liv sağlık köşesi

Prostat Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Oluşturma Tarihi: 26.04.2023 15:39 | Son Güncelleme: 26.04.2023 15:59

Prostat Nedir?

Prostat erkeklerde bulunan bir organdır ve idrarı vücuttan dışarı taşıyan üretrayı çevreler. Prostatta meydana gelen prostat büyümesi veya kanser gibi hastalıklar idrar akışını engelleyerek idrar yapmayı zorlaştırabilir ve ağrıya neden olabilir. Prostat hastalıklarının tedavisi hastalığın tipine ve şiddetine bağlı olarak değişebilir. Benign prostat hiperplazisi (BPH) ya da prostat iltihaplanması gibi bazı durumlarda semptomları hafifletmek için ilaç tedavisi uygulanırken prostat kanseri gibi daha ciddi durumlarda rutin kanser tedavileri ve cerrahi müdahaleye varan yöntemler gerekebilir.

 

Prostat Nedir?

Prostat erkeklerde idrar yollarının alt ucuna yakın konumlanmış bir organdır. Bu organ aynı zamanda salgı yapan bir bez görevi görür ve idrar torbasının altında penis ve rektum arasında yer alır. Prostat üreme sisteminin bir parçasıdır ve idrar kesesi ile idrar kanalı arasında bir bağlantı görevi görür. Prostat salgılarıyla meni sıvısının oluşturulmasına katkı sağlar.
 

Prostat Hastalığı Kaça Ayrılır?

Erkekler prostatla ilgili hastalıklar için risk altında bulunur. Prostatta oluşan hastalıklar, bazen ilaçlarla tedavi edilebilen ve ciddi olmayan durumlar olabileceği gibi bazen de kanser gibi daha ciddi sorunlar olabilir. Prostatı etkileyen hastalıklarından bazıları ise şunlardır:
 • Prostatit
 • Prostat büyümesi (Benign prostat hiperplazisi)
 • Prostat kanseri
 

Prostat Tedavisi Nasıl Olur?

Prostat sorunları belirtilere ve şiddetine göre farklı yöntemler ile tedavi edilebilir. Prostat sorununa (prostatit, prostat büyümesi, prostat kanseri) göre tedavi seçenekleri değişebilir. Prostat hastalıkları farklı türde olabilir ve tedavileri de hastalığın türüne, ciddiyetine ve kişinin genel sağlık durumuna bağlı olarak değişebilir. Genel olarak prostat tedavi süreci şu adımlardan oluşur:
 • Tanı için gerekli muayene ve tetkiklerin yapılması
 • Tedavi seçeneklerinin belirlenmesi ve tedavi yönteminin seçilmesi
 • Tedavi uygulamalarına başlanması
 • Takip ve kontrollerin düzenli olarak uygulanması
 

Prostatit Nedir?

Prostatit prostatın iltihaplanmasıdır ve idrar yapma zorluğu, sık idrara çıkma, pelvik ağrı gibi belirtilere neden olabilir.
 

Prostatit Tedavisi Nedir?

Prostatit tedavisinde; antibiyotikler, antienflamatuar ilaçlar, sıcak su banyoları, pelvik taban egzersizleri, diğer alternatif yöntemler gibi farklı tedavi seçenekleri mevcuttur.
 

Prostat Büyümesi Nedir?

Prostat büyümesi tıpta BPH (benign prostat hiperplazisi) olarak da adlandırılan, prostat bezinin iyi huylu büyümesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu durum prostatın idrar yolunu sıkıştırması sonucu idrar yapmayı zorlaştırabilir. BPH, ileri yaştaki erkeklerde daha sık görülür ve ciddi bir sağlık sorununa yol açmasa da yaşam kalitesini etkileyebilir.
 

Prostat Büyümesi Tedavisi Nedir?

Prostat büyümesinin yaygın olarak uygulanan tedavi seçenekleri arasında ilaç tedavileri ve cerrahi müdahaleler yer alabilir. İlaç tedavisi semptomların şiddetini azaltmak ve prostat büyümesini durdurmak için kullanılabilir. Cerrahi müdahale ise daha ağır vakalarda ve ilacın yanıt vermediği durumlarda prostatın çıkarılması veya küçültülmesi amacıyla yapılabilir.
Prostatın büyümesi idrar yollarında tıkanıklığa neden olarak idrar yapmayı zorlaştırabilir. İlaç tedavisi prostatın küçülmesine yardımcı olan ilaçları içerir. Prostat büyümesi cerrahi müdahale veya lazer gibi farklı yöntemler ile tedavi edilebilir.

Prostat Kanseri
 

Prostat Kanseri Nedir?

Prostat kanseri prostat bezinde meydana gelen kanser hücrelerinin kontrolsüz şekilde büyümesi ve çoğalmasıdır. Prostat kanseri yavaş ilerleyen bir kanser türüdür ve bu nedenle kanserin erken evrelerinde herhangi bir belirti vermeyebilir. Ancak ilerleyen dönemlerde idrar yapmakta zorluk, kanlı idrar veya kanlı meni, genital bölgede sertlik veya ağrı hissi gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Prostat kanserinin en önemli risk faktörlerinden biri ise aile üyelerinden birinin prostat kanseri veya meme kanseri geçirmiş olmasıdır.
 

Prostat Kanseri Tedavisi Nedir?

Prostat kanseri tedavisi kişinin yaşına, genel sağlık durumuna, kanserin evresine ve yayılımına göre belirlenebilir. Prostat kanseri yavaş ilerleyen bir kanser türü olduğu için hastalığın başında herhangi bir tedaviye başlanmadan dikkatle takip edilir. Radyoterapi, kemoterapi, cerrahi müdahale, hormon tedavisi ve immünoterapi gibi farklı tedavi seçenekleri mevcuttur. Prostat kanseri tedavisi genel olarak şu yöntemlerle yapılır:
 • Takip
 • Cerrahi müdahale
 • Radyoterapi
 • Hormon tedavisi
 • Kemoterapi
 • İmmunoterapi
 

Prostat Kanserinde Radyoterapi Kullanımı Nedir?

Prostat kanseri tedavisinde radyoterapi, kanser hücrelerinin öldürülmesi veya büyümesinin durdurulması için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Radyoterapi yüksek enerjili radyasyon kullanarak kanser hücrelerini hedef alır ve öldürür.
 

Prostat Kanserinde Işın Tedavisi Nedir?

Işın tedavisi yukarıda söz edilen radyoterapi ile aynı anlama gelir ve prostat kanseri tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir. Işın tedavisinde kanser hücrelerini öldürmek veya büyümelerini kontrol altına almak için yüksek enerjili ışınlar kullanır. Işın tedavisi harici ışın tedavisi ve brakiterapi olmak üzere iki ana türde olabilir. Harici ışın tedavisi dışarıdan bir makineden yüksek enerjili ışınlar kullanılarak kanser hücrelerinin öldürülmesini hedefler. Brakiterapi ise radyoaktif maddelerin doğrudan prostat dokusuna yerleştirilmesi yoluyla kanser hücrelerinin öldürülmesini hedefler.

Prostat Büyümesi
 

Prostat Kanseri Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Prostat kanseri tedavisinde beslenme hastalığın yönetimi ve tedavi sürecinin başarısı için önemlidir. Prostat kanseri tedavisinde dikkat edilmesi gereken bazı beslenme önerileri şunlardır:
 • Taze meyve-sebze, tam tahıllar, az yağlı proteinlerden oluşan bir beslenme düzeni oluşturmak
 • Yağlı etler, tam yağlı süt ürünleri ve işlenmiş gıdalar gibi yüksek yağlı yiyeceklerden uzak durmak
 • Antioksidan bakımından zengin yiyecekleri tüketmeye özen göstermek
 • İdrar yolu semptomlarının azaltılması ve idrar akışının kolaylaştırılması için bol miktarda su, bitki çayı gibi sıvı içecekler tüketmek
 • Yeterli D vitamini alımına özen göstermek
 

Prostat Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Prostat tedavisi sürecinde hastaların dikkat etmesi gereken birkaç önemli nokta vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:
 • Tedavi planına uygun olarak ilaçların düzenli olarak kullanılması
 • Doktorunuzun önerdiği düzenli kontrolleri aksatmamak
 • Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek
 • Tedavi sırasında görülen yan etkiler hakkında neler yapabileceğiniz konusunda doktorunuzla konuşmak
 • Prostat kanseri gibi ciddi bir hastalıkla başa çıkmayı kolaylaştırmak için psikolojik destek almak
 • Prostat kanseri tedavisi sonrası hastalığın tekrarlama olasılığını izlemek için takipleri yaptırmak
 • Soğuk havaya maruz kalmamak

Prostat Hastalığı
 

Prostat Hastalığı Kimlerde Görülür?

Prostat hastalığı erkeklerde görülen bir sağlık sorunudur. Rahatsızlık her yetişkin erkekte görülebilse de yaşlandıkça daha yaygın hale gelir. Prostatit prostatta iltihap oluşması durumu olup genellikle 30-50 yaşları arasındaki erkeklerde görülür.
 

Prostat Hastalığı Neden Olur?

Prostat hastalığı, çoğunlukla cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ile idrar yolu enfeksiyonları nedeniyle meydana gelebilir. Ayrıca aile öyküsü olan veya yüksek yağlı beslenme şekli olan kişilerde daha yaygın olabilir.

Prostat Tedavisi
 

Prostat Belirtileri Nelerdir?

Prostat hastalıklarının belirtileri hastalığın türüne ve şiddetine göre değişebilir. Genel olarak prostat hastalıklarının ortak semptomları şunlardır:
 • Sık idrara çıkma
 • İdrar yaparken zorlanma
 • İdrarda kan
 • İdrarın zayıf akışı
 • İdrar yapamama
 • İdrar kaçırma
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Cinsel fonksiyon bozuklukları
 

Prostat Tedavisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Prostat tedavisinde sıkça sorulan sorular arasında şunlar yer alabilir:
 

Prostat Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Prostat rahatsızlıklarının teşhis ve tedavisi için genellikle üroloji uzmanlarına başvurulur.
 

Prostat Olan Erkek Cinsel İlişkiye Girebilir mi?

Bu soru prostat hastalığının çeşitlerine göre değişkenlik gösterebilir. Prostat hastaları için tedavi sırasında ve sonrasında cinsel işlevlerini korumalarına veya yeniden kazanmalarına yönelik en doğru bilgi üroloji uzmanları tarafından verilmelidir.
 

Prostat Nasıl Geçer?

Prostatit, prostat büyümesi, prostat kanseri gibi bazı prostat hastalıklarına göre hastalığın nasıl geçeceği ve tedavi edileceği değişkenlik gösterebilir. Prostat hastalıklarının nasıl iyileştirileceği, üroloji uzmanları tarafından kişiye özel tedavi yöntemleri ile planlanır.

Prostat sorunları erken teşhis edildiğinde daha kolay tedavi edilebilir. Siz de prostat taramalarınızı yaptırmayı ihmal etmeyin. Liv Hospital’da prostat tarama ve tedavileri yapılmaktadır.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde