarak göz kapağı düşüklüğü meydana gelebilir.
 • İlerleyen yaşla beraber ciltte meydana gelen büyüme ve sarkmalar da göz kapağında düşüklük olmasına sebep olabilir.
 • Yaşlanmanın getirdiği bazı rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkileri nedeniyle de göz kapağı düşüklüğü oluşabilir.
Göz Kapağı Düşüklüğü

Göz Kapağı Düşüklüğü Nasıl Geçer?

Göz kapağı düşüklüğü iyileşebilir ve tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Yetişkinlikte ileri yaşta görülebileceği gibi çocukluk döneminde de görülebilir:
 
 • Çocuklarda Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavisi: Kapağı kaldıran levator kasta harabiyet veya zayıflık olması ile meydana gelen bu düşüklük de doktor kontrolü ve müdahalesi ile iyileştirilebilir. Tedavi sürecinde de hastanın yaşı, sağlık durumu, yaralanma ve lens kullanımı gibi olaylar sürecin şekillenmesinde önemlidir. Çocuklarda veya herhangi bir travmaya bağlı olarak yaşanan göz kapağı düşüklüğünde öncelikli olarak müdahale yapılmadan kendiliğinden güçlenip iyileşmesi beklenir. Bu durumda düzenli takip ve bilgilendirme süreci oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra hastada göz tembelliği oluşmaması ve görmenin bozulmaması için ihtiyaç halinde gözlük de kullanılabilir. Göz damlası da yine alternatifler arasındadır. Sağlam göze göz bandı takmak da yine pitozisli gözün görüşünü güçlendirmek için kullanılan yöntemler arasındadır.
 • Yetişkinlerde Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavisi: Göz kapağı düşüklüğünün yetişkinlerdeki tedavisinde genellikle cerrahi müdahale uygulanır. Göz kapağı düşüklüğü ameliyatında hastanın değerlendirilmesi ve hastalık öyküsünün alınmasının ardından göz çevresinin ölçüm ve şekil değerlendirilmesi yapılır. Hastanın doğal yüz ifadesi ve anatomik orantısı korunarak göz kapağındaki fazla ve düşük kısım çıkarılır. 

Doğuştan Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı 

Göz kapağı tedavisinde seçilecek cerrahi prosedürde doğuştan bu problemi yaşayan hastalarda da yetişkinler de benzer özellikler gösterebilir. Doğuştan göz kapağı düşüklüğü ameliyatında hastanın doğal yüz ifadesi ve anatomik orantısı korunarak göz kapağındaki fazla ve düşük kısım çıkarılır. Hassas ve özel dikişle iz kalmayacak şekilde göz kapağının kalan kısımları birleştirilir. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen bir operasyon olan göz kapağı düşüklüğü ameliyatında hasta aynı gün taburcu olabilir. Kontrol altında kalması gereken durumlarda hekim gerek görürse ekstra müşahede süresi uzayabilir. Operasyon sonrasında da rutin kontrol ve takiplere devam edilmelidir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı sonrası dinlenme süresi ortalama bir iki gün kadardır. Hastanın ağrı eşiğine göre ortalama bir hafta on gün kadar çok hafif bir ağrı veya sızı hissetmesi de oldukça normaldir. Ameliyattan sonraki iki veya üç gün boyunca buz uygulaması yapılmalıdır. Yara bölgesinin hijyenik tutulması enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için en dikkat edilmesi gereken noktalardandır. Bu nedenle yedi gün boyunca yaraya antibiyotikli pomad sürülmelidir. En az beş gün boyunca da yara yerine ve dikişlere su değmemesi önerilir. Genel olarak 5 ila 6 gün sonra dikişler alınır. Bu işlem de acı hissedilmeden uygulanır.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı İyileşme Süreci

Özellikle toparlanma süreci olan ilk haftada ağır yük kaldırmamak, ağır egzersiz yapmamamız gerekir. Göz çevresinde şişlik ve morluk olması olağan bir durumdur ve ortalama bir iki hafta içerisinde geçmesi beklenir. En az iki hafta boyunca denize ve havuza girmek tamamen yasaklanmalıdır. Doktor tarafından reçete edilen antibiyotik ve diğer ilaçlar da muntazam olarak alınmalıdır. On dört günlük süre boyunca dinlendikten sonra çok düşük şiddetlerde egzersizlere başlanabilir. Göz çevresine makyaj yapmak için en az on günün geçmesi beklenmelidir. Çalışma hayatına dönmeden önce de en az beş altı gün dinlenmek tavsiye edilir. Göz kapağının normal haline gelmesi yaklaşık olarak iki veya üç hafta sürer. Ancak hastanın sağlık durumuna, yaşına ve göz yapısına bağlı olarak bu sürecin iki aya kadar çıkması da normal olarak görülür.

Göz Kapağı

Göz Kapağı Düşüklüğüne Ne İyi Gelir?

Göz kapağı düşüklüğünden muzdarip olan bireyler ve yakınları bu rahatsızlığın kendiliğinden iyileşmesini de bekleyebilirler. Özellikle çocukluk döneminde doğru alışkanlıklarla göz kapağı düşüklüğü iyileştirilebilir veya göz kapağı düşüklüğünün ilerlemesi durdurulabilir. Bu alışkanlıklar şu şekilde sıralanabilir:
 • İlk olarak sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Doğru beslenmek yeterli vitamin, mineral ve antioksidan alımı göz sağlığı için oldukça önemlidir. Aynı zamanda cilt sağlığı ve gerginliğinin büyük destekçisi olan kolajen üretimi için de kaliteli beslenmek gerekir.
 • Göz kapağı düşüklüğü egzersizleri düzenli yapıldığı zaman levator kasın güçlenmesine destek olur.
 • Sağlam göz için göz bandı kullanmak yine göz kapağı düşüklüğü olan gözdeki kasları kuvvetlendirmek için idealdir.
 • Doktor önerisiyle göz kapağı düşüklüğünü engellemek ve görüşü kolaylaştırmak için gözlük kullanılabilir.
 • Göz sağlığını korumak için gerekli tüm kurallar göz kapağı düşüklüğünü önlemek için de ihmal edilmemelidir. Ekrana maruz kalma süresini azaltmak ve gözleri gün içinde dinlendirmek gerekir.
 • Ameliyat sonrası dönemlerde de tüm kurallara riayet etmek iyileşme sürecinin hızla ilerlemesi için altın kurallar arasındadır.
Göz Kapağı Düşüklüğü Nedir

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Fiyatları

Pitozis rahatsızlığının tedavisinde sıklıkla başvurulan bir yöntem olan cerrahi müdahalede hastalar tarafından en çok merak edilen konuların başında ameliyat ücretleri gelebilir. Göz kapağı düşüklüğü ameliyatında tek ve standart bir ücret yoktur. Hastanın göz yapısına, doktor seçimine ve ameliyat tekniğine göre göz kapağı düşüklüğü ameliyatı fiyatları değişebilir. Ücret belirlenmesi için doktor muayenesi ve kontrolü gerekir. Ameliyat ücretinden daha önemlisi göz doktorunun tecrübesi ve cerrahi becerileri olduğu için doktor seçimi ücret konusundan önde tutulmalıdır.

Siz de göz kapağı düşüklüğü ve buna bağlı rahatsızlıklar yaşıyorsanız erken teşhisin önemini atlamamalısınız. Göz kapağındaki hasar veya zayıflık ne kadar düşük seviyede olursa tedavi süreci de o kadar kolay ve konforlu olur. Böylece nekahat süresi azaldığı gibi hastanın yaşam kalitesi de kısa zaman aralığında artabilir. Göz kapağı düşüklüğü ve göz sağlığı ile ilgili tüm konularda bilgi ve randevu için doktorunuza başvurmayı unutmayın.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde