Nanoknife

Nanoknife Yöntemi

Normalde robotik cerrahi ya da açık cerrahi ile yapılan prostat ameliyatlarından sonra idrar kaçırma ya da ereksiyon problemi olabiliyor. Erken evre prostat kanserlerinde ameliyatsız kesi, yara izi ya da delik olmadan elektrik akımı ile yapılan fokal tedavi IRE (Nanoknife) bu riskleri ortadan kaldırıyor.  Prostat kanserinde “Nanoknife” tedavisi Almanya ve İngiltere’den sonra Türkiye’de ilk defa bir hastane bünyesinde Liv Hospital Vadistanbul’da uygulanıyor. 


Nanoknife Nedir?

Nanoknife elektrik akımıyla yapılan bir işlem. Düşük risk ve orta riskli prostat kanseri hastalarında başarıyla kullanılıyor. İşlem sırasında prostatın sadece kanserli bölgelerine elektrik verilerek tedavi yapılıyor. Tüm prostat bezi çıkarılmadan sadece kanserli hücreler yok ediliyor. İleri evde prostat kanserinde devreye robotik ya da açık cerrahi giriyor. 


Nanoknife İşlemi Nasıl Yapılır?

Prostata perine bölgesinden iğne ile giriş yapılıyor. Hasta hafif bir anestezi altındayken ultrason ve monitörler eşliğinde iğne ile tümörlü bölgeye giriliyor. Sadece o bölgeye elektrik akımı verilerek tümör hücrelerinin duvarları parçalanıyor. Prostatın diğer bölgelerine elektrik verilmiyor. Böylece prostat dokusu korunarak, sadece hastalıklı bölge tedavi ediliyor. Hastanın idrar fonksiyonlarına, cinsel fonksiyonlarına zarar verilmiyor. 


Nanoknife Avantajları Nedir?

  • Ameliyatsız bir işlem olduğu için kesi ya da yara izi olmuyor. 
  • Elektrik sadece tümör hücrelerine verildiğinden sağlıklı doku korunuyor, sinirlere zarar vermiyor.
  • Ameliyat olmadığı için hastanede yatış gerektirmiyor. 
  • Hastaya hafif bir anestezi veriliyor. 
  • Hasta ertesi gün normal hayatına dönebiliyor. 

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde