Göz Hastalıkları

Gözlerinizle ilgili hastalıkların tanısı, tedavisi ve yönetimiyle ilgilenen branşa göz hastalıkları denir.
Göz Hastalıkları

Son Güncelleme Tarihi 18.04.2024 15:41:44

Gözlerinizle ilgili hastalıkların tanısı, tedavisi ve yönetimiyle ilgilenen branşa göz hastalıkları denir. Bu dal oftamoloji olarak da bilinir. Bu alanda uzmanlaşan hekimler, göz rahatsızlıklarına dair muayene, görüntüleme testleri ve cerrahi müdahaleler gibi pek çok uygulamayı gerçekleştirebilir.

 

Göz Hastalıkları Hangi Hastalıklara Bakar?

Göz Hastalıkları bölümü, göz sağlığı ile ilgili birçok hastalığın tanısı, tedavisi ve yönetimi ile ilgilenir. İşte Göz Hastalıkları'nın odaklandığı bazı yaygın hastalıklar:

 1. Refraktif Hatalar:
  Miyopi (Uzak Gözlük): Yakını görmekte zorlanma.
  Hipermetropi (Yakın Gözlük): Uzağı görmekte zorlanma.
  Astigmatizma: Görüntülerin odaklanma problemi.

 2. Katarakt: Göz içindeki doğal merceğin opaklaşması.

 3. Glokom: Göz içindeki intraoküler basınçtaki artışa bağlı optik siniri etkileyen bir grup göz hastalığı.

 4. Makula Dejenerasyonu: Retinanın merkezi bölgesi olan makulanın hasar görmesi.

 5. Retina Sorunları:
  Retinal Yırtık ve Deltalar: (Retina tabakasının yırtılması ve ayrılması) ve Diabetik Retinopati (Diyabetin retina üzerindeki etkileri)

 6. Kornea Hastalıkları: Keratokonus (Korneanın konik şekil alması) ve Kornea Ülserleri (Kornea yüzeyinde ki enfeksiyonlar)

 7. Göz Enfeksiyonları: Konjonktivit (Göz İltihabı: Göz yüzeyinin iltihaplanması) ve Keratit: Kornea enfeksiyonları gibi rahatsızlıklar

 8. Göz Tümörleri: Kanserli veya benign tümörlerin göz içinde veya çevresinde oluşması.

 9. Konjenital Göz Anomalileri: Doğuştan gelen göz problemleri.

 10. Uveit: Gözün iç tabakalarının iltihaplanması.

 11. Strabizm (Şaşılık): Gözlerin eş zamanlı olarak aynı yöne bakamaması durumu.

 12. Şeker Hastalığına Bağlı Göz Komplikasyonları: Diyabetik Retinopati: Diyabetin retina üzerindeki etkileri.

 13. Göz Kas Hastalıkları: Göz kaslarının koordinasyonunu etkileyen durumlar.

Hangi durumlarda kesinlikle göz doktoruna gitmek gerekir?

 • Görme yetisinde azalma (kısa süreli olsa bile)
 • Göz önünde uçuşan cisimler (siyah noktalar, benekler, lekeler)
 • Gözde ışık çakmaları
 • Sisli görme
 • Işıkların çevresinde renkli halkalar görme
 • Gözde ve göz çevresinde ağrı hissi
 • Göz çevresindeki deride ve gözde kızarıklık
 • Gözde şişme ve sulanma
 • Gözlerin birisinin veya ikisinin öne doğru çıkması, fırlaması
 • Göz kayması, şaşılık
 • Çift görme
 • Şeker hastalığı
 • Yüksek tansiyon, damar sertliği hastalığı
 • Böbrek hastalığı
 • Ailede herhangi bir göz hastalığının olması

 

Liv Hospital Göz Hastalıkları

Hastanemiz her alanda olduğu gibi göz hastalıkları konusunda da son teknoloji donanımı ve uzman personeliyle etkili ve yüksek kaliteli hizmet sunmaktadır.  Kliniğimizde, dünya standartlarında teknik donanım ve uzman ekiple katarakt ameliyatlarından refraktif cerrahiye, keratokonus hastalığından göz çevresi estetiğine kadar birçok alanda multidisipliner hizmet veriliyor. OptiLASIK gibi öncü teknolojilerle hastalarımız için konforlu ve yetkin tedaviler uygulayarak hasta memnuniyetini garanti altına alıyoruz.  İşte göz hastalıkları bölümünden randevunuzu Liv Hospital'den almanız için bazı sebepler.

Türkiye’de Bir İlk: OptiLASIK

Türkiye’de ilk defa Liv Hospital Göz Hastalıkları Kliniği’nde uygulanan OptiLASIK sistemi sayesinde gözlük ve kontakt lens sorun olmaktan çıkıyor. WaveLight EX500 Excimer Lazer ve Wavelight FS200 Femtosecond Lazer adı verilen iki cihazın birleşiminden oluşan sistem göz kusurlarına son derece hızlı güvenli ve kesinlikle acısız çözüm getiriyor. 6 saniyede flap oluşturabilen cihazla tüm işlemler bıçak kullanılmadan yapılıyor. Tedavi kişinin ihtiyacına göre belirlendiği için hiç kimseye standart bir yöntem kullanılmıyor. Excimer lazer cihazının özelliği gereği klinikte V-Front Optimize Yöntemi kullanılıyor. Bu teknik ile ameliyat sonrası görme netliği sağlanırken gözün orijinal yapısı ve anatomisi bozulmuyor; doğal yapısı yüzde 100 korunuyor.

Excimer Lazerle Yüksek Hasta Konforu

Yaygın göz hastalıklarından olan miyop, hipermetrop ve astigmatın tedavisinde tüm dünyada uygulanan en yaygın yöntem excimer lazer, Kliniğimizde başarıyla uygulanıyor. Klinikte, lazer olmak için başvuran hastaların ameliyata uygunluk derecesini tespit etmek için detaylı göz muayenesi ve tetkikleri yapılıyor. Göz Sağlığı Kliniği’nde miyop, hipermetrop ve astigmat sorunlarında lazerle tüm yüzey kaldırma operasyonları gerçekleştiriliyor. Kliniğimiz gözü lazere uygun olmayan hastalara ise farklı yüzey lazer ve göz içi lens seçenekleri sunuyor. Kliniğimizde minimal invaziv cerrahi tekniği ile dikişsiz vitrektomi ameliyatları gerçekleştiriliyor. Bu teknik, daha hızlı ve iz bırakmayan yara iyileşmesi, yüksek hasta konforu ve hızlı cerrahi sağlıyor.

Kornea Naklinde Son Teknolojik Yöntemler

Kornea ya da saydam tabaka, gözün renkli tabakasının önünde yer alır ve gözün en önemli merceğidir. Kornea hastalıklarında oluşan görme kaybı kalıcı olabilir. Bu nedenle kornea hastalıklarının teşhis ve tedavisi göz sağlığı açısından önemlidir. Liv Hospital Göz Hastalıkları Kliniği’nde kornea hastalıklarının tedavisi, ilaç veya lazer ya da kornea nakli ile tecrübeli uzman hekimlerce başarıyla uygulanıyor. Kornea nakli ameliyatları, uzman göz hekimleri tarafından, son teknolojiye sahip cihazlarla yapılıyor.

Retina Hasarlarında Üstün Başarı

Liv Hospital Göz Hastalıkları Kliniği’nde birçok cerrahi ve medikal retina hastasına özellikli cihazlarla hizmet veriliyor. Kliniğimizde retina yırtığı ve dekolmanı, göz travmaları, makula hastalıkları, damar hastalıklarının cerrahi tedavileri uzman hekimler tarafından başarıyla gerçekleştirilir. Retinanın etkilendiği birçok önemli hastalığın teşhis ve tedavisindeki başarıları nedeniyle, klinik yurtiçi ve yurtdışı birçok retina hastası tarafından tercih ediliyor. Kliniğimizde retina hastalıklarında cerrahi müdahale gerektirmeyen lazer ve iğne ile tedavisi mümkün olan sarı nokta hastalığı olarak da bilinen yaşa bağlı makula dejenerasyonu, diyabetik retinopati, retina damar tıkanıklığı ve prematüre retinopatisi hastalıkları da başarıyla tedavi ediliyor.

İğnesiz, Narkozsuz, Ağrısız Katarakt Cerrahisi

Göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşması sonucu oluşan katarakt rahatsızlığının tek tedavisi ameliyattır. Katarakt ameliyatı sırasında başka bir göz hastalığı tespit edilirse (Uzak-Yakın-Astigmat) aynı ameliyatla bu rahatsızlıkların tedavisi de gerçekleştirilir.

Keratokonusta Modern Tedavi Yöntemleri

Kliniğimizde; korneanın miyop ve astigmat ile birlikte incelmesi ve sivrileşmesiyle oluşan bir hastalık olan keratokonusun erken tanısıyla ilerlemesini önleyici tedaviler ve görme seviyesini netleştirmeye yönelik ameliyatlar uygulanır. Keratokonusla gelişen diğer sorunlara da göz iç mercek ve kontak lenslerle müdahale edilir.

Erken Teşhisle Koruyucu Tedavi

Erken teşhis sayesinde koruyucu ve önleyici tedaviler ile ileride daha büyük sorunların olması önlenebilir. Hasta muayenelerinde teşhis için radyografilerden yararlanılır. Ağız, diş ve çene bölgesinden alınan radyografilerle patoloji veya anomalilerin saptanması ve değerlendirilmesi amaçlanır. Bu bilgilerin ışığında bireye özgü tedavi planı hazırlanır ve hastalar ilgili uzman hekimlere yönlendirilir.

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir
Left Arrow
Right Arrow