liv sağlık köşesi

Eklem İçi Yenileyici Hücre Tedavisi

Oluşturma Tarihi: 02.08.2019 16:55 | Son Güncelleme: 17.12.2021 13:54

Diz, kalça, omuz gibi eklemlerdeki kıkırdak dokusunun yaş veya çeşitli sebeplerle büyük ölçüde yıpranması veya harap olması ayrıca eklemleri kayganlaştıran eklem içi sıvısının azalması sonucu protez cerrahisine kadar bir süreç başlar ve ağrıdan dolayı hayat kalitesi düşer. Eklem kıkırdağında harabiyeti gidermek, iyileştirmek, tedavi etmek üzere geliştirilen en son tedavi ise eklem içerisine yağ dokusundan elde edilen, kök hücreden zengin SVF - Stromal Vasküler Fraksiyon sıvı injeksiyonu tedavisidir.


 

Ağrıları Giderir

Çok yüksek sayıda ve canlı kök hücreler ile onarıcı, yenileyici hücreler içeren SVF sıvısı tedavi için kullanılır. SVF Tedavisi ile eklem kireçlenmesi (osteoartrit, artroz), kıkırdak hasarı, kıkırdak yenilenmesi ve tamiri, eklem hasarı, eklem yaralanması, spor yaralanmaları, menisküs, ligament yırtığı, bağ yırtılması ve yaralanması, tendon hasarı ortopedik kök hücre uygulamaları ile tedavi edilebilir.
 

Kişinin Kendi Yağ Dokusundan Elde Ediliyor

Stromal Vasküler Fraksiyon (SVF)  lipo aspirasyon yöntemi ile elde edilen yağ dokusunun özel laboratuvarlarda tıbbi işlemlerden geçirilerek içindeki yenileyici kapasiteye sahip hücrelerin elde edildiği sıvı türüdür. Hastanın kendi yağ dokusundan alındığı için herhangi bir reaksiyona yol açmaz ve cilt altı yağ dokusundan 1 saatlik sürede hazırlanarak hastaya uygulanabilir.
Yenileyici görev yapar
SVF'in içeriğinde yüksek konsantrasyonda rejeneratif (yenileyici) hücre bulunur. Bu hücrelerin eklem harabiyetinin ilerlemesini engellediği ve kıkırdak yenilenmesine yardımcı olduğu klinik deneyler ile kanıtlanmıştır. Ayrıca içeriğinde bulunan Treg hücreleri antiinflamatuar özellik göstererek immün toleransın artırılmasını sağlar. Bütün bu özellikleri ile SVF eklem dejenerasyonuna bağlı ağrılarda hücre ölümünü engeller, yenileyici görev yapar ve ağrıyı etkin olarak giderir. 
SVF sıvısı Liv Hospital’da Liv Medcell ekibi tarafından GMP sertifikalı özel laboratuvarlarda steril koşullara dikkat edilerek hazırlanır ve eklem dejenerasyonları ve buna bağlı ağrılarda güvenle kullanılabilir.
 

Avantajları Nelerdir?

• Eklemlerdeki ağrıyı giderir.
• Protez cerrahisine giden süreyi uzatır.
• Hayat kalitesini artırır.
• Eklemleri ağrısız kullanmayı sağlar.
• Yenileyici görev yapar.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde