liv sağlık köşesi

Kolesterol Nedir ve Nasıl Düşürülür?

Oluşturma Tarihi: 05.04.2024 09:08

Kolesterol Nedir

Kolesterol nedir? sorusu için basit tanımla başlayabiliriz. Kolesterol bir lipit türürüdür. Karaciğer tarafından üretilir. Vücudunuzun vitamin ve hormon üretimini sağlamak, hücre oluşturmak gibi faaliyetlerde kullandığı mumsu yapıda bulunan bir maddedir. Her insanın günlük belli bir miktarda kolesterol alması gereklidir, bu hücre duvarı açısından oldukça önemlidir. Yani aslında kolesterol kötü bir şey değildir ancak her şeyde olduğu gibi kolesterolun da fazlası zararlıdır.

Kolesterol Nedir?

Kolesterol yağ türü olduğu için suda çözünmez bu yüzden de kanda tek başına dolaşmaz. Karaciğerde üretilen ve lipoprotein adı verilen maddeler kolesterolün kanda taşınarak dokulara dağıtılmasını sağlar.

Kolesterolü taşıyan lipoprotein adını alan bu maddeler iki gruba ayrılır. Ayrılan bu iki grubun da farklı bir görevi vardır. Birisi düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) ve diğeri yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) olarak adlandırılır. HDL vücutta bulunan kolesterolün dokular ve karaciğer arasında taşınmasını sağlar, LDL ise kolesterolün kanda taşınmasını sağlar. 

Kolesterol Plakları Nelerdir?

Kanda ölçülen kolesterol miktarı her iki lipoproteine bağlanan kolesterolün ölçülmesiyle sonuç verir. Kolesterol miktarı vücutta fazla olduğu zaman damarlarda sertleşmeye yol açtığı bilinir. Damarlardaki sertleşme sonucu oluşan yapılara kolesterol plakları adı verilir. Bu yapıların kalp ve damar hastalıklarının neredeyse birinci sırada yer alabilen, önemli sebeplerinden birini oluşturduğu söylenebilir.

Hangi Besinlerde Kolesterol Bulunur?

Kolesterolün vücutta bulunmasını sağlayan iki kaynak vardır. Biri karaciğer diğeri ise hayvansal gıdalardır. Dışarıdan vücudumuza besin olarak aldığımız kırmızı et ve beyaz et olarak adlandırılabilen et türleri ve bunlardan oluşan et ürünleri, ayrıca hayvansal gıdalara eklenebilecek olan süt ve süt ürünleri bunlara örnek verilebilir. Ayrıca kolesterolün yükselmesini sağlayan bir diğer örnek ise doymuş yağların bulunduğu gıdaların tüketimidir. Doymuş yağlarla fazla miktarda beslendiğiniz zaman kötü kolesterol yani LDL kolesterol artabilir. Bu durum istenmeyen bir durum olduğu için doymuş yağ içeren gıdalar tüketiminden kaçmak gerekir.

Kolesterol Değerleri Kaç Olmalı?

Yüksek kolesterol teşhisi koyabilmek için yalnızca kolesterol değerleri üzerinden yorum yapmak pek doğru sayılmaz. Çünkü kandaki kolesterol değerleri tek başlarına bir anlam ifade etmez. Kolesterol değerlerine ek olarak kalp hastalıklarına neden olabilecek etkenler de göz önünde bulundurulmalı ve değerlendirmeler bu şekilde yapılmalıdır. Standart olarak kabul edilen kolesterol değerlerine bakılacak olursa, kalp hastalığı riski taşımayan bir bireyde;

 • 200 mg/dl altında bir değer ideal kabul edilir.
 • 200-239 mg/dl arasında yer alıyor ise, sınırda bir değer kabul edilir.
 • 240 mg/dl üzerinde ise yüksek kolesterol olarak değerlendirilir.

Kan testinde görülebilecek olan sonuçlarda LDL kolesterol seviyesi 130 mg/dl altında ise normal, 130 - 160 mg/dl arasında olursa riskli, 160 mg/dl üzerinde bulunursa yüksek bir değer olarak kabul görülür. Aynı kan testine bakıldığı zaman HDL kolesterol düzeyi kadınlarda 40 mg/dl üzerinde, erkeklerde ise 50 mg/dl üzerinde ise sağlıklı bir ortalama elde edilmiş olunur.

Bunların dışında bir de araştırma verilerine göre hiperkolesterolemi hastalarına bakıldığı zaman toplam kolesterol seviyesi 300 mg/dl üzerinde, LDL kolesterol seviyeleri ise 200 mg/dl üzerinde bir değer olur.

Kolesterol Neden Düşer

Yüksek Kolesterol Nedenleri

Kolesterolün yüksek olmasına sebep olan bazı durumlar vardır. Bu durumlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Obezite
 • Sağlıksız ve dengesiz beslenme
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Sigara kullanımı
 • Yaş faktörü
 • Genetik faktörler
 • Kalıtsal nedenler
 • Kontrol edilebilir hareketsizlik
 • Şeker hastalığı

Yüksek Kolesterol Belirtileri

Yüksek kolesterol belirtileri nelerdir? Kolesterolün yüksekliğinin anlamanın en iyi yolu kesin tanı yani kan tahlilidir. Sağlık kuruluşlarında verdiğiniz kan sonuçlarıyla kesin bir sonuç alabilirsiniz. Ancak yüksek kolesterolün neden olduğu plaklar yani damarın sertleşmesi durumu söz konusu olduğunda vücutta bazı hasarlara yol açar. Bu hasarların da belirtileri gözlemlenebilir;

 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Ayak ve bacaklarda ağrı ve uyuşma
 • Göğüs ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Solgun cilt görünümü
 • Cilt lekelenmeleri
 • Yüzde ve gözde  oluşan sarı yağ bezeleri
 • Deri altında biriken yağlar
 • Vücudun bazı bölgelerinde morarmaların oluşması
 • Yaraların iyileşme sürelerinin uzaması
 • Genetik faktörler
 • Nefes darlığı
 • Baş dönmesi yüksek kolesterolün belirtileri arasında sayılabilir.
Kolesterol Ne Düşürür

Kolesterol Nasıl Düşer?

Kolesterol nasıl düşer? En etkili kolesterol düşürücü nedir? Kolesterolün yüksek olması damar tıkanıklığına neden olarak kalp hastalıkları ve felç riskini oluşturur. Ancak kolesterolün yüksekliği yalnızca ilaçlarla değil yaşam tarzını değiştirerek de düşürülebilir. Kolesterolü normal seviyede tutabilmek için asıl hedefiniz kötü olan  LDL kolesterolü düşürüp, iyi olan  HDL kolesterolü yükseltmek olmalıdır. Yaşam tarzınızı değiştirip çok basit tedbirler alarak kolesterolün düşürülmesini sağlamak mümkün olabilir. Tabii sadece yaşam tarzını değiştirerek kolesterolün düşürülmesi kesin bir kural değildir.

Kolesterol Nasıl Düşürülür

Kolesterolu Ne Düşürür?

Eğer yüksek kolesterol için genetik faktörler riski varsa ilaç kullanmak gerekli görülebilir. Fakat alınacak tedbirler yardımıyla ilaçların dozunu azaltmak mümkün olabilir.

 • İçerisinde doymuş yağ bulunan besinlerin tüketiminden uzak durmak: Doymuş (trans) yağları içerisinde fazla miktarda bulunduran gıdalar LDL kolesterolün olması gereken değerin üstüne çıkmasına sebep olduğu gözlemlenebilir. Bu nedenle doymuş yağ içeren gıdalarla, hayvansal ürünlerden uzak durmak gerekir. Kırmızı et kolesterol yükselten gıdaların başında gelir, süt ve süt ürünler, kremalı yiyecekler, fast food, kızartmalar, margarinler ve karbonhidrattan zengin gıdalar kolesterolün artmasına neden olduğu için bu besinlerin tüketimini düşürerek dengeli beslenmek fayda sağlar.
 • Diyet programınızda lifli gıdalara daha çok yer vermek: Yağ oranı düşük olan ve lif oranı yüksek olan besinlerin tercih edilmesi gerekir. Örnek vermek gerekirse yulaf, brokoli, havuç ve fasulye, bezelye, nohut gibi lif oranı yüksek besinler vücudunuzun kolesterolü emmesine engel olarak  kolesterolün seviyesinin düşürülmesine yardımcı olduğu bilinir. Ayrıca lifli gıdalar, tokluk hissi verdiği için abur cubur gibi sağlıksız besinler tüketmeyi de engeller. Lifli gıdalar bir anda fazla miktarda tüketilmemelidir. Karında şişkinlik ve kramplara neden olabileceği için, tüketim miktarı yavaş yavaş arttırılmalıdır.
 • Balık yemek: Haftada en az 2 (iki) defa balık tüketimi kolesterol düzeyinde etkili rol oynar. Balıkta bulunan omega 3 kalp sağlığına yararlı olduğu gibi en etkili kolesterol düşürücü olarak da bilinir. Somon, uskumru, sardalya ve alabalık kolesterol için faydalı balıklardır.
 • Zeytinyağına yemeklerde daha çok yer vermek: Tereyağı ve margarin gibi doymuş (trans) yağ içeren besinlerin kullanımı yerine sofralarınızda tamamen bitkisel olan sızma zeytinyağını tüketmeniz LDL kolesterolü azaltabileceği gözlemlenmiştir. Ayrıca zeytinyağı hastalıklara faydalı olan antioksidanları çok fazla içermektedir.
 • Kabuklu kuruyemiş tüketmek: Lifli gıdalarda olduğu gibi bu besinler de kolesterolün vücutta emilmesini önleyen maddeler içerir. Kalorileri yüksek olduğu için bu besin türünü de tüketirken aşırıya kaçmamak gerekir.
 • Fazla kiloyu vermek: Fazla kilosu olan bireylerin sadece 10 (on) kilogram vermeleri bile LDL kolesterolü % 8 oranında azaltabilir.
 • Egzersiz Yapmak: Haftada iki defa yarım saatlik düzenli egzersiz ve yürüyüş yapmak HDL kolesterolü yükseltirken LDL kolesterolü de azaltır.
 • Stresten uzak durmak: Stres kolesterolü yükselten bir etken olduğu için stresten uzak, sakin bir yaşam sürdürmek sağlık için daha faydalıdır.
 • Baharat tüketmek: Sarımsak, zencefil,karabiber, tarçın, kişniş gibi baharatlar yemeğe tat katarken, kolesterolün de düşmesine olanak sağlar.
 • Çikolata tüketmek: Bitter çikolata ürünlerinin içerdiği antioksidanlar sayesinde damarlarda plak oluşturan kötü (LDL) kolesterolün düşürülmesi ve dengelenmesine yardımcı olduğu bilinir.
 • Sigarayı Bırakmak: Yapılan araştırmalar sonucu sigarayı bırakmanın bir çok şeye faydası olduğu gibi kolesterolde de faydası olduğu gözlemlenmiştir. Sigarayı bırakan bireylerde zamanla HDL kolesterolün yükseldiği görülmüştür.
 • Alkolü azaltmak: Fazla alkol tüketiminin sağlığa bir çok zararı olduğu bilinir. Kalp hastalıkları, felç ve yüksek tansiyona neden olur. Aynı zamanda alkolle birlikte tüketilen birçok besin kolesterolü de yükseltebilir.

Sağlığınız için kontrollerinizi yaptırmayı unutmayın, sağlığınızı göz ardı etmeyin. Yüksek kolesterol damar tıkanıklığından, kalp krizine kadar gidebilen tehlikeli bir durumdur.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde