Home Icon
Arrow
Arrow
Diyabet ve Ramazan

Diyabet ve Ramazan

Doctor Image
Liv Hospital Vadistanbul
Dyt. Safiye Keskin
Beslenme ve Diyetetik
Calender Icon
12 Nisan 2023
İçindekiler

Ramazan ayı süresince uzun süreli açlık ve susuzluk dönemi bazı sağlık sorunlarına yol açabilir.  Özellikle sahur ve iftar arası sürenin uzaması ile birlikte yeme içme düzeni ve uyku düzeninde değişiklikler olmaktadır. Diyabetik bireylerde bu durum daha ağır sağlık problemlerine yol açabilir.

Ramazan ayında diyabetik bireylerin karşılaşabileceği sorunlar kan şeker düşüklüğü, iftar sonrası ani kan şeker yüksekliği, uzun süreli susuz kalmasına bağlı tansiyon düşüklüğü, susuzluğa bağlı böbrek hasarı riskidir. Ayrıca uzun süreli dehidratasyon damar içi pıhtılaşmaya yatkınlık oluşturup kalp damar hastalıkları ve nörolojik hastalıklar riskini artırabilir.

Ramazan ayında oruç tutması sakıncalı olan hastalar; sık sık kan şeker düşüklüğü yaşayanlar, çoklu insülin tedavisi alanlar, diyabet regülasyonu bozuk olanlar, gebeler, diyabete bağlı organ hasarı olan hastalardır (kalp-damar, göz ,böbrek hastalığı, sinir hasarı).  

Diyabetik hastanın oruç tutup tutamayacağı hastanın sağlık durumuna, kullandığı ilaç tedavisine, kan şeker regülasyon durumuna ,ek hastalıkları olup olmamasına ,sosyal yaşamı göz önünde bulundurularak  her birey için ayrı olarak değerlendirilmelidir. Bu nedenle oruç tutmak isteyen diyabetli hastalar ramazandan en az   1-2 ay önce hekimine başvurmalı ve bu açıdan değerlendirilmelidir. Hastanın kullanacağı ilaçlar gözden geçirilmeli, diyet eğitimi verilmeli ve ramazan ayında dikkat etmesi gerektiği konular konusunda bilgilendirilmelidir. 

Hastalarda  yakın kan şeker takibi yapmaları önerilir. Özellikle ilk günler kan şeker takibi daha önemlidir. Şeker hastaları gün içinde birkaç defa  ve iftardan iki saat sonra mutlaka kan şekeri ölçümü yapmalıdır. Hastalara  hipoglisemi belirtileri konusunda eğitim verilmelidir. Ellerde titreme, soğuk terleme, çarpıntı, acıkma, baş dönmesi, baş ağrısı şikayetleri olması durumunda mutlaka kan şekeri ölçümü yapmaları gerektiği konusunda uyarılmalıdır. Kan şekerinin 70 mg/dl’nin altında ya da 300 mg/dl’nin üstünde saptanması durumunda oruç hemen sonlandırılmalıdır. Diyabetli hastaların hipoglisemi riskine karşı mutlaka yanlarında meyve suyu ve şeker gibi bir gıda bulundurması gerekmektedir.

Uzun süreli açlığa bağlı iftar sonrası ani şeker yükselmesinin önüne geçmek için iftarda dengeli besinler tüketilmeli, sıvı tüketimini artırmalı, sahur öğünü mutlaka yapılmalı, doktorunun önerdiği ve devam etmesi gereken  ilaçları düzenli kullanılmalıdır. Ayrıca oruçlu olduğu dönmede aşırı fiziksel aktiviteden kaçınmaları önerilmektedir.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu Katkı Sağlamıştır .
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. .
tag Icon
ramazan
oruç
susuzluk
açlık
diyabet
Versiyon Geçmişi
Güncel Versiyon
07 Mayıs 2024
Liv Yayın Kurulu
Sayfanın linki başarıyla kopyalandı!