liv sağlık köşesi

Excimer Lazer

Oluşturma Tarihi: 26.04.2023 10:25 | Son Güncelleme: 08.09.2023 11:33

Excimer Lazer

Excimer lazer, etkili bir tedavi sunduğu için göz bozukluklarında sık olarak tercih edilen tedavilerden biridir. Düşük riskleri, hızlı iyileşme süreci, yüksek başarı oranı ile güvenilir göz tedavileri arasında yer alır. İçeriğimizden excimer lazer tedavisi hakkında daha ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz.

 

Excimer Lazer Nedir?

Excimer lazer göz cerrahisinde kullanılan bir lazer türü olarak gözün kornea adı verilen dış yüzeyini şekillendirir. Göz bozukluklarından olan miyop, hipermetrop ve astigmat gibi durumlarda gözün odaklanma yeteneğini düzeltmek için uygulanır. Excimer lazer gözün kornea tabakasından ince bir dokusunu buharlaştırarak, korneanın şeklini değiştirir ve görüntünün doğru noktada odaklanmasını sağlar.
 

Excimer Lazer Kimlere Uygulanır?

Excimer lazer genellikle miyop, hipermetrop ve astigmat gibi göz bozuklukları olan veya yaşa bağlı makula dejenerasyonu yaşayan kişilere uygulanır. Özellikle göz bozukluğu olan ama gözlük veya kontakt lens takmak istemeyen, gözlüklerini kaybetmekten veya kirletmekten rahatsız olan, spor ve diğer fiziksel aktivitelerle uğraşan kişiler tarafından tercih edilir. Excimer lazer tedavisinin uygulanabilmesi için gerekli kriterler şöyle sıralanabilir:
  • 18 yaşın üzerinde olup, görme sorunu nedeniyle gözlük veya kontakt lens kullanmak,
  • Gözde keratokonus, göz tansiyonu vb. göz hastalıkları olması,
  • Göz numarası en az bir yıldır değişmemesi,
  • Diyabet gibi sistemik hastalıkları bulunmaması,
  • Hamilelik ya da emzirme dönemini içerisinde olmamak.
 

Excimer Lazer Tedavisi Olan Kişiler Katarakt Ameliyatı Olabilir mi?

Excimer lazer tedavisi olan kişiler katarakt ameliyatı olabilirler. Excimer lazer tedavisi gözün kornea tabakasına tedavi yapılan bir işlemdir. Katarakt ise gözün doğal lensindeki bulanıklığın giderilmesi için yapılır. Dolayısıyla birbirinden farklı göz sorunlarına yönelik tedavilerdir ve biri diğerini engellemez. Ancak Excimer lazer tedavisi gözün yapısal özelliklerini değiştirdiğinden katarakt ameliyatı için özel bir planlama gerekebilir.

Excimer Lazer Ameliyatı
 

Excimer Lazer Nasıl Yapılır?

Excimer lazer tedavisi öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenlerle birlikte bir dizi aşamaya sahiptir. Bu aşamalar sırasıyla şöyle açıklanabilir:
  • Göz damlaları kullanarak gözlerin uyuşturulması: İşlem sırasında her iki gözde lokal anestezi damlaları kullanılarak ağrı veya rahatsızlık hissi olmadan işlem yapılması sağlanır.
  • Flap oluşturma veya buharlaştırma: Göz doktoru, bir alet kullanarak korneanın üst tabakasının bir bölümünü kaldırır ve gözün altındaki dokulara erişim sağlar. Bu işleme flap oluşturma adı verilir. Bununla birlikte excimer lazerde flap oluşturmadan da korneanın üst tabakasının buharlaştırılması mümkündür.
  • Excimer lazer işlemi: Doktor excimer lazeri kullanarak korneanın üst tabakasının belirli bir bölgesine odaklanır ve lazer ışınları ile kornea dokusunu yeniden şekillendirir. Kornea hipermetropi, miyopi veya astigmatizma için uygun şekilde düzleştirilir veya kavisli hale getirilir.
  • Flap geri yerleştirme: Excimer lazer işlemi tamamlandıktan sonra korneada kapakçık şeklinde oluşturulan ve flap adı verilen tabaka tekrar yerine yerleştirilir ve kendiliğinden iyileşmeye bırakılır.
  • Göz damlası kullanımı: İşlemin ardından göz doktoru uygun göz damlalarını reçete eder ve iyileşme sürecini desteklemek için kullanılmasını önerir.
Excimer Lazer Sonrası
 

Excimer Lazer Tedavi Yöntemleri

Excimer lazer teknolojisinin kullanıldığı pek çok göz lazer tedavi yöntemi bulunur. Bunlardan başlıcaları; LASIK, Femtolasik, No Touch PRK ve PTK tedavileridir. Bu tedaviler aşağıda detaylı olarak ele alınmıştır.
 

Femtolasik Nedir?

Femtolasik tedavisi LASIK yöntemi ile benzerlik gösterir ama flap oluşturma aşamasında kullanılan lazer teknolojisi farklıdır. LASIK yönteminde flap oluşturmak için mikrokeratom adı verilen bir mekanik alet kullanırken Femtolasik prosedüründe ise flap oluşturmak için femtosecond lazer kullanılır.
 

No Touch PRK Nedir?

No-Touch PRK (photorefractive keratectomy) kişinin gözlük ve lens kullanmadan net görebilmesini sağlamak için yapılan bir göz ameliyatıdır. Bu prosedür Excimer Lazer teknolojisi kullanarak korneanın üst tabakasının kapakçık şeklinde çıkarılması ve ardından korneanın yeniden şekillendirmesi ile gerçekleştirilir. Normal PRK prosedürlerinde korneanın üst tabakası, alkali çözeltisi veya mekanik bir alet kullanılarak çıkarılırken, No-Touch PRK prosedüründe bir alkol solüsyonu kullanılarak korneanın üst tabakası kaldırılır. Bu yöntem kornea kalınlığının korumasına daha fazla olanak sağladığından ince korneaya sahip kişiler için önerilir.
 

PTK (Korneal Leke / Düzensizliklerin Tedavisi) Nedir?

PTK işleminde korneanın üst tabakasındaki hücreler Excimer Lazer ışınları tarafından buharlaştırılarak çıkarılır. Bu işlem korneanın yüzeyindeki düzensizlikleri gidermek için kullanılır ve korneal lekelerin tedavisinde de etkilidir. PTK prosedürü, özellikle korneada görülen Lattice distrofi (Korneanın kalıtsal bir hastalığı) ve Salzmann nodülü (Kornea yüzeyi düzensizliği) gibi durumlarda kullanılır.
 

LASIK Nedir?

LASIK (Lazer Destekli İn Situ Keratomileusis) görme sorunlarının tedavisinde kullanılan bir göz cerrahi işlemidir. Excimer lazer teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilen tedavilerden biri olan LASIK kornea yüzeyinde bir flap oluşturarak başlar. Sonrasında excimer lazer yardımıyla korneanın alt tabakaları mikrokeratom bıçağı olarak adlandırılan alet ile yeniden şekillendirerek görüş düzeltilir. İşlem tamamlandıktan sonra ise kaldırılan flap yerine yerleştirilir ve doğal bir şekilde iyileşmeye bırakılır.

Excimer Lazer Tedavisi
 

Excimer Lazer ile LASIK Tedavisi Arasındaki Fark Nedir?

Excimer Lazer LASIK dahil olmak üzere birçok farklı göz cerrahisi işleminde kullanılan bir teknolojidir. LASIK ise excimer lazer teknolojisi kullanılan işlemlerden sadece biridir. LASIK flap oluşturularak yapılır, excimer lazer tedavilerinde ise flap oluşturmadan da lazer ile korneanın üst tabakası buharlaştırılabilir.
 

Excimer Lazer Tedavisi Güvenli midir?

Excimer Lazer teknolojisi dünya çapında yıllardır kullanılır ve birçok klinik araştırma ve çalışmada güvenli ve etkili bir tedavi olduğu kanıtlanmıştır. Ancak her tıbbi operasyon gibi excimer lazer tedavisi de bazı risklere ve potansiyel yan etkilere sahiptir. Ama bu yan etkiler çoğunlukla birkaç gün içinde ortadan kalkar ve sağlıklı bir görüş elde edilir.

Excimer Lazer Kimlere Uygulanır?
 

Excimer Lazer Kaç Günde İyileşir?

Excimer Lazer işlemi sonrasında iyileşme süreci hastanın genel sağlık durumu, yaşı, işlem sonrası bakım, kornea kalınlığı, kırma kusurunun ciddiyeti gibi birçok faktöre bağlı olarak değişir. Operasyon sonrası iyileşme süreci hemen başlar ve birkaç saat sonra görme netliği artar. Ama korneanın flap bölgesinin tamamen iyileşmesi ise birkaç gün veya hafta sürebilir.
 

Excimer Lazer Kaç Yaşında Yapılır?

Excimer lazer tedavisi 18 yaşını doldurmuş ve göz kusuru sabit şekilde tespit edilebilen kişilere uygulanır. Daha küçük yaşlarda göz kusuru daha hızlı şekilde değiştiğinden küçük yaşlarda önerilen bir tedavi değildir.

Excimer Lazer Nedir?
 

Excimer Lazer Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lazer tedavisi sonrasında enfeksiyon riski oluşmaması için gözler ovuşturulmamalı ve hatta mümkünse gözlere dokunulmamalıdır. Doktorun verdiği göz damlaları aksatmadan kullanılarak iyileşme süreci hızlandırılabilir. Operasyon sonrası, bir süre ağır fiziksel aktivitelerden kaçınılması ve güneş gözlüğü takmak gibi güneşten koruyucu önlemler alınması önerilir.
 

Excimer Lazer Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Excimer lazer tedavisi pek çok göz kusuru için etkili çözüm sunsa da hastaların aklında işlemle alakalı sorular oluşabilir. Excimer lazerle ilgili merak edilen ve sıkça sorulan sorulardan bazıları şunlardır:
 

Excimer Lazer İz Bırakır mı?

Excimer Lazer, göz yüzeyini yeniden şekillendirmek için kullanılan hassas bir lazer teknolojisi olduğundan iz bırakmaz. İşlem sırasında dokularda az hasar oluştuğu için hızlı iyileşir ve iz kalmaz.
 

Excimer Lazer Kaç Kere Yapılır?

Excimer Lazer tedavisinde çoğu kişi için tek seferlik bir tedavi yeterli olur. Ama bazı durumlarda tedavi yeterince başarılı olmadığında veya çeşitli komplikasyonlar oluştuğunda tekrarlanabilir. Tedavi sonrası görüş problemleri devam ettiğinde doktorun tavsiyesiyle birkaç ay sonra tekrar lazer tedavisi yapılabilir.
 

Excimer Lazer Sonrası Bulanık Görme Ne Zaman Geçer?

Excimer lazer tedavisi sonrasında hastaların birkaç gün boyunca bulanık veya donuk bir görüşü olabilir. Bu normal bir yan etkidir ve genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden düzelir. Ancak her hastanın iyileşme süreci farklı olduğundan bazı kişiler için birkaç hafta boyunca sürebilir.

Hangi excimer lazer tedavisinin sizin göz kusurunuz için uygun olduğunu öğrenmek için doktorlardan bilgi alabilirsiniz. Excimer lazer tedavileri Liv Hospital bünyesinde yer alan lazer ile göz tedavilerinden biridir.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde