liv sağlık köşesi

Sağlıklı Omurga İçin Yüzün

33 adet omur kemiğinin birleşmesi ile oluşan omurga, içinde omuriliği barındıran kemik yapıya verilen isimdir ve insan sağlığının en önemli bileşenidir. Gerek içerdiği önemli yapılar, gerek destek görevi yaptığı yapılar nedeniyle insan sağlığının en önemli göstergesi omurga sağlığıdır. Düzenli yapılan spor omurga sağlığı için çok faydalıdır. Ancak omurganın bası altında kaldığı sporlar örneğin ağırlık kaldırma gibi omurgaya uzun dönemde zarar verebilir. Yüzme sporunda ise vücut ağırlığı suyun kaldırma kuvveti ile azaltıldığı için omurga sağlığı açısından çok faydalıdır. Liv Hospital Omurga Cerrahı Prof. Dr. Çağatay Öztürk en sık karşılaşılan omurga hastalıkları ve alınması gereken önlemleri anlattı.

En sık rastlanılan omurga hastalıkları:

  • Dejeneratif omurga hastlalıkları: Bulunduğu bölgeye göre sıklıkla boyun ve bel bölgesi tutulur. Bel ve boyun bölgesinde sıklıkla görülebilen disk hastalıkları.
  • Omurga eğrilikleri: Bunların içinde skolyoz ve kifoz bulunur. Bu eğrilikler sonradan kazanılmış veya doğumsal kaynaklı eğrilikler de olabilir.
  • Omurga bölgesinin travmaları: Travma sonrası görülebilen omur kemiklerinin bir veya birden fazlasının kırığı, osteoporotik omurgada görülebilen kırıklar bu grup içinde yer alır. Osteoporotik kırıklar travma sonrası görülebildiği gibi travma olmadan da görülebilir.
  • Omurga tümörleri: Bu tümörlerin büyük bir kısmı metastaz yani başka bir bölgedeki tümörün omurgaya kan yolu ile yayılması sonucu oluşur. Daha nadir görülebilen kısım ise omurganın kendinden kaynaklı yani primer tümörleridir.
  • Omurga enfeksiyonu.
 

Sebep hastalığın tipine göre değişir

Omurga hastalıklarında sebep hastalığın tipine göre değişir. Örneğin omurga eğriliği olan skolyoz hastalarında suçlanan tek neden genetik faktörlerdir. Dejeneratif omurga hastalıklarında da genetik nedenler ön plandadır fakat kişinin beslenme alışkanlığı, spor alışkanlığı, sigara kullanımı dejenerasyonu etkileyen faktörlerdir. Osteoporotik omur kırıklarını ele alırsak genetik faktörlerden ziyade hastanın primer hastalığı osteoporozun etkiliği olduğu görülür. Disk hastalıklarında ise genetik faktörlerden ziyade kişinin yaşam tarzının getirdiği zorluklar, bilinçsiz spor yapımı özellikle ağır kaldırmak etkili olabilir.
 

Ağırlık kaldırma uzun dönemde zarar verebilir

Bilinçli yapılan spor hiçbir zaman zarar vermez. Fakat omurganın bası altında kaldığı sporlar örneğin ağırlık kaldırma gibi omurgaya uzun dönemde zarar verebilir. Omurların basıya maruz kalması nedeniyle disk dejenerasyonları ve fıtık (disk hernileri) görülme olasılığını artırır. Yüzme sporu gibi vücut ağırlığının suyun kaldırma kuvveti ile azaltıldığı sporlar omurga sağlığı açısından faydalıdır.
 

Fazla kilo omurgaya yük bindirir

Kilonun fazla olması demek omurganın üzerine fazla yük binmesi demektir. Normalden fazla yük aktarımı bir zaman sonra disk ve omur eklemlerinde dejenerasyon etkisi yaparak kişinin omurga hastalıklarına yakalanma riskini artırır. Düzenli ve uygun yapılan hareketin omurga sağlığı üzerine etkisi pozitif yöndedir. Kasların, omurların ve disklerin kan akımını artırarak omurganın dengeli ve sağlıklı olmasını sağlar.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde