liv sağlık köşesi

Göz Seğirmesi Bedeninizin Habercisi Olabilir

Oluşturma Tarihi: 03.02.2023 08:49

Genel Bakış

Göz seğirmesi, göz kapağının ince kasları arasındaki istemsiz, kendiliğinden oluşan minik kasılmadır. Bu minik kasılmaların dışarıdan da kolayca fark edilmesinin nedeni, göz çevresindeki cildin ince olmasıdır. Tipik olarak, bu kas spazmları alt göz kapağında lokalize olup, ancak her iki gözde veya her ikisinde birden ortaya çıkabilir. Çoğu durumda, küçük göz seğirmesi başladığı gibi kendiliğinden düzelir ve herhangi bir hastalıkla ilişkili değildir.


 

Göz Seğirmesi Neden Olur?

Göz seğirmesine neden olabilecek çeşitli dış faktörler olduğundan, çoğu insan yaşamları boyunca bir tür küçük göz kapağı seğirmesi ile karşılaşır. Hepimiz belirli zamanlarda kendimizi yorgun ve stresli hissederken, vücudumuz bunu farklı şekillerde ortaya çıkarır. Göz seğirmesi,  herhangi bir hastalığın işareti olmayıp,  genellikle ve hatta çoğu kez herhangi bir göz hastalığı ya da nörolojik hastalık altında yatmaz. Yorgunluk, uykusuzluk, stres, göz yorgunluğu ve kafein veya alkol tüketimi, göz seğirmesinin en yaygın kaynakları gibi görünmektedir. Göz yorgunluğu veya görme ile ilgili sorun ve gözlük ihtiyacında veya sürekli olarak bilgisayar başında çalışıyorsanız ortaya çıkabilir. Ek olarak, çok fazla kafein veya alkolün de küçük göz seğirmelerini tetikleyebileceği düşünülmektedir. 
Günümüzde ekran kullanımını dikkate alırsak; uzun süre bilgisayar ekranına bakmak, göz yüzeyini kurutur. Bu da gözlerde kırpıştırma ve kapatma isteğine yol açsa da, göz seğirmesine doğrudan neden olmaz. Bu durum dijital ekran yüzünden değil, yorgunluk yüzünden dolaylı olarak seğirmeyi tetikleyebilir. Diğer bir deyişle; bilgisayarın seğirme üzerindeki etkisi, uzun süre kitap okumak, proje yapmaktan farksızdır ve sizi uykusuz bırakan ve yoran diğer aktivitelerin etkisinden farklı değildir.
Göz seğirmesinin geçici bir rahatsızlıktan daha fazlası olduğu ve kuru gözler gibi bir göz rahatsızlığının belirtisi olduğu bazı durumlar vardır. Bu arada, blefarit yani kirpik dibi iltihabı, rahatsız edici seğirmelere neden olabilen, göz kapağının kronik bir iltihabıdır. Ayrıca ışık hassasiyeti, göz yüzeyinde irritasyon, göz kuruluğu, kanımızdaki mineral bozuklukları ve nadiren kansızlık; göz kırpıştırmaya ve göz kısmaya yol açabilir. Bu durumlar seğirmeyi andırsa da, gerçek bir seğirme ile karıştırılmamalıdır.  
Göz seğirmesi yaşayan kişilerin küçük bir yüzdesinde ise iyi huylu “blefarospazm” görülebilir; bu da göz kapağının gözlerinizi açamayacağınız noktaya kadar kuvvetli, istemsiz kasılmasıdır. Gözlerin tama yakın kapanmasına yol açarak görüşü engelleyebilir. Hem üst kapak hem alt kapak buna eşlik eder, seğirme ise asla bu şiddette olmaz. “Hemifasiyal spazm” denen durumda ise sadece göz kapağı değil, yüzün yarısı da kasılır. Seğirme ise sadece göz kapakları ile sınırlıdır ve yine hemifasiyal spazmdakinden daha hafif seviyededir.
 

Ne Zaman Hekime Başvurmalıyım? 

 • 72 saatten yani 3 günden fazla süren seğirme
 • Yüzünüzün/vücudunuzun diğer bölgelerinde seğirmeler
 • Zayıflık, göz kapağı sarkması veya çift görme
 • Artan ışık hassasiyeti
 • Kırmızı gözler
 • Göz kapağı şişmesi
 • Gözünüzden akıntı
 • Baş dönmesi
 • Bir veya iki gözde bulanıklık veya görme kaybı
 

Göz Seğirmemi Nasıl Durdurabilirim?

Çoğu göz kapağı seğirmesi vakası stresle ilişkilidir ve ciddi değildir, ancak odaklanmanızı ve üretken olmanızı engelleyebilir. Göz seğirmeleri sizi rahatsız ediyorsa, atabileceğiniz adımlar var.
Seğirmenin düzelmesi için bazı ipuçları; 
 • Daha fazla uyuyun
 • Kafeini kesin
 • Stres yönetimi
 • Egzersiz yapın
 • Sigara içmeyi bırakın
Stresi yok etmek için birşeyler denediyseniz ve hala göz kapağı seğirmesi yaşıyorsanız, tıbbi yardım alma zamanının geldiğine karar verebilirsiniz.
 

Tedavisi Nedir? 

Hekiminizde altta yatan göz hastalığını tedavi,   kas gevşetici, suni gözyaşı, dirençli olgularda cerrahiye kadar değişen tedavi seçenekleri mevcuttur.
Seğirme, eğer bünyenizi hem ruhsal hem de bedensel olarak dinlendirmeyi başaramazsanız, seğirme günler, haftalar, aylar ve daha uzun sürebilir. Tekrar etmek gerekirse, seğirmenin esas tedavisi dinlenmedir.  Seğirmenin geçmesi için bol bol dinlenin ve stresten uzaklaşmaya çalışın.  Çay, kahve ve kola tüketiminizi azaltın. Ayrıca seğirme geçene dek içinde B vitamin kompleksi olan günlük bir multivitamin desteği almanız -faydası kesin olmasa da önerilebilir. 
 

Botox Göz Seğirmesini Durdurabilir mi?

Botulinum toksini (Botoks) enjeksiyonları bazen iyi huylu blefarospazmı tedavi etmek için kullanılır. Botox şiddetli spazmları birkaç aylığına hafifletebilir. Bununla birlikte, enjeksiyonun etkileri azaldıkça, daha fazla enjeksiyona ihtiyacınız olabilir. Göz kapaklarındaki bazı kasların ve sinirlerin çıkarılması ameliyatı (miyektomi) ayrıca daha ciddi iyi huylu esansiyel blefarospazm vakalarını tedavi edebilir.

SONUÇ: Göz seğirmeleri basit bir problemdir. Çoğu zaman, stresi azaltmak ve yönetmek için zaman ayırmanız yeterli olabilir. Göz kapağı seğirmesinin rahatsız edici veya endişe vericiyse, ciddi bir şeye işaret ettiği çok nadir durumlarda, tıbbi yardım istemek için hekiminize başvurabilirsiniz.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde Liv Hospital Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde Liv Hospital'da tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.

Uzmanına Sor / Görüntülü Görüşmeler ve Sağlık Hizmetleri Evinizde