Jinekolojik Onkoloji

Liv Hospital Jinekolojik Onkoloji Kliniği’nde tedavi kanser türüne göre değişmekle beraber cerrahi, öncelikli olarak tercih edilen tedavi yöntemlerinin başında geliyor.
Jinekolojik Onkoloji

Son Güncelleme Tarihi 18.03.2024 10:07:19

Jinekolojik onkoloji, kadın üreme sistemiyle ilgili kanserler üzerine uzmanlaşan bir tıp dalısır. Bu kanserlerin tanısı, tedavisi ve takibiyle ilgilenir. Rahim, yumurtalıklar, vulva, rahim ağzı, vajina gibi vücut parçalarında oluşacak tümörler jinekolojik onkologların sorumluluğundadır. Bu tür kanserlerde erken tanı, cerrahi müdahale, kempterapi ve radyoterapi gibi pek çok eylemi yönetebilirler. Bu sırada disiplinlerarası bir yaklaşım sergileyerek onkologlar, radyasyon uzmanları, patologlar ve pek çok farklı uzmanla çalışabilirler.

Jinekolojik Onkoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Jinekolojik Onkologların uzmanlık alanına giren başlıca hastalıkları şu şekilde sıralayailiriz:

  • Rahim Kanseri (Endometrial Kanser): Rahim iç tabakasından (endometrium) kaynaklanan kanser türüdür.

  • Yumurtalık Kanseri (Over Kanseri): Yumurtalıklar veya yumurtalık tüplerinden kaynaklanan kanserleri içerir.

  • Rahim Ağzı Kanseri (Serviks Kanseri): Rahim ağzının hücrelerinden kaynaklanan kanser türüdür.

  • Vajina Kanseri: Vajina duvarlarından kaynaklanan kanseri içerir.

  • Vulva Kanseri: Vulva bölgesindeki dış dudaklar, klitoris ve çevresindeki dokulardan kaynaklanan kanser türüdür.

Liv Hospital Jinekolojik Onkoloji

Her yıl 70 bin kadına kanser tanısı konuluyor. Liv Hospital Jinekolojik Onkoloji Kliniği’nde tedavi kanser türüne göre değişmekle beraber cerrahi, öncelikli olarak tercih edilen tedavi yöntemlerinin başında geliyor. Erken tanıda cerrahi müdahale tek başına yeterli bir tedavi olabiliyor. Robotik cerrahi ise hem hasta hem de doktor için pek çok avantaj sağlıyor. Robotik cerrahi ve laparoskopik cerrahi ek eğitim gerektiren bir uzmanlık alanı. Liv Hospital'da jinekolojik onkoloji ve robotik cerrahi konusunda uzman ve tecrübeli bir hekim hizmet veriyor.

Jinekolojik Kanserlerde Brakiterapi

Jinekolojik kanserlerde brakiterapi jinekolojik kanserlerin tedavisinde etkin olarak kullanılıyor. Jinekolojik kanserlerde brakiterapi, özellikle serviks (rahim ağzı) kanseri, endometriyum (rahim) kanseri ve vajina kanseri tedavilerinde kullanılıyor. Radyoaktif kaynak rahim içerisine veya vajina içerisine yerleştirilmekte ve tümörlü doku ışınlanıyor. Brakiterapi genellikle günübirlik tedavi şeklinde sedasyon veya genel anestezi altında uygulanıyor. 

Tümör Konseyinde Değerlendiriliyor

Liv Hospital’da hastalar öncelikle cerrahi, medikal onkoloji, radyasyon onkolojisi, nükleer tıp, yoğun bakım gibi pek çok uzmanlık dalından oluşan Tümör Konseyi’ne girerek tedavi süreci belirleniyor. Liv Hospital Kanser Merkezi hastalar için 360 derece bir hizmet veriyor. 

 

KLİNİĞİMİZDE TEDAVİ EDİLEN HASTALIKLAR 

  • Rahim Ağzı Kanseri

Ülkemizde de en sık görülen ilk 10 kanser arasındadır. Yılda bin 300 – bin 500 arası yeni vaka teşhis edildiği düşünülmektedir. Ancak olguların yüzde 60’ı tedaviye cevap vermeyerek ileri evrede tanı alır. Mevcut sosyokültürel değişiklikler ile beraber rahim ağzı kanseri yükünün her geçen gün artacağı ve ülkemiz için gelecek yıllarda çok daha büyük bir tehdit oluşturacağı düşünülüyor. Rahim ağzı kanserinde, pap smear ile tarama sonucu binlerce kadının rahim ağzı kanseri erken evrelerde, henüz kanserleşme gerçekleşmeden saptanıyor ve kadınların kansere bağlı olarak hayatlarını kaybetmeleri önleniyor.

  • Yumurtalık (Over) Kanseri

Yumurtalık kanseri de kadınlarda en sık görülen ilk 10 kanser arasında yer alıyor. Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de olguların en az dörtte üçü ileri evrelerde teşhis ediliyor ve ne yazık ki bu evrelerde de bu kanserler en az yüzde 80 ölümcül seyrediyor. Yumurtalık kanserli hastaların ilk cerrahisinde gözle görülür tümör bırakılmaması “altın standart”tır. Liv Hospital Jinekolojik Onkoloji Kliniği’nde gözle görülür tümör kalmayacak şekilde başarılı ameliyat yapılma oranı yüzde 93’tür. Bu oran Avrupa’nın bazı merkezlerinde yüzde 60, Kanada’da yüzde 11’dir. Yumurtalık kanserinin olası erken teşhisi için ne yazık ki yurt genelinde kanser tümör belirteçleri de yaygın bir şekilde ve bilinçsizce kullanılmaktadır. Yumurtalık kanserinin taramasında henüz bilinen etkin bir yöntem yoktur.

  • Endometrium (Rahim İçi Zarı) Kanseri

Kadın üreme yolu kanserleri arasında önemli bir diğer kanser de endometrium kanseridir. Batılı ülkelerde kadınlarda en sık görülen kadın üreme yolu kanseri endometriyal kanserler olup, ülkemizde de en sık görülen ilk 10 kanser arasındadır. Genellikle de eşlik eden meme, yumurtalık ya da kolon kanserleri de olabilir. Tarama programı olmasa da kanama şikayetinin olması nedeniyle vakaların çoğu erken evrede teşhis edilir. Bu nedenle menopoz sonrası vajinal kanamalarda endometrium kanseri hatırda tutulmalı, tetkik edilmelidir.

  • Diğer Kadın Üreme Sistemi Kanserleri

Kadın dış üreme sistemi (vulva ve vajen) kanserleri ile özel kadın üreme sistemi kanser türleri Liv Hospital Jinekolojik Onkoloji Kliniği’nde uluslararası standartlara göre tedavi edilir.