Göğüs Hastalıkları

Göğüs hastalıkları, solunum sistemi ve göğüs boşluğuyla ilgilenen bir uzmanlık alanıdır. 
Göğüs Hastalıkları

Son Güncelleme Tarihi 31.05.2024 16:20:19

Göğüs hastalıkları, solunum sistemi ve göğüs boşluğuyla ilgilenen bir uzmanlık alanıdır. Akciğerler, bronşlar, göğüs zarları, mediasten, solunum kasları ve göğüs bölgesinde yer alan diğer organlar bu branşın uzmanlık alanına girer. Pulmonoloji olarak da bilinen göğüs hastalıklarında uzmanlaşmış hekimlere, pulmonolog denir.

Göğüs Hastalıkları Hangi Hastalıklara Bakar?

Alt solunum yollarında yer alan ya da göğüs bölgesinde bulunan organları ve dokuları etkileyen pek çok hastalık göğüs hastalıkları bölümünün uzmanlık alanına girer. Bunların bailıcalarını şu şekilde sıralayabilriz.
 1. Astım: Solunum yollarının iltihaplanması ve daralması sonucu nefes almada güçlük.

 2. Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH): Kronik bronşit ve amfizem gibi akciğerleri etkileyen ilerleyici bir hastalık.

 3. Akciğer Kanseri: Akciğer dokusundan kaynaklanan kanser türü.

 4. Pnömoni: Akciğer dokusunun iltihaplanması.

 5. Uyku Apnesi: Uyku sırasında solunum durmaları.

 6. Pulmoner Hipertansiyon: Akciğer damarlarında yüksek tansiyon.

 7. Akciğer Fibrozu: Akciğer dokusunda skar dokusunun artması.

 8. Akciğer Embolisi: Akciğer damarlarına pıhtıların gitmesi.

 9. Sarkoidoz: Akciğerlerde ve diğer organlarda granülomlar oluşan bir hastalık.

 10. İnterstisyel Akciğer Hastalıkları: Akciğerlerin dokusunu etkileyen geniş bir grup hastalık.

 11. Bronşiektazi: Bronşların kalıcı genişlemesi.

 12. Plevral Hastalıklar: Göğüs zarlarını etkileyen hastalıklar, örneğin plevra iltihabı (plevrit).

 13. Akciğer Sirozu: Akciğer dokusunun skarlaşması ve bozulması.

 14. Pnömotoraks: Akciğerin göğüs boşluğuna hava sızdırması.

 15. Tüberküloz: Mycobacterium tuberculosis bakterisinin neden olduğu bulaşıcı bir hastalık.

Liv Hospital Göğüs Hastalıkları

Liv Hospital Göğüs Hastalıkları Bölümü’nde çeşitli göğüs hastalıkları, akciğer kanseri tanı ve tedavisinin yanı sıra alerji testleri yapılıyor ve sigara bırakmanın yolları konusunda danışmanlık veriliyor. Bölümde ayrıca göğüs hastalıklarından kaynaklı uyku problemleri, uykuda nefes zorluğu ve horlama sorununa alternatif tedaviler sunuluyor.

 
Solunum fonksiyon laboratuvarında spirometrik testler, reversibilite testi, akım volüm eğrisi, diffüzyon kapasitesi, egzersiz testi ve maksimum oksijen tüketimi, NO ölçümü, arter kan gazı ölçümü yapılabiliyor. Alerji deri testi geniş kapsamlı olarak hizmetinizde bulunuyor.

Bronkoskopi laboratuvarında; rijid bronkoskopi, fiberoptik bronkoskopi (en gelişmiş videobronkoskopi ile) ve EBUS ile başta akciğer kanseri olmak üzere birçok akciğer hastalığına tanı koymak, argon plasma koagulasyon (APC), elektrokoagulasyon, kriyoterapi ile tedavi yapabilmek ve endobronşial stent yerleştirmek mümkündür.

Bölümümüze bağlı uyku laboratuvarında horlama başta olmak üzere pek çok uyku hastalığının teşhisi konuluyor ve tedavisi veriliyor. Gerekli durumlarda multidisipliner yaklaşımla alınan cerrahi tedavi kararı, KBB hekimlerimiz tarafından gerçekleştiriliyor.

Göğüs Hastalıkları Bölümü’nün en çok ilgilendiği alanlardan biri akciğer kanseridir. Liv Hospital’da kanserin tanı ve tedavisinde girişimsel bronkoskopi yöntemi uygulanır. Hastanede, akciğer kanser tanısı koyulan bir hastanın tedavi yöntemine tek bir hekim değil; farklı tıbbi birimlerden oluşan Tümör Konseyi karar verir. Bu konseyden çıkan karara göre, hastaya cerrahi müdahale ya da kemoterapi ve radyoterapi uygulanır.


Liv Hospital Göğüs Hastalıkları Bölümü’nde yapılan alerji testleriyle hastaların alerjisi olduğu maddeler tespit ediliyor ve korunma yolları konusunda bilgi verilir. KOAH hastaları için yapılan solunum testlerinde akciğer kapasitesini etkileyip etkilemediğini gören hekimler gerektiğinde hastalarına sigara bıraktırma yöntemleri konusunda danışmanlık yaparlar.

 

 


Bölümümüzde Tanı ve Tedavisi Yapılan Hastalıklardan Bazıları

 • Alerjik akciğer hastalıkları
 • Obstrüktif akciğer hastalıkları (restaletif akciğer hastalıkları)
 • Akciğer kanseri
 • Pnömoni
 • Plevral efüzyon
 • Kr. Bronşit
 • Uyku apne hastalığı
 • Bronşektazi
 • Sarkoidoz
 • Pnömotoraks
 • Pulmoner Emboli
 • Intersisyel akciğer hastalıkları
 • Pulmoner vasküle hastalıklar

Sigarayı Bıraktırma Destek Ünitesi

Sigara; başta akciğer kanseri ve KOAH olmak üzere koroner kalp hastalıkları, hipertansiyon, damar hastalıkları, mide-bağırsak hastalıkları ve diğer çeşitli kanser türleri olmak üzere pek çok hastalığın oluşmasında en önemli risk faktörüdür. Sigara Bıraktırma Destek Ünitemizde sigarayı bırakırken yalnız olmadığınızı hissedersiniz. Yoğun bakımda veya serviste yatan hastalara CPAP ve BIPAP denilen solunum desteği sağlayan aygıtlarla noninvaziv mekanik ventilasyon uygulanabilmektedir.

 

 


 

Bunlar da ilginizi çekebilir
Left Arrow
Right Arrow