Kanser Ağrısı

Kanser ağrısı ya devamlı ya aralıklı ya da ani alevlenmeler (ani artan ağrı- kaçak ağrı) şeklinde olur. Kanser hastalarının 2/3’ünde görülen kaçak ağrısı özellikle yutkunma, öksürme, defekasyon-miksiyon ve hareketle ortaya çıkar; şiddetlidir, kısa sürelidir ve kontrolü zordur.

Liv Hospital'de Kanser Ağrısı Tedavisi

Kanser tanısı almış hastaların en büyük tedirginlikleri; ‘Acaba ağrım olacak mı?’ sorusudur. Hastaları daha tanı aşamasında bir ağrı uzmanı tarafından değerlendirip takip etmeyi hedefleyen Liv Hospital Ağrı Kliniği'nde hastalar ağrıları başladığında kolayca ağrı uzmanına ulaşabilirler.

Kanser Ağrısı Tedavisi İşlemleri

Kanser hastasında ağrı olasılığı erken dönemde yüzde 38 iken hastalık ilerledikçe bu oran yüzde 85’leri bulabilir ve yaşam kalitesini de bozabilir. Bu ağrı yakınması direkt olarak tümörün invazyonuna ve kompresyonuna bağlı olmakla birlikte yüzde 17 oranında tümörün tedavisine), yüzde 9 oranında tümör hastalığı ile ilgili ve % 9 oranında da tümör dışı (migren, diyabet) nedenlere bağlıdır. Tümör hastasında hem somatik ağrı hem de nöropatik ağrı görülebilir.

Liv Hospital Ağrı Kliniği’nde hastanın bazal medikal tedavisine ek enjeksiyon tedavileri de uygulanır. Kliniğimizde; kanser hastasında başarılı ağrı tedavisi için hasta-onkoloji-algoloji-hasta yakını işbirliği içinde hareket edilir.