Radyasyon Onkolojisi

Radyasyon onkolojisi, kanser tedavisinde kullanılan bir tıbbi uzmanlık alanıdır.
Radyasyon Onkolojisi

Son Güncelleme Tarihi 5.06.2024 16:50:55

Radyasyon onkolojisi, radyasyon terapisi olarak bilinen bir tedavi yöntemini içerir.

Radyasyon Onkolojisi Nedir?

Radyasyon onkolojisi, kanser tedavisinde kullanılan bir tıbbi uzmanlık alanıdır. Bu dal, yüksek enerjili ışınlar veya partiküllerin kullanılması yoluyla kanser hücrelerini yok etmeyi veya kontrol etmeyi amaçlar.

Radyasyon terapisi, kanser hücrelerini öldürmek veya büyümelerini kontrol altına almak için kullanılan bir tedavi modalitesidir. Bu tedavi, yüksek enerjili radyasyonun kanser hücrelerine yönlendirilmesini içerir. Radyasyon, hedeflenen bölgeye odaklanır ve bu bölgedeki hücreleri öldürerek veya çoğalma yeteneklerini bozarak kanser hücrelerini etkisiz hale getirir. Aynı zamanda normal, sağlıklı hücrelere de zarar verebilir, ancak bu hücreler genellikle daha iyi iyileşebilir.

Radyasyon Onkolojisi Hangi Uygulamaları Yapar?

Radyasyon onkolojisi, çeşitli uygulamalar içerebilir:

 • Radyoterapi (Dış Radyasyon Terapisi): Bu, kanser hücrelerine dışarıdan yüksek enerjili ışınların yönlendirildiği bir tedavi şeklidir. Radyoterapi, kanser hücrelerini öldürmeyi veya büyümelerini kontrol altına almayı hedefler. Tedavi, genellikle bir dizi seans halinde uygulanır ve her bir seans birkaç dakika sürer.

 • İnternal Radyasyon (Brakiterapi): Bu uygulama, radyoaktif materyalin doğrudan veya yakın bir tümör bölgesine yerleştirildiği bir tedavi yöntemidir. Brakiterapi, tümörle daha yakın temas sağlar ve radyasyon dozunu daha hassas bir şekilde kontrol etmeye olanak tanır.

 • Proton Terapisi: Bu tedavi şekli, yüksek enerjili protonların kanser hücrelerine yönlendirildiği bir radyoterapi türüdür. Protonlar, dokulara daha derinlemesine ulaşabilir ve çevre dokulara daha az zarar verebilir.

 • Gama Knife veya CyberKnife: Bu, yüksek dozda radyasyonun odaklanmış ışınlarla bir tümöre yönlendirildiği stereotaktik radyocerrahi türleridir. Gama Knife genellikle beyin tümörlerinde, CyberKnife ise vücudun çeşitli bölgelerinde kullanılır.

 • Radyonüklid Tedaviler: Radyonüklid tedavileri, radyoaktif maddelerin vücuda verilerek kanser hücrelerini hedefleme esasına dayanır. Bu uygulama, özellikle tiroid kanseri gibi belirli kanser türlerinde kullanılır.

 • Radyasyon Onkolojik Cerrahi (Radikal Cerrahi): Bu, kanserli tümörün çıkarılmasını ve çevresindeki sağlıklı dokuların bir miktarının da alınmasını içeren cerrahi bir işlemdir. Bu cerrahi işlem, radyoterapi ile birleştirilebilir.

 

   

  Liv Hospital Radyasyon Onkolojisi

  Bireyselleştirilmiş Kanser Tedavisi

  Liv Hospital Ulus Radyasyon Onkolojisi Kliniği'nde bireyselleştirilmiş kanser tedavisi ile kişiye özel tedavi yaklaşımı benimseniyor. Radyoterapi yöntemi, kanser tedavisinde tek başına uygulanabildiği gibi cerrahi öncesi veya sonrasında kemoterapiyle birlikte ya da ardışık olarak da uygulanabiliyor.

  Sağlam Dokularda Maksimum Korunma

  Liv Hospital Radyoterapi Onkolojisi Bölümü’nde, en son radyoterapi tedavi teknolojilerinden biri olan, Versa-HD Hexapod kullanılıyor. Versa-HD Hexapod ile tedavi sırasında görüntüleme ile tümöre istenilen yoğunlukta hızlı doz uygulaması yapılabiliyor. Bu işlem yapılırken çevredeki sağlam dokularda maksimum korunma sağlanıyor.

  Tüm Kanser Tiplerinde Kullanılıyor

  Senkronize hareket özelliği sayesinde akciğer, meme, prostat ve spinal bölge kanserlerinin tedavisinde tercih edilen Versa-HD Hexapod, Liv Hospital Radyasyon Onkolojisi Kliniği’nde radyoterapi gerektiren tüm kanser türlerinin tedavisinde başarıyla kullanılıyor.

  Radyoterapide Versa-HD Hexapod Cihazının Avantajları

  • İleri teknolojisi ile hastaların tedavi öncesi hazırlık süresini kısaltır.
  • Yüksek doz hızı sayesinde tedavi sürelerini anlamlı derecede kısaltır.
  • Diğer cihazlarda 30-90 dakika süren radyo cerrahi uygulamaları 5-20 dakika arasında; 10-20 dakika süren yoğunluk ayarlı radyoterapi (IMRT) iki üç dakikada gerçekleştirilebilir.
  • Tedavinin kısa sürmesi nedeniyle tümör hareketinden kaynaklanan olumsuzluklar en aza indirilir.
  • Tüm bu avantajlar sayesinde tümörde hedefe yönelik ışınlama yapılır.
  • Seans sayısını azaltır.
  • IMRT, IGRT, SRS/SBRT gibi çeşitli radyoterapi seçeneklerini aynı platformda sunan ileri bir teknoloji olup özellikle görüntü aracılı (IGRT) sırasında ufak rotasyonel değişikliklerin düzeltilmesini sağlayan hexapod(6 yönlü hareket edebilen) masa teknolojisine sahiptir